reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Kiedy oskarżony otrzyma wyrok z uzasadnieniem?

Kiedy oskarżony otrzyma wyrok z uzasadnieniem?

W zależności od etapu postępowania karnego istnieją różne uregulowania dotyczące konieczności sporządzenia przez sąd uzasadnienia wyroku i doręczenia go stronie. Najważniejszą regułą, którą należy znać jest to, iż co do zasady wyrok sądu zapadły w pierwszej instancji będzie uzasadniony i doręczony stronie tylko wówczas, gdy strona złoży o to wniosek w terminie 7 dni od ogłoszenia wyroku. Ostrożność procesowa nakazywałaby stronie zawsze składanie takiego wniosku, co pozwoli uniknięcia przykrych sytuacji procesowych.

Zgodnie z powyższą uwagą przepisy dotyczące sporządzania uzasadnienia wyroku i dotyczące zasad doręczania wyroku stronie są złożone (podobnie jak reguły doręczania stronie wyroku wraz z uzasadnieniem). Dla usystematyzowania wskazanego zagadnienia należy przedstawić oddzielnie kwestię sporządzenia przez sąd uzasadnienia wyroku od kwestii doręczenia wyroku stronie.

Problematyka sporządzenia uzasadnienia wyroku

W postępowaniu karnym regułą jest sporządzanie uzasadnienia wyroku na wniosek strony. Strona ma na to termin 7 dniowy od ogłoszenia wyroku. Standardowo wskazany wniosek zawiera oznaczenie wyroku od którego uzasadnienie ma być sporządzone oraz wyraźnie literalnie sformułowany wniosek o sporządzenie od tego wyroku uzasadnienia.

Należy wskazać, iż chociaż kwestia doręczenia wyroku regulowana jest przez odrębne przepisy z tzw. ostrożności procesowej warto zawsze równolegle wnieść o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem na adres który wskaże wnioskodawca.

Od wskazanej powyżej reguły sporządzania uzasadnienia wyroku na wniosek strony istnieją 4 wyjątki, co oznacza iż z urzędu zawsze sporządzane jest uzasadnienie:

1) wyroku sądu wojskowego,
2) wyroku sądu drugiej instancji,
3) uzasadnienie zdania odrębnego tzw. votum separatum (ale złożonego przez sędziego, wymóg ten nie dotyczy to ławników),
4) orzeczenia SN.

W wskazanych powyżej przypadkach wyrok sądu wraz z uzasadnieniem doręczany jest stronie z urzędu.

Problematyka doręczenia wyroku zapadłego na rozprawie

W odniesieniu do problematyki doręczania wyroku stronie należy wskazać, iż również regułą jest doręczanie takiego wyroku na wniosek strony. Wskazana zasada dotyczy wyroków zapadłych na rozprawie i istnieją od niej 2 wyjątki. Wskazane wyjątki, kiedy wyrok jest doręczany to sytuacje gdy:

1) oskarżony jest pozbawiony wolności a nie był na rozprawie i nie posiada obrońcy (art. 419 § 2 Kodeksu postępowania karnego)
2) zapada wyrok zaoczny w trybie art. 428 § 2 Kodeksu postępowania karnego

POBIERZ: Wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie wyroku z uzasadnieniem

Problematyka doręczenia wyroku zapadłego na posiedzeniu

W odniesieniu do wyroków zapadłych na posiedzeniu istnieje zasada wskazująca na konieczność doręczenia takiego wyroku stronie z urzędu (co oznacza, iż strona z urzędu otrzyma każdy wyrok zapadły na posiedzeniu).

Zobacz serwis: Sprawy karne

Problematyka doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem

Zgodnie z powyższymi ustaleniami należy wskazać, iż strona z urzędu otrzyma wyrok z uzasadnieniem tylko wówczas, gdy przepisy przewidują sporządzenie uzasadnienia przez sąd z urzędu.
W pozostałych przypadkach strona albo będzie musiała złożyć wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku oraz jego doręczenie wraz z wyrokiem na wskazany przez siebie adres w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyroku, albo w sytuacji w której otrzyma z urzędu odpis sentencji wyroku w ciągu 7 dni od jego otrzymania złoży wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku i jego doręczenia na adres strony.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Podsumowanie i zalecenie końcowe

Reasumując, z uwagi na złożoność wskazanych powyżej przepisów należy zalecić stronie występującej bez fachowego pełnomocnika każdorazowe składanie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku i jego doręczenie (wraz z sentencją wyroku) na adres strony albowiem wniosek taki nigdy nie przyniesie stronie procesowych negatywnych skutków, a może pozwolić uniknąć nieprzyjemnych sytuacji (przykładowo gdy wyrok nie zostanie stronie doręczony a się uprawomocni).

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uzasadnienie wyroku sporządzane jest na wniosek strony.
Uzasadnienie wyroku sporządzane jest na wniosek strony.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama