REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jestem oskarżony o popełnienie przestępstwa – co powinienem wiedzieć?

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.
Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej
Oskarżony o popełnienie przestępstwa. /Fot. Fotolia
Oskarżony o popełnienie przestępstwa. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oskarżonym stajesz się z chwilą wniesienia do sądu aktu oskarżenia. Po zamknięciu postępowania przygotowawczego otrzymasz informację o przesłaniu do sądu w Twojej sprawie aktu oskarżenia. Po otrzymaniu takiej informacji skontaktuj się biurem obsługi interesanta w sądzie, ustal sygnaturę swojej sprawy i zarezerwują akta do czytelni.

W postępowaniu przed sądem nie musisz mieć już niczyjej zgody na zapoznanie się z aktami sprawy. Sekretariat ma obowiązek udostępnić Ci akta do wglądu. Możesz również starać się o wykonanie ich fotokopie. W tym celu rezerwując akta do czytelni, złóż wniosek o wyrażenie przez sąd zgody na wykonanie ich fotokopii. 

REKLAMA

Zanim rozpocznie się proces w Twojej sprawie dobrze się do niego przygotuj. Zapoznaj się z aktami sprawy, zrób zdjęcia lub kserokopię zeznań świadków, opinii biegłego. Składając wyjaśnienia będziesz mógł ustosunkować się do wszystkich kwestii. Znając zeznania świadków czy pokrzywdzonego będziesz mógł w sposób dokładny dopytać o wszelkie kwestii, które Twoim zdaniem rozmijają się z rzeczywistością.

Zobacz serwis: Oskarżony  

REKLAMA

Przesyłką pocztową otrzymasz odpis aktu oskarżenia wraz z wezwaniem do składania wniosków dowodowych w terminie 7 dni oraz pouczeniem o możliwości wniesienia odpowiedzi na akt oskarżenia.  Zakreślony przez sąd termin do wniesienia wniosków dowodowych ma jedynie na celu ułatwienie pracy sądowi i w żaden sposób nie deprecjonuje możliwości ich zgłaszania na późniejszym etapie postępowania. Pamiętaj że  twierdzenia i wnioski dowodowe możesz składać aż do zamknięcia przewodu sądowego na ostatnim terminie rozprawy.

Celem postępowania karnego jest ustalenie prawdy i należytego wyjaśnienia wszelkich okoliczności zdarzenia. Przez wgląd na powyższe Sąd prowadzi postępowanie dowodowe z urzędu. Dlatego wszelkie zgłaszane przez Ciebie wnioski dowodowe muszą być starannie przemyślane. Wnosząc odpowiedź na akt oskarżenia wraz z wnioskami dowodowymi natychmiast po otrzymaniu zawiadomienia, nie znając akt sprawy, ryzykujesz dostarczeniem sądowi okoliczności Ciebie obciążających. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Koszty obrony z urzędu

Oskarżony może korzystać z pomocy obrońcy. W postępowaniu karnym możesz mieć jednocześnie 3 obrońców. Obrońcę z wyboru możesz ustanowić na każdym etapie, w tym także po wydaniu wyroku. Jeżeli Twoje  możliwości finansowe nie pozwalają Ci na ustanowienie obrońcy z wyboru, zwróć się do sądu z wnioskiem o przyznanie obrońcy z urzędu. Jeżeli wykażesz że nie jesteś w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny, istnieje duża szansa że sąd przychyli się do Twojego wniosku.

REKLAMA

Stawiaj się na każde wezwanie sądu. Jeżeli z powodu choroby czy innych okoliczności nie jesteś w stanie stawić się na wyznaczony termin rozprawy pamiętaj aby usprawiedliwić swoja nieobecność. Nie stawianie się na rozprawę pomimo prawidłowego powiadomienia o jej terminie może skutkować zarządzeniem doprowadzenia oskarżonego do sądu przez Policję.

Jako oskarżony jesteś stroną postępowania. Możesz składać wyjaśnienia, odmówić składania wyjaśnień, odmówić odpowiedzi na konkretne pytanie czy odpowiadać jedynie na pytania swojego obrońcy. Masz prawo zadawać pytania świadkom i składać oświadczenia.

Pamiętaj że do prawomocnego zakończenia postępowania obowiązuje zasada domniemania niewinności!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA