| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Przeszkody małżeńskie rzadko spotykane w procesie kościelnym

Przeszkody małżeńskie rzadko spotykane w procesie kościelnym

Jest szereg publikacji, drobnych artykułów na temat przeszkód małżeńskich, w obecnym skoncentrujemy się na rzadko u nas spotykanych, aby mieć pełny obraz wszystkich.

Z kolei, co do przeszkody małżonkobójstwa, warto na początku zaznaczyć, iż istota jej polega na, tak istnieniu zamiaru zawarcia związku z konkretną osobą przed dokonaniem przestępstwa i stąd dopuszczenie się jego w powyższym celu, jak i na tym, iż mimo braku zamiaru zawarcia związku przed przestępstwem, ze stroną, którego współmałżonka się zabija, bądź ma się w tym udział, taka wola po tymże fakcie powstaje.

Nie chodzi zatem w ogóle o zamiar wejścia w nowy związek, ale zamiar związku ze ściśle określoną osobą. Mówiąc o współudziale to chodzi nie tylko o współudział fizyczny, ale także moralny (np. namowa). Dla ciekawości warto też dopowiedzieć, iż jak od niektórych przeszkód Prawodawca przewidział możliwość udzielenia dyspensy (najczęściej widać to przy przeszkodzie różnej wiary zwanej inaczej przeszkodą rożnej religii), tak w tym przypadku nie ma w zwyczaju dyspensowania.

I na zakończenie ostatnia przeszkoda, tj. przeszkoda przyzwoitości publicznej. Ostatnio na jednym z internetowych for spotkałam się z zapytaniem: czy przeszkody tej nie należy czasem rozumieć jako przeszkody do zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy ludźmi, którzy żyją na zasadzie wolnego związku. Nic bardziej mylnego, bowiem w przeszkodzie tej chodzi o relację pomiędzy np. dziećmi strony, z którą pozostawało się w konkubinacie, bądź w nieważnie zawartym związku, a tę stroną, innymi słowy chodzi tym sposobem o uniknięcie zawarcia związku z osobami, z którymi można być np. spokrewnionym, ale też chodzi o uniknięcie przez taki związek, mimo braku spokrewnienia, zgorszenia.

Naturalnie można by jeszcze przywołać inne przeszkody rzadko spotykane, ja wybrałam akurat te, ale temat może być nadal kontynuowany.

Polecamy serwis: Rozwody

Na ten temat m. in. w:

Viladrich P.J., Konsens małżeński. Sposoby prawnej oceny i interpretacji w kanonicznych procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa (kanony 1095-1107 Kodeksu Prawa Kanonicznego), Warszawa 2002;

T. Pawluk, Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, Prawo małżeńskie, T. III, Olsztyn 1996.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Opaliński

Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »