REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kościelny proces o nieważność małżeństwa w różnych sądach

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego./ Fot. Fotolia
Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Błędem, który może narazić stronę na niepotrzebne dodatkowe działania jest przeniesienie schematu działań z innego sądu do swojego. Dzieje się to wówczas, gdy ktoś z bliskich jest w trakcie albo już po swoim kościelnym procesie, zaś druga strona na zasadzie analogii przenosi schemat jednego procesu, dodajmy – toczącego się zupełnie w innym sądzie – do swojej sprawy.

Dlatego w obecnym artykule zwrócimy uwagę na zróżnicowaną praktykę każdego z Sądów, do której warto się dostosować jak i ją uprzednio poznać.

REKLAMA

REKLAMA

Zanim jednak dojdzie do rozpoczęcia procesu można zauważyć u niektórych porównanie swojego małżeństwa do innych związków i na tej podstawie już wysunięcie podobnej przyczyny, na podstawie której może przebiegać proces. Tymczasem, nie wykluczając, iż i taka może w rzeczywistości okazać się prawdziwa, warto jednak zawsze zbadać historię danego związku w kontekście wszystkich tytułów prawnych.

To zagadnienie pośrednio wiąże się też z innym, a mianowicie, przywołując prosty przykład, takie podejście oznacza też wyzbycie się pewnej pretensjonalności, dlaczego proces u innej osoby zakończył się pozytywnie zaś  mój negatywnym wyrokiem, chociaż poruszony i badany był ten sam problem. Widać to klarownie na przykładzie problemu alkoholowego, widzenie jego zależne już jest od samej strony, od jej osobowości. Innymi słowy, sięganie po alkohol może być zrównane do alkoholizmu w większym stopniu przez osoby, które nie tyle są całkowitymi abstynentami, co przez takowe, które w nieprawidłowy sposób podchodzą do tego problemu, albo to z racji braku wiedzy, albo co więcej z racji nawet i osobowości. U takich osób sięgnięcie przy jakiejś sporadycznej okazji po małą i przyjętą ilość alkoholu może budzić spore oburzenia, a w naszym analizowanym przypadku, zrównanie tego z chorobą alkoholową. Stąd w praktyce swojej nie ograniczam się do „zaufania” stronie mówiącej o alkoholizmie swojego współmałżonka, ale wspólnie w oparciu o stwierdzone obiektywnie objawy tej choroby dochodzimy do wniosku, czy rzeczywiście dany przypadek można podpiąć pod alkoholizm, czy nie jest to racjonalne.

Zobacz również: Nadużywanie alkoholu a rozwód kościelny

Powracając do meritum, gdy strona (strony) dokonają wyboru właściwego Sądu Kościelnego winny zaznajomić się z jego wymogami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie chodzi tylko o wymagane załączniki, bowiem w jednym Sądzie wymaga się metryk chrzcielnych stron, w innym dane z nich umieszcza się w skardze itp., ale także o konstrukcję skargi.

Zobacz również: Załączniki do skargi powodowej

REKLAMA

Pomijam kwestie marginalne, które jednak mogą narazić stronę, strony na niepotrzebne poprawki, jak margines, ilość stron. Są bowiem Sądy, w których skarga ogranicza się do niecałej strony, zaś wydobycie właściwych faktów przesunięte zostaje na etap oświadczenia stron, zeznania świadków. Sądy bowiem na podstawie swojego doświadczenia taką praktykę zbudowały.

Kolejną różnicą jest kolejność pewnych etapów. I tak w niektórych Oficjalatach już w trakcie odczytu akt, czyli ich publikacji strona, strony mogą zaznajomić się z treścią uwag Obrońcy węzła małżeńskiego, zaś w innych dopiero po zamknięciu postępowania dowodowego, gdy w oddzielnym liście strony otrzymują je.

Gdy proces przebiega z tytułu wymagającego, bądź przy którym zaleca się udział biegłego (chodzi tu przede wszystkim o niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich) ważnym środkiem dowodowym jest sporządzenie opinii właśnie przez kompetentnego biegłego. I znowu w jednym Sądzie bezpośredniemu badaniu poddana zostaje ta strona, u której domniemywa się istnienie tejże wady, zaś w innym obie.

Nie wspominam o czasie przebiegu procesu, gdyż ten nie zależy tyle od praktyki sądowej co od innych okoliczności, temat ten poruszałam już w artykule: „Czas trwania procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa”.

Istota kościelnego procesu małżeńskiego pozostaje jak widać bez zmian, tj. Sądy nie zrezygnują z podstawowych dowodów, z poszczególnych etapów wymaganych do ważności wyroku, ale zmienne jest tylko to, co wynika z jakiś głębszych przemyśleń. Tu powtórnie można nawiązać chociażby do objętości pozwu: gdy jest on obszerny, wówczas strona go pisząca nie zostaje narażona na pominięcie jakiegoś faktu, gdy będzie zeznawała, ale z drugiej strony, im będzie on krótszy, choć poruszający meritum, tym zeznanie szczególnie strony przeciwnej, ale też i świadków będzie obiektywniejsze, gdyż nie zostanie dana im możliwość zaznajomienia się z jego treścią, i niestety z „przygotowania” się do procesu w tym znaczeniu negatywnym.

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sąd Apelacyjny: Rolnik musi zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom za smród z chlewni. Minister rolnictwa: to podważa sens rolnictwa, konieczne nowe przepisy

Rolnik, hodowca trzody chlewnej z Grodziska k. Łodzi ma zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom, którzy przed sądem poskarżyli się na przykre zapachy docierające do ich posesji z jego chlewni. Taki wyrok wydał we wrześniu br. Sąd Apelacyjny w Łodzi, o czym pierwszy poinformował portal farmer.pl. Wieś jest miejscem produkcji rolnej i rolnik, który hoduje zwierzęta, nie może płacić odszkodowania za nieprzyjemne zapachy - ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski komentując ten wyrok. Zapowiedział przygotowanie przepisów prawnych "na szczeblu krajowym", które zapobiegną takim sytuacjom w przyszłości.

Sejm: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko z zaświadczeniem. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu na podstawie zaświadczenia przedstawionego przez osobę niepełnosprawną.

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA