| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Czy pokrzywdzonemu przysługuje prawo do pomocy w procesie?

Czy pokrzywdzonemu przysługuje prawo do pomocy w procesie?

Pełnomocnik jest profesjonalistą, który może udzielić Ci pomocy w trakcie procesu. Jeśli przyjmiesz rolę oskarżyciela posiłkowego, prywatnego lub powoda cywilnego w sprawie o przestępstwo, masz równocześnie status strony, co uprawnia Cię do ustanowienia pełnomocnika na czas toczącego się postępowania.

Tym pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny (od 8 czerwca 2010 r.) i nie możesz ich posiadać więcej niż trzech.
W postępowaniu w sprawach o wykroczenia również możesz korzystać z usług pełnomocnika, ale tylko jednego. Może nim być adwokat lub radca prawny (por. art. 30 k.p.w.). Osoby, które nie są stronami, również mogą powołać pełnomocnika, ale tylko wtedy, gdy ich interesy tego wymagają (por. art. 87 Kodeks postępowania karnego).

Jeżeli nie masz pełnomocnika z wyboru, możesz wnioskować do sądu o wyznaczenie pełnomocnika z urzędu. Okolicznością uzasadniającą wyznaczenie takiego pełnomocnika jest dostateczne uzasadnienie przez Ciebie sytuacji, iż w przypadku poniesienia kosztów pełnomocnictwa nastąpi uszczerbek dla niezbędnego utrzymania Ciebie lub Twojej rodziny (por. art. 78, 87, 88 k.p.k.).

Zobacz: Podsłuch w przepisach polskiego prawa

Jako pokrzywdzony w postępowaniu w sprawach o wykroczenia możesz starać się o wyznaczenie dla Ciebie pełnomocnika z urzędu na takich samych zasadach jak obwiniony (por. art. 22, 23, 30 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia).

Prawa pokrzywdzonego będącego osobą małoletnią bądź ubezwłasnowolnioną całkowicie lub częściowo będą wykonywane przez jego przedstawiciela ustawowego (por. art. 51 § 2 Kodeks postępowania karnego). W sytuacji zaś, gdy pokrzywdzonym jest osoba nieporadna, w szczególności ze względu na wiek lub stan zdrowia, jego prawa może wykonywać osoba, pod której stałą pieczą pozostaje (por. art. 51 § 3 Kodeks postępowania karnego).

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »