| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Wysokość renty > Od czego zależy wysokość renty rodzinnej

Od czego zależy wysokość renty rodzinnej

Wysokość renty rodzinnej zależy od wysokości świadczenia emerytalnego lub rentowego, które pobierał zmarły, po którym przysługuje renta rodzinna. Na wysokość renty ma również wpływ liczba osób uprawnionych do renty.

Do renty rodzinnej uprawnione są dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione oraz przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej. Ponadto prawo do renty przysługuje małżonkowi (wdowie i wdowcowi) oraz rodzicom.

Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Zobacz także dział: Renta rodzinna

Na wysokość renty rodzinnej mają wpływ dwa czynniki. Po pierwsze liczba uprawnionych do niej osób. Im większa liczbą uprawnionych, tym wyższa wysokość renty. Jednakże wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, która podlega podziałowi na równe części między uprawnionych.

Po drugie na wysokość renty rodzinnej ma wpływ wysokość świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Innymi słowy za kwotę świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, uważa się kwotę emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

W związku z tym renta rodzinna wynosi:

  • dla jednej osoby uprawnionej – 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;
  • dla dwóch osób uprawnionych – 90 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;
  • dla trzech lub więcej osób uprawnionych – 95 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Pani Jolanta zmarła. Jej mąż złożył wniosek o rentę rodzinną, ponieważ spełniał wszystkie wymagania niezbędne do jej przyznania. Ponadto do renty uprawniony jest syn Pani Jolanty. ZUS wyliczył, że renta rodzinna wynosi 1485 zł (czyli 90 proc. z kwoty 1650 zł.) Renta rodzinna została podzielona pomiędzy wdowca i syna, każdy z nich dostał po 742,50 zł.

Prawo gwarantuje wysokość najniższej renty rodzinnej. Oznacza to, że uprawnione osoby nie otrzymają świadczenia niższego niż najniższa renta. Kwota najniższej renty rodzinnej określona została w ustawie. Kwota najniższej renty jest podwyższana co roku w związku z waloryzacją świadczeń.

Od dnia 1 marca 2011 roku kwota najniższej renty rodzinnej wynosi 728,18 zł.

Zobacz także: Jaka jest wysokość renty rodzinnej w 2011 roku

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »