REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy oskarżony otrzyma wyrok z uzasadnieniem?

Uzasadnienie wyroku sporządzane jest na wniosek strony.
Uzasadnienie wyroku sporządzane jest na wniosek strony.

REKLAMA

REKLAMA

W zależności od etapu postępowania karnego istnieją różne uregulowania dotyczące konieczności sporządzenia przez sąd uzasadnienia wyroku i doręczenia go stronie. Najważniejszą regułą, którą należy znać jest to, iż co do zasady wyrok sądu zapadły w pierwszej instancji będzie uzasadniony i doręczony stronie tylko wówczas, gdy strona złoży o to wniosek w terminie 7 dni od ogłoszenia wyroku. Ostrożność procesowa nakazywałaby stronie zawsze składanie takiego wniosku, co pozwoli uniknięcia przykrych sytuacji procesowych.

Zgodnie z powyższą uwagą przepisy dotyczące sporządzania uzasadnienia wyroku i dotyczące zasad doręczania wyroku stronie są złożone (podobnie jak reguły doręczania stronie wyroku wraz z uzasadnieniem). Dla usystematyzowania wskazanego zagadnienia należy przedstawić oddzielnie kwestię sporządzenia przez sąd uzasadnienia wyroku od kwestii doręczenia wyroku stronie.

REKLAMA

Problematyka sporządzenia uzasadnienia wyroku

REKLAMA

W postępowaniu karnym regułą jest sporządzanie uzasadnienia wyroku na wniosek strony. Strona ma na to termin 7 dniowy od ogłoszenia wyroku. Standardowo wskazany wniosek zawiera oznaczenie wyroku od którego uzasadnienie ma być sporządzone oraz wyraźnie literalnie sformułowany wniosek o sporządzenie od tego wyroku uzasadnienia.

Należy wskazać, iż chociaż kwestia doręczenia wyroku regulowana jest przez odrębne przepisy z tzw. ostrożności procesowej warto zawsze równolegle wnieść o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem na adres który wskaże wnioskodawca.

Od wskazanej powyżej reguły sporządzania uzasadnienia wyroku na wniosek strony istnieją 4 wyjątki, co oznacza iż z urzędu zawsze sporządzane jest uzasadnienie:

1) wyroku sądu wojskowego,
2) wyroku sądu drugiej instancji,
3) uzasadnienie zdania odrębnego tzw. votum separatum (ale złożonego przez sędziego, wymóg ten nie dotyczy to ławników),
4) orzeczenia SN.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wskazanych powyżej przypadkach wyrok sądu wraz z uzasadnieniem doręczany jest stronie z urzędu.

Problematyka doręczenia wyroku zapadłego na rozprawie

REKLAMA

W odniesieniu do problematyki doręczania wyroku stronie należy wskazać, iż również regułą jest doręczanie takiego wyroku na wniosek strony. Wskazana zasada dotyczy wyroków zapadłych na rozprawie i istnieją od niej 2 wyjątki. Wskazane wyjątki, kiedy wyrok jest doręczany to sytuacje gdy:

1) oskarżony jest pozbawiony wolności a nie był na rozprawie i nie posiada obrońcy (art. 419 § 2 Kodeksu postępowania karnego)
2) zapada wyrok zaoczny w trybie art. 428 § 2 Kodeksu postępowania karnego

POBIERZ: Wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie wyroku z uzasadnieniem

Problematyka doręczenia wyroku zapadłego na posiedzeniu

W odniesieniu do wyroków zapadłych na posiedzeniu istnieje zasada wskazująca na konieczność doręczenia takiego wyroku stronie z urzędu (co oznacza, iż strona z urzędu otrzyma każdy wyrok zapadły na posiedzeniu).

Zobacz serwis: Sprawy karne

Problematyka doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem

Zgodnie z powyższymi ustaleniami należy wskazać, iż strona z urzędu otrzyma wyrok z uzasadnieniem tylko wówczas, gdy przepisy przewidują sporządzenie uzasadnienia przez sąd z urzędu.
W pozostałych przypadkach strona albo będzie musiała złożyć wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku oraz jego doręczenie wraz z wyrokiem na wskazany przez siebie adres w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyroku, albo w sytuacji w której otrzyma z urzędu odpis sentencji wyroku w ciągu 7 dni od jego otrzymania złoży wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku i jego doręczenia na adres strony.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Podsumowanie i zalecenie końcowe

Reasumując, z uwagi na złożoność wskazanych powyżej przepisów należy zalecić stronie występującej bez fachowego pełnomocnika każdorazowe składanie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku i jego doręczenie (wraz z sentencją wyroku) na adres strony albowiem wniosek taki nigdy nie przyniesie stronie procesowych negatywnych skutków, a może pozwolić uniknąć nieprzyjemnych sytuacji (przykładowo gdy wyrok nie zostanie stronie doręczony a się uprawomocni).

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA