reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Sąd odmiejscowiony- nowe rozwiązanie

Sąd odmiejscowiony- nowe rozwiązanie

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt zmiany Kodeksu postępowania karnego, do którego zaplanowano wprowadzenie nową instytucję „sądu odmiejscowionego”, która może być szczególnie przydatna podczas zbliżającego się Euro 2012.


Instytucja sądu odmiejscowionego ma polegać na umożliwieniu przeprowadzania jednej sprawy w dwóch miejscach jednocześnie, poprzez porozumiewanie się jej uczestników w drodze wideokonferencji, czyli za pomocą łączy teleinformatycznych.

Nowe rozwiązanie przyspieszy w znacznym stopniu, a co za tym idzie ułatwi postępowanie sądowe, w szczególności co do zdarzeń zaistniałych np. na imprezach sportowych.

Zobacz: Kodeks postępowania karnego

Przesłuchanie ze stadionu

Dzięki nowym przepisom osoba zatrzymana za popełnienie przestępstwa, które może być rozpoznane w trybie przyspieszonym, zamiast doprowadzenia do sądu, będzie przebywać w przygotowanym do tego miejscu na terenie stadionu. Cała rozprawa będzie się odbywała na zasadzie telekonferencji: zatrzymany w odpowiednim pomieszczeniu, a sędzia na sali rozpraw w siedzibie właściwego sądu.

Cel zmian

Zmiany te z całą pewnością spowodują istotne przyspieszenie całej procedury, ponieważ dzięki możliwości przesłuchania na odległość odejdzie konieczność przetransportowania zatrzymanych do sądu.

Jak podkreśla Ministerstwo Sprawiedliwości w ostatnim czasie podjęto również inne działania mające na celu ułatwienie i usprawnienie procedur, pierwszą z nich jest tzw. Duża Nowelizacja Kodeksów Karnych, która weszła w życie w dniu 8 czerwca 2010 roku.

Jedną z wprowadzonych w niej zmian była rezygnacja z obligatoryjnego zatrzymania sprawcy złapanego na gorącym uczynku i doprowadzenia go przez sąd, lub zwolnienia zatrzymanego, zobowiązując go do stawienia się w sądzie w wyznaczonym miejscu i czasie w okresie nieprzekraczającym 72 godzin od chwili zatrzymania albo oddania sprawy w ręce Policji, ze skutkiem wezwania.

Podejrzany ma prawo skorzystać w postępowaniu z pomocy obrońcy z urzędu, w tym celu udostępniona jest lista adwokatów pełniących dyżur.

Rozporządzenie MS z dnia 25 maja 2010 r. w sprawie sposobu zapewnienia oskarżonemu możliwości korzystania z pomocy obrońcy i jego wyboru w postępowaniu przyspieszonym oraz organizacji dyżurów adwokackich. 

Jak podkreśla Minister Krzysztof Kwiatkowski rozwiązania te będą szczególnie pomocne podczas Euro 2012, gdyż pozwalają one szczególnie na wstępnym etapie postępowania na odstąpienie od kosztownego i czasochłonnego doprowadzania części zatrzymanych do sądu i wyselekcjonowanie tych sprawców, którzy winni być zatrzymani i doprowadzeni .

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama