reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Kiedy skazany nie może liczyć na zatarcie skazania?

Kiedy skazany nie może liczyć na zatarcie skazania?

Zgodnie z art. 106 kodeksu karnego z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe. W takiej sytuacji wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych. Nie każdy przestępca może jednak liczyć na dobrodziejstwo jakim jest zatarcie skazania.

Osobę, wobec której nastąpiło zatarcie skazania uważa się za nigdy nie karaną. Jest to o tyle istotne, że sprawowanie wielu zawodów czy kandydowanie do organów władzy wymaga aby osoba była niekarana.

Zatarcie skazania co do zasady wiąże się z upływem czasu po darowaniu kary, wykonaniu kary lub przedawnieniu wykonania kary. Aby przestępstwo się zatarło wymagany jest stosunkowo długi czas. Skazanie na karę pozbawienia wolności, karę 25 lat pozbawienia wolności czy karę dożywotniego pozbawienia wolności zaciera się po 10 latach

Skazanie na inne kary, grzywnę lub ograniczenie wolności, zaciera się po upływie 5 lat.

Kodeks daje również skazanym prawo z występowaniem z wnioskiem o wcześniejsze zatarcie skazania.

Zobacz: Kiedy skazanie ulega zatarciu

Kodeks stanowi jasno, że nie podlega zatarciu skazanie na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości jeżeli pokrzywdzonym jest osoba małoletnia poniżej 15 lat.

Chodzi tu przede wszystkim o przestępstwo pedofilii (art. 200 kodeksu karnego), przestępstwo kazirodztwa (art. 201 kodeksu karnego), publiczne propagowanie pedofilii (art. 200b k.k.), prezentowanie pornografii małoletniemu (art. 202 par. 2 kodeksu karnego).

Zatarcie skazania na środek karny następuje po darowaniu, wykonaniu lub przedawnieniu jego wykonania. Jednakże wiele środków karnych wymierza się dożywotnio. W sytuacji gdy nie nastąpiło darowanie takiego środka karnego skazanie się nie zaciera.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Warto wiedzieć, że nie każde przestępstwo się zaciera. Sprawcy niektórych czynów zabronionych zawsze będą figurować jako karane a tym samym na zawsze będą pozbawione możliwości wykonywania niektórych zawodów.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przy zatarciu skazania stosuje się fikcję prawną polegającą na uznaniu, że dana osoba nie była nigdy skazana.
Przy zatarciu skazania stosuje się fikcję prawną polegającą na uznaniu, że dana osoba nie była nigdy skazana.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama