reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Domowy budżet > Czy, kiedy i jak złożyć korektę zeznania podatkowego?

Czy, kiedy i jak złożyć korektę zeznania podatkowego?

Korektę zeznania podatkowego (deklarację korygującą oraz pisemne uzasadnienie przyczyn korekty) można złożyć aż do dnia przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zeznania podatkowe za 2013 rok można więc korygować do końca 2019 roku.

Korekta zeznania podatkowego wymaga wypełnienia dwóch odrębnych formularzy. Po pierwsze należy złożyć deklarację korygującą. Jest to standardowy formularz PIT, w którym wybrać należy opcję "korekta zeznania". Jako jej uzupełnienie wymagane jest również pisemne uzasadnienie przyczyn korekty.

POBIERZ: Wzór deklaracji korygującej

Korekta, co do zasady, polegać  powinna na poprawieniu ewentualnych błędów w już złożonej deklaracji. Definicja taka wynika z interpretacji Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady z dnia 19 maja 2005 r. (DG-I/005/14/04). Korekta zeznania podatkowego ma na celu sprostowanie sytuacji, w której istnieje różnica pomiędzy tym, co faktycznie wpłynęło na konto US a tym, co powinniśmy zapłacić.

POBIERZ: Wzór pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty (Formularz ORD-ZU)

Zobowiązanie podatkowe przedawnia się wraz z upływem 5 lat od końca roku, w którym składana jest deklaracja.

Zatem zeznania podatkowe za rok 2013, składane do 30 kwietnia 2014 roku, możemy korygować do końca 2019 roku. Oznacza to, że de facto mamy prawie 6 lat od momentu złożenia deklaracji na jej korektę.

Tylko zeznanie podatkowe (deklaracja) podpisane przez podatnika uważane jest przez Urzędu Skarbowe za jego oświadczenie. Tylko takie może zostać skorygowane. Brak złożenia podpisu na deklaracji może zostać potraktowane przez US jako niezłożenie deklaracji w wymaganym terminie.

Złożenie deklaracji korygującej:

  • pozwala na poprawienie błędu w złożonej deklaracji;
  • może być sposobem na skorzystanie z ulg niewykorzystanych z jakichś powodów w terminie. Pogląd ten wywieść należy z interpretacji samych Urzędów Skarbowych, np.: Urząd Skarbowy w Siedlcach, 13 czerwca 2005r., 1426/PD/415-26B/05/AA oraz Urząd Skarbowy Łódź-Widzew, 22 lutego 2005r., IX/005/45/1/Z/K/05;
  • może umożliwić przekazanie 1% podatku organizacji pożytku publicznego (OPP);
  • wraz zapłaceniem ewentualnej zaległości podatkowej może doprowadzić do uniknięcia kary za przestępstwo karne skarbowe. Złożenie deklaracji korygującej i zaplata zaległości w ciągu 7 dni może doprowadzić do obniżenia odsetek o 25%.

Deklarację podatkową możemy korygować dowolną ilość razy.

Zadaj pytanie na: Forum

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. 1997 nr 137 poz. 926).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Korektę zeznania podatkowego za rok 2013 możemy złożyć do końca 2019 roku./ fot. Fotolia
Korektę zeznania podatkowego za rok 2013 możemy złożyć do końca 2019 roku./ fot. Fotolia

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama