reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Skuteczna korekta deklaracji podatkowej

Skuteczna korekta deklaracji podatkowej

Skuteczna korekta deklaracji podatkowej jako sposób na bezkarność za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe jest możliwa na gruncie regulacji kodeksu karnego skarbowego. Jak zatem złożyć prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej, a tym samym uchronić się przed ukaraniem?

W Kodeksie karnym skarbowym oprócz „klasycznej” regulacji odnoszącej się do czynnego żalu, a zawartej w art. 16 tego kodeksu, umiejscowiony został również przepis, który poprzez skuteczną korektę deklaracji podatkowej daje możliwość uniknięcia kary za popełnione przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Mowa o art. 16a Kodeksu karnego skarbowego. W świetle tego przepisu nie podlega karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe ten kto złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyn tej korekty oraz w całości uiścił należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie. Należy wyjaśnić, że omawiany przepis wymaga aby korekta deklaracji podatkowej została złożona w sposób prawnie skuteczny, czyli zgodny z przepisami Ordynacji podatkowej lub ustawy o kontroli skarbowej. Rozwijając tę myśl podkreślić  trzeba, że korekta ta musi zostać złożona przez podatnika, płatnika lub inkasenta.

Zobacz również: Kalkulator odsetek od zaległości podatkowych

Termin złożenia korekty deklaracji podatkowej

Ponadto musi być ona złożona, w przypadku kontroli podatkowej przed jej wszczęciem, po jej zakończeniu oraz po zakończeniu postępowania podatkowego w zakresie jaki nie został objęty decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

W przypadku kontroli skarbowej korekta może zostać natomiast złożona przed wszczęciem postępowania kontrolnego oraz po jego zakończeniu w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego , a także w terminie 7 dni przed wydaniem decyzji lub wyniku kontroli, który to termin wyznaczony został kontrolowanemu przez organ kontroli do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego.

Możliwość złożenia prawnie skutecznej korekty zostaje natomiast zawieszona na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, a także na czas trwania postępowania kontrolnego za wyjątkiem wskazanego powyżej wyjątku – w zakresie objętym postępowaniem lub kontrolą.         

Korekta deklaracji podatkowej - uzasadnienie

Ponadto aby korekta deklaracji mogła być uznana za skuteczną winna być złożona z podaniem przyczyn tej korekty. Należy zaznaczyć, że uzasadnienie korekty deklaracji podatkowej nie musi, jak to ma miejsce w przypadku „klasycznego” czynnego żalu, ujawniać okoliczności związanych z popełnieniem czynu lub osób współdziałających, co stanowi o ewidentnej przewadze instytucji opisanej w art. 16a Kodeksu karnego skarbowego nad instytucją „klasycznego” czynnego żalu.

Jak skutecznie złożyć czynny żal?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Eksperci:

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Chmielniak Adwokaci Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych

Kancelaria prawna specjalizująca się w sprawach karnych gospodarczych i karnych skarbowych

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Skuteczna korekta deklaracji podatkowej/ Fot. Fotolia
Skuteczna korekta deklaracji podatkowej/ Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama