reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Jestem oskarżony o popełnienie przestępstwa – co powinienem wiedzieć?

Jestem oskarżony o popełnienie przestępstwa – co powinienem wiedzieć?

Oskarżonym stajesz się z chwilą wniesienia do sądu aktu oskarżenia. Po zamknięciu postępowania przygotowawczego otrzymasz informację o przesłaniu do sądu w Twojej sprawie aktu oskarżenia. Po otrzymaniu takiej informacji skontaktuj się biurem obsługi interesanta w sądzie, ustal sygnaturę swojej sprawy i zarezerwują akta do czytelni.

W postępowaniu przed sądem nie musisz mieć już niczyjej zgody na zapoznanie się z aktami sprawy. Sekretariat ma obowiązek udostępnić Ci akta do wglądu. Możesz również starać się o wykonanie ich fotokopie. W tym celu rezerwując akta do czytelni, złóż wniosek o wyrażenie przez sąd zgody na wykonanie ich fotokopii. 

Zanim rozpocznie się proces w Twojej sprawie dobrze się do niego przygotuj. Zapoznaj się z aktami sprawy, zrób zdjęcia lub kserokopię zeznań świadków, opinii biegłego. Składając wyjaśnienia będziesz mógł ustosunkować się do wszystkich kwestii. Znając zeznania świadków czy pokrzywdzonego będziesz mógł w sposób dokładny dopytać o wszelkie kwestii, które Twoim zdaniem rozmijają się z rzeczywistością.

Zobacz serwis: Oskarżony  

Przesyłką pocztową otrzymasz odpis aktu oskarżenia wraz z wezwaniem do składania wniosków dowodowych w terminie 7 dni oraz pouczeniem o możliwości wniesienia odpowiedzi na akt oskarżenia.  Zakreślony przez sąd termin do wniesienia wniosków dowodowych ma jedynie na celu ułatwienie pracy sądowi i w żaden sposób nie deprecjonuje możliwości ich zgłaszania na późniejszym etapie postępowania. Pamiętaj że  twierdzenia i wnioski dowodowe możesz składać aż do zamknięcia przewodu sądowego na ostatnim terminie rozprawy.

Celem postępowania karnego jest ustalenie prawdy i należytego wyjaśnienia wszelkich okoliczności zdarzenia. Przez wgląd na powyższe Sąd prowadzi postępowanie dowodowe z urzędu. Dlatego wszelkie zgłaszane przez Ciebie wnioski dowodowe muszą być starannie przemyślane. Wnosząc odpowiedź na akt oskarżenia wraz z wnioskami dowodowymi natychmiast po otrzymaniu zawiadomienia, nie znając akt sprawy, ryzykujesz dostarczeniem sądowi okoliczności Ciebie obciążających. 

Zobacz: Koszty obrony z urzędu

Oskarżony może korzystać z pomocy obrońcy. W postępowaniu karnym możesz mieć jednocześnie 3 obrońców. Obrońcę z wyboru możesz ustanowić na każdym etapie, w tym także po wydaniu wyroku. Jeżeli Twoje  możliwości finansowe nie pozwalają Ci na ustanowienie obrońcy z wyboru, zwróć się do sądu z wnioskiem o przyznanie obrońcy z urzędu. Jeżeli wykażesz że nie jesteś w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny, istnieje duża szansa że sąd przychyli się do Twojego wniosku.

Stawiaj się na każde wezwanie sądu. Jeżeli z powodu choroby czy innych okoliczności nie jesteś w stanie stawić się na wyznaczony termin rozprawy pamiętaj aby usprawiedliwić swoja nieobecność. Nie stawianie się na rozprawę pomimo prawidłowego powiadomienia o jej terminie może skutkować zarządzeniem doprowadzenia oskarżonego do sądu przez Policję.

Jako oskarżony jesteś stroną postępowania. Możesz składać wyjaśnienia, odmówić składania wyjaśnień, odmówić odpowiedzi na konkretne pytanie czy odpowiadać jedynie na pytania swojego obrońcy. Masz prawo zadawać pytania świadkom i składać oświadczenia.

Pamiętaj że do prawomocnego zakończenia postępowania obowiązuje zasada domniemania niewinności!

reklama

Czytaj także

Ekspert:

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oskarżony o popełnienie przestępstwa. /Fot. Fotolia
Oskarżony o popełnienie przestępstwa. /Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama