Czy prokurator może dochodzić naprawienia szkody?
REKLAMA
REKLAMA
W razie zarzutu spowodowania przez przestępstwo umyślne:
REKLAMA
- śmierci,
- ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
- naruszenia czynności narządu ciała,
- rozstroju zdrowia.
Prokurator może także żądać nawiązki na wskazany cel społeczny związany z ochroną zdrowia, o jakiej mowa w art. 47 § 1 Kodeksu postępowania karnego,
Zobacz: Oskarżony - podejrzany
Pozew cywilny
Jeżeli wymaga tego interes społeczny, prokurator, do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, powinien wytoczyć powództwo cywilne na rzecz pokrzywdzonego lub osoby mu najbliższej. Powództwo wytoczone przez pokrzywdzonego lub tę osobę może również poprzeć.
Podkreślenia wymaga, że w wyżej opisanej sytuacji prokurator ma obowiązek wytoczenia powództwa cywilnego na rzecz pokrzywdzonego lub osoby mu najbliższej. Jednak ocena czy w danej sytuacji zachodzi interes społeczny w ingerencji prokuratora jest wyłącznie jego decyzją nie podlegającą kontroli w trybie odwoławczym.
W razie złożenia pozwu przez prokuratora, sąd zawiadamia osobę, na rzecz której powództwo wytoczono, a osoba ta może wstąpić do postępowania w roli powoda cywilnego.
Z powyższego wynika, że prokurator nie może np. samodzielnie dysponować przedmiotem roszczenie np. zrzec się powództwa. Takich działań nie może również samodzielnie podjąć osoba na rzecz której, powództwo wytoczył prokurator.
Podkreślenia wymagają również okoliczność, że prokurator jest niezależny od osoby na rzecz której wytoczył powództwo i w związku z tym może samodzielnie ustalić jakie czynności procesowe podejmie.
Zobacz serwis: Postępowanie karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat