reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Dodatki do renty > Kiedy dodatki do emerytury są podwyższane

Kiedy dodatki do emerytury są podwyższane


Emeryt, który oprócz prawa do świadczenia emerytalnego ma prawo do dodatków emerytalnych może liczyć co roku na ich zwiększenie. Jest to związane z waloryzacją dodatków do emerytur.

Dodatki do emerytury są waloryzowane corocznie, od dnia 1 marca. Jest to podwójna korzyść dla emerytów otrzymujących dodatki do swoich świadczeń. Po pierwsze w związku z waloryzacją emerytur przysługuje im zwiększenie ich świadczenia, a po drugie w związku z waloryzacją dodatków, dodatkowo zwiększy się ich świadczenie.

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłasza, w formie komunikatu, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w terminie do końca stycznia średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem oraz średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów w poprzednim roku kalendarzowym. A w terminie do 7 roboczego dnia lutego ogłasza realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Zobacz także: Waloryzacja jako sposób podwyższenia emerytury

Czy wszystkie dodatki są waloryzowane. Nie. Waloryzacji podlegają dodatki do emerytur, które zostały przyznane przed dniem waloryzacji, czyli do końca lutego każdego roku kalendarzowego. Waloryzacja obejmuje więc te dodatki, które przysługują do świadczenia przyznanego przed dniem określonym w ustawie jako termin waloryzacji, czyli przed dniem 1 marca. Są to świadczenia emerytalne przyznane na wniosek zgłoszony najpóźniej w lutym, do których warunki zostały spełnione nie później niż w ostatnim dniu tego miesiąca.

Jakie dodatki są waloryzowane:

  • dodatek pielęgnacyjny,
  • dodatek kombatancki,
  • dodatek za tajne nauczanie,
  • dodatek kompensacyjny,
  • świadczenie pieniężne dla osób będących cywilnymi niewidomymi ofiarami działań wojennych,
  • świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR,
  • świadczenie pieniężne dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach wydobywania rud uranu i batalionach budowlanych.

Zobacz także: O ile wzrosły dodatki do emerytury w 2011 roku

Zmiana wysokości dodatków do emerytur w ramach waloryzacji następuje z urzędu, nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmiana wysokości dodatków do emerytur w ramach waloryzacji następuje z urzędu.
Zmiana wysokości dodatków do emerytur w ramach waloryzacji następuje z urzędu.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Brysiewicz

Krzysztof Brysiewicz, radca prawny, partner zarządzający w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama