reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Reklamacje > Reklamacja obuwia > Reklamacja obuwia zimowego może być skuteczna

Reklamacja obuwia zimowego może być skuteczna

Reklamacja obuwia zimowego może być często dla konsumenta trudnym zadaniem. Kupujemy je z nadzieją, że dzięki temu będziemy mogli przejść przez zimę suchą nogą. Co jednak w sytuacji, gdy buty zaczną przemakać?

Podstawowy problemem konsumentów, którzy kupili zimowe obuwie, powstaje wtedy gdy zaczynają one przemakać. Sprzedawcy często nie uwzględniają reklamacji stwierdzając brak wad oraz sugerując że buty przemakają z natury rzeczy. Co wtedy można zrobić?

W sytuacji, gdy konsument reklamuje przemakające buty, sprzedawcy często starają się uniknąć odpowiedzialności argumentując to brakiem stwierdzonych wad. Często konsumenci są przekonywani co do tego, iż obuwie zimowe wcale nie gwarantuje ochrony przez wilgocią.

Zobacz również: Czy wiesz jak zmyć ślady śniegu i błota z obuwia zamszowego?

Nie jest to jednak do końca prawda. Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej wprowadza ustawową odpowiedzialność sprzedawcy za niezgodność towaru z umową. Trwa ona przez 2 lata od daty zakupu.

Zobacz również serwis: Reklamacje

Odpowiedzialność ta jest zakreślona dość szeroko i rozciąga się również na sytuacje, kiedy to produkt nie spełnia uzasadnionych oczekiwań konsumenta, wynikających z zapewnień sprzedawcy, jak również z oznakowania produktu oraz jego reklamy. Wynika to z art. 4 ust. 3 ustawy. Ponadto odpowiedzialność sprzedawcy istnieje również wtedy, gdy produkt nie nadaje się do celu dla którego był kupiony.

Już sam obrazek na opakowaniu butów, sugerujący iż służą one do użytku zimowego, może powodować powstanie odpowiedzialności w sytuacji, gdy zaczną one przemakać. W takiej sytuacji konsument powinien podnieść zarzut, iż kupując buty zasugerował się reklamą, która pozwoliła mu przypuszczać, iż są one odporne na zimowe warunki.

Skoro dane buty są sprzedawane jako zimowe, to przekonanie konsumenta o tym, że nadają się do używania w zimowych warunkach, jest jak najbardziej zasadne. Tym samym sprzedawanie butów w sposób sugerujący ich zimowe przeznaczenie, może być odczytane jako zapewnienie sprzedawcy.

Jeżeli konsument kupuje buty znajdujące się w dziale obuwia zimowego danego sklepu, to po jego stronie rodzi się przekonanie o ich zdatności przy używaniu w zimowych warunkach. Podobnie będzie w sytuacji, gdy reklama lub oznakowanie towaru sugeruje przeznaczenie towaru na okres zimy.

Odpowiedzialność sprzedawcy istnieje zatem w przypadku, gdy towar nie spełnia uzasadnionych oczekiwań kupującego. Może to oznaczać, że klientowi będą przysługiwały roszczenia także w sytuacji, gdy brak będzie wad samego produktu.

Buty zimowe przemiękają. Zdaniem rzeczoznawcy nie wynika to jednak z wady produktu, gdyż sposób jego wykonania wcale nie gwarantuje ochrony przed wilgocią.

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz. U. 2002 nr 141 poz. 1176 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przemakanie zimowych butów może być podstawą ich reklamacji.
Przemakanie zimowych butów może być podstawą ich reklamacji.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Czublun Trębicki Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska

Doradztwo prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama