reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Pozbawienie wolności za uporczywe nękanie

Pozbawienie wolności za uporczywe nękanie

W dniu 24 marca 2011 r. Prezydent RP podpisał nowelizację kodeksu karnego, zgodnie z którą stalking, czyli uporczywe nękanie będzie podlegać karze pozbawienia wolności do lat trzech.

Czym jest stalking?

Definicja stalkingu przyjęta przez Centrum Badań nad Stalkingiem w Polsce to powtarzające się nękanie drugiej osoby wbrew jej woli poprzez śledzenie i obserwowanie, które odbiera poczucie bezpieczeństwa i powoduje dyskomfort psychiczny, oraz fizyczny.

Taka forma naprzykrzania się może się odbywać poprzez rozmowy telefoniczne, wysyłanie sms-ów, listów i e-maili, zachowania te przyjmują charakter ciągły, powodują strach i skrępowanie. Niewinne z pozoru zachowania mogą powodować poważna konsekwencje.

Zobacz: Kara pozbawienia wolności za stalking

Do tej pory ofiary stalkingu mogły się powołać się na art. 107 Kodeksu wykroczeń., zgodnie z którym "kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1,5 tys. zł albo karze nagany".

Po tym jak Instytut Spraw Publicznych w 2009 roku przygotował raport dotyczący stalkingu, z którego wynikało, że co 10 badany był ofiara uporczywego nękania, Ministerstwo Sprawiedliwości zaczęło prace nad zdefiniowaniem i wprowadzeniem tego pojęcia do Kodeksu karnego.

Kara 3 lub 10 lat pozbawienia wolności

„Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat” – tak stanowi art. 190a K.K opracowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zobacz: Kodeks karny

Jeżeli następstwem tych czynów będzie targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Ściganie sprawców stalkingu będzie następowało na wniosek osoby pokrzywdzonej.

W nowych przepisach znajduje się również zapis regulujący przesłanki orzekania przez sąd środków karnych, m.in. zakazu kontaktowania się z określonymi osobami i zakazu zbliżania się do określonych osób.

Prezydent podpisał nowelizację KK po tym jak dniu 25 lutego 2011 roku Sejm przyjął projekt Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczący stalkingu, (Senat nie wprowadził żadnych poprawek).
Nowelizacja dotycząca uporczywego nękania wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama