REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reklamacja usługi telekomunikacyjnej

Anna Śmigulska
Jeśli nastąpiła przerwa w świadczeniu usługi to można złożyć reklamację i domagać się odszkodowania.
Jeśli nastąpiła przerwa w świadczeniu usługi to można złożyć reklamację i domagać się odszkodowania.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Trudno jest dzisiaj wyobrazić sobie świat bez telefonów komórkowych, a tym bardziej jakikolwiek dom bez telefonu stacjonarnego. Lecz mimo, iż są to tak powszechne usługi nadal bywają wykonywane przez operatorów w sposób nieprawidłowy. Jakie uprawnienia nam przysługują jeśli nagle nasz telefon nie będzie chciał dzwonić?

Obojętnie czy zawieramy umowę z operatorem telefonii komórkowej czy z TP S.A., jeżeli dotyczy ona możliwości odbierania i przekazywania sygnałów w sieci telekomunikacyjnej, to jest to umowa o usługę telekomunikacyjną. Dotyczy to również niektórych umów o dostęp do internetu.

REKLAMA

Jeżeli w trakcie korzystania z usługi okaże się, że nie jest ona wykonywana w odpowiedni sposób, to można złożyć do operatora reklamacje. Do najczęstszych problemów można zaliczyć sytuację, gdy jest tzw. przerwa w świadczeniu. Przepisy jasno precyzują czego można domagać się od operatora, który świadczy tzw. usługę powszechną. Jednak większość przedsiębiorców, którzy świadczą inne usługi telekomunikacyjne honorują te zapisy i wprowadzają je do swoich regulaminów.

Czym jest usługa powszechna?

Jest to usługa telefoniczna umożliwiająca komunikowanie się z innymi użytkownikami przyłączonych do sieci, faksu i transmisji danych w paśmie fonicznym, z wykorzystaniem modemów. Różnicą jak wyróżnia tą usługę od innych usług telekomunikacyjnych jest to, że może być ona wykonywana tylko przez przedsiębiorcę wyznaczonego. Jest nim Telekomunikacja Polska. Jeżeli więc zawarliśmy umowę z TP S.A. o korzystanie ze zwykłego telefonu stacjonarnego, to jest to usługa powszechna.

Co zrobić jeśli nastąpi przerwa w świadczeniu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli zdarzy się, że nastąpiła przerwa w świadczeniu, tzn. telefon nie wykonuje żadnych połączeń, to można złożyć do operatora reklamacje i domagać się stosownego odszkodowania. Chyba, że przyczyną wady jest niezgodne z umową urządzenie telefoniczne.

Zobacz również: Co powinna zawierać reklamacja usługi telekomunikacyjnej

Odszkodowanie

Za każdy dzień przerwy w świadczeniu usługi powszechnej płatnej okresowo, abonentowi przysługuje odszkodowanie w wysokości 1/15 średniej opłaty miesięcznej liczonej według rachunków z ostatnich 3 okresów rozliczeniowych, jednak nie dłużej niż z okresu ostatnich 12 miesięcy. Odszkodowanie nie przysługuje, jeżeli w okresie rozliczeniowym łączny czas przerw był krótszy od 36 godzin.

Zobacz również: Pojęcie odszkodowania

Niezależnie od odszkodowania, za każdy dzień przerwy w świadczeniu usługi telefonicznej płatnej okresowo trwająca dłużej niż 12 godzin, abonentowi przysługuje zwrot 1/30 miesięcznej opłaty abonamentowej.

Pan Jan posiada w domu telefon stacjonarny, umowę ma podpisaną z TP S.A. Pewnego dnia chciał zadzwonić do kolegi, ale w słuchawce nie było sygnału. Przez pięć dni nie można się też było dodzwonić do Pana Jana. Z jakim żądaniem można wystąpić do operatora telekomunikacyjnego?                                      Pan Jan może zażądać odszkodowania za każdy dzień przerwy w świadczeniu usługi powszechnej w wysokości 1/15 opłaty abonamentowej. Jeżeli przerwa trwała 5 dni a abonament Pan Jan opłaca w wysokości 50 zł miesięcznie, to odszkodowanie będzie wynosić 50/15 x 5 = 16,66 zł. Do tego należy dodać odszkodowanie za przerwę w usłudze telefonicznej, czyli 50/30 x 5 = 8,33 zł. Łączna kwota odszkodowania jakiej Pan Jan może się domagać od operatora to 16,66 + 8,33 = 24,99 zł.

Telefony komórkowe

Jeżeli będziemy mieli do czynienia z podobną sytuacją, ale jesteśmy użytkownikami telefonu komórkowego, to w pierwszej kolejności należy sprawdzić naszą umowę lub regulamin. W nich powinien znajdować się zapis o reklamacji, sposobu jej złożenia oraz odszkodowania. Wartość przyznanego odszkodowania może się różnić od bonifikaty przewidzianej przez ogólne przepisy. Może być np. wyższe. Zazwyczaj jednak większość operatorów telekomunikacyjnych zawiera w swoich regulaminach takie same postanowienia. Dotyczą one zarówno umów z siecią komórkową, jak i o dostęp do internetu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 31 lipca 2024 r. możesz zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje na swojej stronie internetowej o oknie transferowym w 2024 r. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera kolejne okno transferowe. W tym okresie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej.

  Dla kogo będzie preferencyjny kredyt mieszkaniowy #naStart – jakie będą ograniczenia? Dopłaty tylko do rat kredytu udzielonego przed 1 stycznia 2028 r.

  Już wkrótce osoby planujące zakup własnego lokum będą mogły skorzystać z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego #naStart. Trwają prace legislacyjne nad ustawą o „kredycie mieszkaniowym #naStart”, który zastąpi bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Kredyt będzie można zaciągnąć do końca 2027 r. Kto uzyska szansę na pomoc w uzyskaniu własnego mieszkania?

  1500 zł miesięcznie na dziecko od 1 października 2024 r. Taki jest plan

  9 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Przewiduje się, że proponowane rozwiązania wejdą w życie z dniem 1 października 2024 r.

  Dwa nowe przedmioty od roku szkolnego 2024/2025 plus pierwsza pomoc w szkołach podstawowych. Jakie zmiany w ramowych planach nauczania

  Edukacja zdrowotna i obywatelska w szkołach od roku szkolnego 2024/2025. Rezygnacja z HiT. Takie zmiany zapowiada resort edukacji. 

  REKLAMA

  Zmiany w dokumentacji pracowniczej. Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw

   Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw. Chodzi o rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej.

  Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

  Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  REKLAMA

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA