reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Alimenty > Czy tylko niedostatek uzasadnia alimenty

Czy tylko niedostatek uzasadnia alimenty

Prawo przyznaje małżonkowi, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładowi pożycia prawo do żądania od małżonka winnego alimentów.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Ustawodawca kładzie w tym wypadku nacisk na kilka rzeczy:

  • Po pierwsze, alimentów może żądać tylko ten małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozpadowi małżeństwa,
  • Po drugie, małżonek ten musi znajdować w niedostatku,
  • Po trzecie, wysokość tych alimentów musi odpowiadać potrzebom małżonka uprawnionego i brać pod uwagę możliwości majątkowe małżonka zobowiązanego.

Przy rozpatrywaniu kwestii alimentów należy jednak rozróżnić małżonka, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładowi pożycia, od małżonka niewinnego. Jak bowiem wiadomo, wina rozkładu może leżeć albo po jednej stronie, albo rozkładać się na oboje małżonków.

Zobacz: Kiedy żądać podwyższenia lub obniżenia alimentów od byłego małżonka?

W przypadku, gdy winny rozkładowi pożycia jest tylko jeden małżonek, aby małżonek niewinny mógł starać się o alimenty, nie jest konieczne spełnienie przesłanki niedostatku. Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi bowiem, że jeżeli rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na jego żądanie może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Podsumowując, alimentów od drugiego małżonka można żądać zawsze, przy czym jeżeli jest się współwinnym rozkładowi pożycia, to konieczne jest pozostawanie w niedostatku po rozwodzie. Jeżeli natomiast jeden z małżonków jest wyłącznie winny rozkładowi, to drugi nie musi pozostawać w niedostatku aby żądać alimentów.

Zobacz serwis: Rozwody

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli jeden z małżonków jest wyłącznie winny rozkładowi, to drugi nie musi pozostawać w niedostatku aby żądać alimentów.
Jeżeli jeden z małżonków jest wyłącznie winny rozkładowi, to drugi nie musi pozostawać w niedostatku aby żądać alimentów.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama