REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najwyższy Trybunał Sygnatury Apostolskiej

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Ślub kościelny
Ślub kościelny
Adam Trzcionka
abcslubu.pl

REKLAMA

REKLAMA

W niektórych kościelnych procesach małżeńskich może zaistnieć sytuacja, kiedy jedna ze stron, względnie obie, zamierzają skontaktować się z Najwyższym Trybunałem Sygnatury Apostolskiej (w dalszej części tekstu posługiwać się będziemy skrótem – Sygnatura Apostolska). Zasadniczym pytaniem jest to: kiedy możemy mówić o styczności z tą instytucją.

Wiemy, iż aby obie strony mogły zawrzeć związek kościelny po przykładowo stwierdzeniu nieważności poprzedniego, to istnieje wymóg dwóch, pozytywnych wyroków.

REKLAMA

Zobacz również: Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego a kolejny ślub

Czasami może jednak pojawić się sytuacja konieczności wydania wyroku przez III Instancję (bądź nawet i jeszcze kolejną), zwykle jest nią Rota Rzymska, ale strona ma prawo ubiegania się o wyznaczenie jakiegoś Trybunału III Instancji na terytorium swojego kraju właśnie za pośrednictwem Sygnatury Apostolskiej - i tym przypadkiem zajmiemy się w najnowszym artykule.

Gdy strona zdecydowana jest na to, aby III Instancją rozpatrującą jej sprawę był Sąd w jej ojczyźnie (a różne są tego pobudki), to wówczas winna prosić o to, odpowiednio to uzasadniając, właśnie Sygnaturę Apostolską.

REKLAMA

Prośbę wraz z uzasadnieniem kierujemy do Sygnatury za pośrednictwem Trybunału I Instancji. Do prośby tej dołączamy wyrok pierwszej jak i drugiej Instancji wraz z innymi załącznikami. O jakie inne załączniki chodzi? Proponuję w ramach nich dołączyć pismo, w którym informuje się Trybunał II Instancji o swoim zamiarze (zwykle II Instancja podaje do wiadomości, że w takim przypadku będzie czekała na taką informację od strony); pismo informujące drugą stronę procesową. Gdy strona zamieszkuje w innej diecezji bądź archidiecezji aniżeli w tej, na której terytorium toczył się kościelny proces, wówczas mile widziane byłoby też i takie pismo, przez które dany jej Sąd zostaje poinformowany o procesie. Dotyczy to obu stron procesowych.
Uzasadnienie zależne jest od danej sprawy, a zatem indywidualne dla każdej z niej. Może to być łatwość danej sprawy; pamiętamy, iż wyroki Roty są wyznacznikiem dla Sądów niższej Instancji, a sama rozpatruje też m.in. sprawy trudniejsze; koszty procesowe; czas oczekiwania; chęć zabrania dalej w pełni aktywnego udziału itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto także jeszcze i w tym momencie - chociaż może być to trudne, bowiem w większości przypadków strona wyczerpała już na pewno dawno środki dowodowe - zastanowić się: jakie jeszcze inne argumenty można przytoczyć (być może nowe fakty, nowe środki dowodowe). Przecież wyroki są niezgodne, a skoro tak, to trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, z czym nie zgadzamy się w wyroku negatywnym, a zatem co pragnęlibyśmy jeszcze sprostować, wyjaśnić, dodać. To wszystko winno zająć również należyte miejsce w piśmie do Sygnatury Apostolskiej.

Zobacz również: Możliwe trudności podczas kościelnego procesu małżeńskiego

Nie zawsze Sygnatura Apostolska wydaje pozytywną decyzję, ale gdy stronie zależy, warto podjąć - mimo wszystko - taki krok.

REKLAMA

Warto poruszyć też inną, niemniej istotną kwestię. Może zdarzyć się, iż strona wraz ze swoim uzasadnieniem apelacji do Trybunału II Instancji prosi o przyjęcie do procesu nowego tytułu procesowego. Gdy przykładowo, negatywny wyrok I Instancji zostanie potwierdzony przez Instancję drugą, za to wydany zostanie pozytywny odnośnie nowej przyczyny, wówczas to Najwyższy Trybunał Roty Rzymskiej będzie rozpatrywał tę sprawę.

Jak widać, Sygnatura Apostolska jest jednym z Trybunałów Stolicy Apostolskiej obok Roty Rzymskiej. Jak zobaczyliśmy, to właśnie ona odpowiedzialna jest za podjęcie decyzji, jaki Trybunał
jako III Instancja będzie rozpatrywał w dalszym ciągu kościelny proces, ale zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego jest to także Trybunał zajmujący się innymi kwestiami; stąd celem tylko uzupełnienia warto podać je, idąc w tej materii za KPK, wymienię tylko niektóre sprawy rozpatrywane przez tę Instytucję, kolejno są nimi: konflikty właściwości między Trybunałami sądowymi (kan. 1445 §1 pkt. 4 KPK), Instytucja ta zajmuje się wszelkimi nadużyciami (kan. 1445 §3 pkt. 1 KPK), przedłużeniem właściwości Trybunałów (kan. 1445 §3 pkt. 2).

Polecamy serwis: Rozwód kościelny


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA