REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wnosząc o tymczasowe aresztowanie prokurator musi udostępnić dowody

Łukasz Chmielniak
Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki
Chmielniak Adwokaci Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych
Kancelaria prawna specjalizująca się w sprawach karnych gospodarczych i karnych skarbowych
Wnosząc o tymczasowe aresztowanie prokurator musi udostępnić dowody. /Fot. Fotolia
Wnosząc o tymczasowe aresztowanie prokurator musi udostępnić dowody. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie w przedmiocie zastosowania tymczasowego aresztowania w kształcie sprzed 2 czerwca 2014 r. naruszało podstawowe zasady procesu karnego.

Podejrzany w ramach tego postępowania pozbawiony był bowiem praktycznie prawa do obrony. Działo się tak dlatego, że ani podejrzany, ani obrońca nie mogli przed posiedzeniem, na którym sąd podejmował decyzje w przedmiocie tymczasowego aresztowania zapoznać się z aktami sprawy w zakresie, w jakim zawierały one dowody uzasadniające złożony przez prokuratora wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

REKLAMA

W praktyce wyglądało to w ten sposób, że we wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania na znacznym poziomie ogólności wskazany zostawał materiał dowodowy uzasadniający przedmiotowy wniosek, przy czym materiał ów przekazywany był przez prokuratora do zapoznania się jedynie sądowi.  

Zobacz serwis: Sprawy karne

REKLAMA

Obowiązujące przed 2 czerwca 2014 r. przepisy Kodeksu postępowania karnego nakazywały co prawda udostępnić podejrzanemu i jego obrońcy dowody wskazane we wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania, a prokurator mógł odmówić zgody na ich udostępnienie jedynie w uzasadnionych przypadkach wymienionych w Kodeksie postępowania karnego, jednak te uzasadnione przypadki stały się w praktyce zasadą i ani podejrzany, ani obrońca z żadnymi dowodami zapoznać się przed posiedzeniem aresztowym nie mogli.

Ta niekorzystna dla obrońców sytuacja uległa jednak zmianie. W dniu 2 czerwca 2014r. w życie weszła bowiem nowelizacja Kodeksu postępowania karnego, która nakazuje w każdym przypadku udostępniać podejrzanemu i jego obrońcy wraz z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztu, również akta sprawy w części zawierającej treść dowodów wskazanych we wniosku.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na Forum

Uważam, że przedmiotowa zmiana, choć ogólnie rewolucyjna, szczególną rolę będzie odgrywała w przypadku przestępstw gospodarczych. Tego typu sprawy cechują się bowiem znacznym stopniem skomplikowania oraz złożoności, często trudnym do zrozumienia przez osoby nie mające styczności z obrotem gospodarczym. Możliwość zapoznania się z dowodami powołanymi we wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania w sprawie karnej gospodarczej przed posiedzeniem w przedmiocie tymczasowego aresztowania będzie ogromnym atutem dla broniących w takich sprawach adwokatów, co – mam nadzieję – zmniejszy liczbę tymczasowych aresztów, często w moim przekonaniu stosowanych bezzasadnie.  

Powyższa zmiana była od dawna wyczekiwana przez adwokatów. Zmieniła ona bowiem diametralnie sposób procedowania w sprawach w przedmiocie tymczasowego aresztowania wprowadzając do postępowania przygotowawczego element kontradyktoryjności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA