reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > W jaki sposób jako pokrzywdzony przestępstwem mogę bronić swoich interesów majątkowych?

W jaki sposób jako pokrzywdzony przestępstwem mogę bronić swoich interesów majątkowych?

Każdy pokrzywdzony przestepstwem ma możliwości obrony swoich interesów majątkowych. Jak to zrobić?

• możesz wnieść o przeprowadzenie mediacji, celem zawarcia ugody ze sprawcą (por. art. 23a Kodeks postępowania karnego);

• do momentu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej możesz wytoczyć przeciwko oskarżonemu powództwo cywilne w celu dochodzenia roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa (por. art. 62 Kodeks postępowania karnego);

• do momentu zakończenia Twojego pierwszego przesłuchania na rozprawie głównej możesz złożyć wniosek o orzeczenie obowiązku naprawienia szkody jako środka karnego. W razie skazania sąd może, a na twój wniosek orzeknie obowiązek naprawienia szkody w całości lub części (por. art. 46 Kodeks karny – po zmianie obowiązującej do 8 czerwca 2010 r.).

Zobacz: Zaostrzenie kodeksu karnego

Dodatkowo możesz złożyć do sądu wniosek, nawet tuż przed ogłoszeniem wyroku, żeby w razie skazania sprawcy na określoną karę, której wykonanie zostanie przez sąd warunkowo zawieszone na okres próby, sąd zobowiązał go do naprawienia Ci szkody w całości lub w części (por. art. 72 § 2 Kodeks karny).

Ponadto, jeżeli jesteś ofiarą przestępstwa umyślnego, popełnionego z użyciem przemocy, i doznałeś średniego (trwającego dłużej niż 7 dni) lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, lub w wyniku takiego przestępstwa Twoja osoba najbliższa poniosła śmierć, możesz skierować do sądu rejonowego, w okręgu którego zostało popełnione przestępstwo, wniosek o przyznanie kompensaty.

Kompensata może być przyznana w kwocie do 12000 zł, na pokrycie: utraconych zarobków lub innych środków utrzymania, kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją oraz kosztów pogrzebu.

Kompensatę przyznaje się jedynie wówczas i w takiej wysokości, w jakiej nie możesz uzyskać powyższej kwoty od sprawcy przestępstwa, z tytułu ubezpieczenia, ze środków pomocy społecznej albo z innego źródła lub tytułu, niezależnie od tego, czy sprawca lub sprawcy przestępstwa zostali wykryci, oskarżeni lub skazani. Wzór wniosku (urzędowy formularz) otrzymasz w sądzie.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Smolińska-Wiśnioch

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama