reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Kościelny proces o nieważność małżeństwa w różnych sądach

Kościelny proces o nieważność małżeństwa w różnych sądach

Błędem, który może narazić stronę na niepotrzebne dodatkowe działania jest przeniesienie schematu działań z innego sądu do swojego. Dzieje się to wówczas, gdy ktoś z bliskich jest w trakcie albo już po swoim kościelnym procesie, zaś druga strona na zasadzie analogii przenosi schemat jednego procesu, dodajmy – toczącego się zupełnie w innym sądzie – do swojej sprawy.

Dlatego w obecnym artykule zwrócimy uwagę na zróżnicowaną praktykę każdego z Sądów, do której warto się dostosować jak i ją uprzednio poznać.

Zanim jednak dojdzie do rozpoczęcia procesu można zauważyć u niektórych porównanie swojego małżeństwa do innych związków i na tej podstawie już wysunięcie podobnej przyczyny, na podstawie której może przebiegać proces. Tymczasem, nie wykluczając, iż i taka może w rzeczywistości okazać się prawdziwa, warto jednak zawsze zbadać historię danego związku w kontekście wszystkich tytułów prawnych.

To zagadnienie pośrednio wiąże się też z innym, a mianowicie, przywołując prosty przykład, takie podejście oznacza też wyzbycie się pewnej pretensjonalności, dlaczego proces u innej osoby zakończył się pozytywnie zaś  mój negatywnym wyrokiem, chociaż poruszony i badany był ten sam problem. Widać to klarownie na przykładzie problemu alkoholowego, widzenie jego zależne już jest od samej strony, od jej osobowości. Innymi słowy, sięganie po alkohol może być zrównane do alkoholizmu w większym stopniu przez osoby, które nie tyle są całkowitymi abstynentami, co przez takowe, które w nieprawidłowy sposób podchodzą do tego problemu, albo to z racji braku wiedzy, albo co więcej z racji nawet i osobowości. U takich osób sięgnięcie przy jakiejś sporadycznej okazji po małą i przyjętą ilość alkoholu może budzić spore oburzenia, a w naszym analizowanym przypadku, zrównanie tego z chorobą alkoholową. Stąd w praktyce swojej nie ograniczam się do „zaufania” stronie mówiącej o alkoholizmie swojego współmałżonka, ale wspólnie w oparciu o stwierdzone obiektywnie objawy tej choroby dochodzimy do wniosku, czy rzeczywiście dany przypadek można podpiąć pod alkoholizm, czy nie jest to racjonalne.

Zobacz również: Nadużywanie alkoholu a rozwód kościelny

Powracając do meritum, gdy strona (strony) dokonają wyboru właściwego Sądu Kościelnego winny zaznajomić się z jego wymogami.

Nie chodzi tylko o wymagane załączniki, bowiem w jednym Sądzie wymaga się metryk chrzcielnych stron, w innym dane z nich umieszcza się w skardze itp., ale także o konstrukcję skargi.

Zobacz również: Załączniki do skargi powodowej

Pomijam kwestie marginalne, które jednak mogą narazić stronę, strony na niepotrzebne poprawki, jak margines, ilość stron. Są bowiem Sądy, w których skarga ogranicza się do niecałej strony, zaś wydobycie właściwych faktów przesunięte zostaje na etap oświadczenia stron, zeznania świadków. Sądy bowiem na podstawie swojego doświadczenia taką praktykę zbudowały.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama