REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednocześnie emerytura (ZUS) i renta (policja). Jako policjant uległ wypadkowi. Ma rentę inwalidzką, ale może pracować i odprowadza składki do ZUS

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Jednocześnie emerytura (ZUS) i renta (policja): W trakcie pełnienia służby uległ wypadkowi, w związku z tym przeszedł na rentę inwalidzką, ale jednocześnie na tyle ten jego stan zdrowia był dobry, że mógł podjąć pracę i pracował
Jednocześnie emerytura (ZUS) i renta (policja): W trakcie pełnienia służby uległ wypadkowi, w związku z tym przeszedł na rentę inwalidzką, ale jednocześnie na tyle ten jego stan zdrowia był dobry, że mógł podjąć pracę i pracował
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sejm jest przeciwny jednoczesności emerytury ZUS i policyjnej renty inwalidzkiej (BKSP-155-X-168/24). To sygnatura petycji o możliwość jednoczesnego pobierania emerytury z ZUS i policyjnej renty inwalidzkiej. Petycja została negatywnie rozpatrzona. W artykule przebieg dyskusji między posłami na posiedzeniu nr 37 Komisji do Spraw Petycji (Sejm) w dniu 17 października 2024 r.

W komisji pracowali

REKLAMA

  • Poseł Urszula Augustyn /KO/
  • Przewodniczący poseł Rafał Bochenek /PiS/
  • Ekspert w Zespole Prawnym i Organizacji Wyborów Krajowego Biura Wyborczego Grzegorz Gąsior
  • Zastępca dyrektora Biura Ministra Ministerstwa Sprawiedliwości Danuta Głowacka-Mazur
  • Poseł Stanisław Gorczyca /KO/
  • Sekretarz Komisji Kamil Micał
  • Zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego Ministerstwa Finansów Jarosław Niezgoda
  • Dyrektor Departamentu Budżetu Ministerstwa Infrastruktury Adam Orzechowski
  • Przedstawiciel Związku Miast Polskich Adam Ostrowski
  • Poseł Anna Pieczarka /PiS/
  • Poseł Piotr Polak /PiS/
  • Główny specjalista w Departamencie Prawa Karnego Ministerstwa Sprawiedliwości Gabriel Szala

 Rozpatrując poniższą petycję (plik PDF do ściągnięcia):

petycja renta emerytura

petycja renta emerytura

Rencista wypadkowy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po osiągnięciu wieku emerytalnego może wybrać rentę wypadkową i połowę potencjalnej emerytury lub emeryturę i połowę renty wypadkowej

Poseł Urszula Augustyn (KO):

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dziękuję bardzo.

REKLAMA

Autor petycji zwraca uwagę na wyjątkową sytuację, w której się sam znalazł, jak mniemam inne osoby też w takiej sytuacji być mogą. W związku z tym zwraca uwagę na sytuację, w której był pracownikiem służb mundurowych czy funkcjonariuszem służb mundurowych. W trakcie pełnienia służby uległ wypadkowi, w związku z tym przeszedł na rentę inwalidzką, ale jednocześnie na tyle ten jego stan zdrowia był dobry, że mógł podjąć pracę i pracował, odprowadzając składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Autor petycji wskazuje, że w świetle obecnie obowiązujących przepisów, taki funkcjonariusz Policji, zwolniony ze służby z tytułu stwierdzenia całkowitej niezdolności do służby, który kontynuuje pracę zarobkową, nie może pobierać świadczeń z dwóch źródeł jednocześnie. Z dwóch źródeł, myślimy o dwóch różnych systemach, tutaj mamy do czynienia z systemem, który jest zabezpieczeniem dla wszystkich pracowników służb mundurowych i z drugiej strony ten Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, czyli taka emerytura, powiedziałabym, powszechna.

Ważną rzeczą, na którą zwraca autor petycji uwagę, jest to, że jego zdaniem – i to jest fragment z uzasadnienia – jest tutaj absolutna niesprawiedliwość, ponieważ mówi o tym, że jego sytuacja spowoduje kiedyś, że będzie mógł pobierać tylko emeryturę, może sobie wybrać świadczenie wyższe: czy renta inwalidzka, czy emerytura, to, co będzie wyższe, to będzie mu przysługiwało i może takiego wyboru dokonać. Natomiast czytam fragment uzasadnienia: „Rencista wypadkowy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po osiągnięciu wieku emerytalnego może wybrać rentę wypadkową i połowę potencjalnej emerytury lub emeryturę i połowę renty wypadkowej”. Czyli ma jakby dodatkowe środki, które pozwalają mu na godne funkcjonowanie.

Polecamy VAT 2025. Podatki część 2

Ci ludzie oczekują tego, żeby albo nie pobierano od nich składek, albo jeżeli pobiera się od nich składki, żeby mieli jakąkolwiek możliwość powiększenia swojej emerytury, mimo że mówimy o dwóch różnych systemach

REKLAMA

Ten styk dwóch systemów ubezpieczeń, to zabezpieczenie emerytalne, które mamy przygotowane specjalnie dla pracowników służb mundurowych czy funkcjonariuszy, i ten drugi system powszechny, już wielokrotnie były podstawą do dyskusji, do debaty także na posiedzeniu naszej Komisji, ale są też tematem takiej debaty społecznej, którą od jakiegoś czasu się prowadzi. Jeżeli ktoś ma… To jest w trochę innej sytuacji niż autor petycji, bo – powiedzmy – ma emeryturę z tego funduszu służb mundurowych, ale jeszcze pracuje przez długi czas w systemie powszechnym i odprowadza składki do ZUS.  Ci ludzie oczekują tego, żeby albo nie pobierano od nich składek, albo jeżeli pobiera się od nich składki, żeby mieli jakąkolwiek możliwość powiększenia swojej emerytury, mimo że mówimy o dwóch różnych systemach.

Ostatnio dosyć dużo o tym rozmawiamy i takie przemyślenia też są, że jednak faktycznie byłoby sprawiedliwe, gdyby każda praca była wynagradzana. Jeżeli świadczy pracę i pobiera pensję czy jakieś świadczenie, a jeszcze odprowadza składki, to chciałby, żeby jego emerytura wzrastała. Czyli tutaj ten styk tych dwóch różnych systemów w jakiś sposób musi być połączony i takie analizy są prowadzone.

Przypomnę, że w odniesieniu do tej sprawy, o której teraz mówię, my, jako Komisja, wystąpiliśmy z dezyderatem do prezesa Rady Ministrów. Czekamy na odpowiedź, żeby wiedzieć dokładnie, jak można by było te dwa systemy ze sobą połączyć, żeby można było faktycznie te odprowadzane składki potem przeliczyć choćby na niewielki, jednak dodatek do wypracowanej emerytury. Tutaj sytuacja jest o tyle inna, że mówimy o rencie inwalidzkiej i mówimy o ubezpieczeniu w związku z pracą później w powszechnym systemie.

Eksperci jednoznacznie określają, że nie da się tak tego połączyć, żeby można było brać emeryturę i świadczenie, które nazywane jest rentą inwalidzką. W tym momencie na pewno tak jest, w tym momencie przepisy nam na to nie pozwalają. Natomiast może się ta sytuacja zmienić, kiedy będziemy próbowali połączyć te dwa systemy w jakiś sposób albo znaleźć rozwiązanie dla tych osób, które były funkcjonariuszami służb mundurowych, a potem pracowały jeszcze w tym ogólnym systemie. Zgodnie z tym, co dzisiaj się dzieje, czyli zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie ma takiej możliwości połączenia i tutaj należałoby zakończyć pracę nad tą petycją. Jednak myślę, że warto gdzieś z tyłu głowy zachować ten argument, ponieważ w momencie, kiedy otrzymamy odpowiedź na dezyderat, być może będziemy mogli zadawać następne pytania. Być może wtedy, kiedy rządzący pokażą nam, w jaki sposób można by było usankcjonować te oczywiste oczekiwania pracowników, którzy dopracowują jakiś czas i płacą, odprowadzają nadal składki oraz chcą powiększyć w ten sposób swoją emeryturę, to można byłoby także tę dyskusję ponowić – czy w takiej sytuacji, kiedy ktoś posiada jakieś świadczenie z jednego systemu, to w tym drugim systemie nie mógłby wzmocnić swoich finansów dzięki temu, że pracował, dzięki temu, że odprowadzał składki.

W obecnym stanie prawnym, nie mam innego wyjścia, jak świadomie powiedzieć, że nie powinniśmy tej petycji dalej rozpatrywać. Natomiast myślę, że kiedy dostaniemy odpowiedź na poprzednio zadane przez dezyderat pytanie, to będziemy mogli przeanalizować raz jeszcze, czy takie warunki nie spowodują, że te osoby, które są na rencie inwalidzkiej, korzystają z jednego świadczenia, mogłyby w tym innym systemie także otrzymywać wynagrodzenie. Czy tego w jakiś sposób połączyć się nie da.

Na dzisiaj proponuję, abyśmy nie uwzględniali żądania zawartego w treści tej petycji.

W taki właśnie sposób rozstrzygamy tę petycję – nie uwzględniamy żądania zawartego w tejże petycji. Bardzo dziękuję.

 Przewodniczący poseł Rafał Bochenek (PiS):

Jasne. Szanowni państwo, otwieram dyskusję. Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Rekomendacja jest taka, abyśmy nie uwzględniali żądania zawartego w przedmiotowej petycji. Rozumiem, że nie ma sprzeciwu.

W taki właśnie sposób rozstrzygamy tę petycję – nie uwzględniamy żądania zawartego w tejże petycji. Bardzo dziękuję.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Unia chce słuchać dzieci, zanim uchwali prawo. Nadchodzi rewolucja w legislacji?

Parlament Europejski chce wprowadzenia obowiązkowego testu praw dziecka dla wszystkich nowych przepisów wychodzących z Komisji Europejskiej. – Dzieci wiedzą, czego chcą, i potrafią to jasno powiedzieć – przekonuje Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Bezpieczeństwo w sieci, walka z mową nienawiści, edukacja o prawach i realna pomoc dla ofiar przemocy to tylko część postulatów najmłodszych obywateli UE. Unia słucha ich coraz uważniej – i właśnie to może całkowicie zmienić sposób, w jaki tworzone jest prawo w Europie. Czy nadchodzi era legislacji pisanej oczami dziecka?

5 tys. zł grzywny, konfiskata sprzętu, a nawet areszt za korzystanie z kamery samochodowej. Nowe przepisy są bezlitosne, bo kierowców nie uratuje nawet „nieumyślność”, ale – będą zmiany

W związku z trwającym właśnie sezonem urlopowo-wakacyjnym – wielu Polaków odbywa teraz dłuższe wyprawy samochodowe, korzystając przy tym z rejestratorów obrazu w postaci kamer samochodowych. Motywy rejestrowania jazdy są różne – ale większość kierowców robi to po prostu dla bezpieczeństwa (zarejestrowany obraz pełni funkcję dowodową w przypadku kolizji lub wypadku oraz może okazać się pomocy w namierzaniu „piratów drogowych”), niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że takim – z pozoru nikomu nieszkodzącym działaniem – może nabawić się nie lada problemów. Na szczęście rząd zajął się już tymi „nadmiarowymi” regulacjami, ale ci, którzy będą używać kamer samochodowych w najbliższym czasie – muszą nadal mieć się na baczności.

Dodatek mieszkaniowy 2025: dla kogo, ile, kryteria dochodowe i normatywy

W trakcie pierwszych miesięcy bieżącego roku, koszty mieszkaniowe nie rosły już tak dynamicznie jak wcześniej. Musimy jednak pamiętać o skali wcześniejszych zmian. Przykładowo, w lipcu 2024 r. prąd dla gospodarstw domowych podrożał o około 20%. Główny Urząd Statystyczny podaje, że przez rok (od maja 2024 r.) użytkowanie mieszkania lub domu razem z nośnikami energii zdrożało o około 11%. Trudno się więc dziwić, że użytkownicy mieszkań i domów narzekają na koszty. Mamy jednak dla nich pewną dobrą wiadomość. Mianowicie, niedawno wzrosły kryteria dochodowe dotyczące dodatku mieszkaniowego. Warto przypomnieć na czym polega taka forma pomocy mieszkaniowej.

Rząd ujawnia plan waloryzacji emerytur 2026 – tylko minimum! Co to oznacza dla milionów seniorów?

Rząd przygotował projekt rozporządzenia ws. waloryzacji emerytur i rent w 2026 roku [RD216]. Zgodnie z propozycją, świadczenia wzrosną jedynie o ustawowe minimum – 20% realnego wzrostu płac. Brak porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego sprawił, że decyzję podjęła sama Rada Ministrów.

REKLAMA

UE szykuje nowy wspólny dług i nowe podatki. Anna Bryłka alarmuje: to finansowa pułapka dla Polski i krok w stronę federalizacji Unii Europejskiej

Komisja Europejska chce wprowadzić nowe źródła dochodów budżetowych i zaciągnąć kolejny wspólny dług. posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Bryłka przestrzega: to zagrożenie dla suwerenności i budżetu Polski.

Który prezydent ułaskawił najwięcej osób?

Ile ułaskawień w ciągu swoich dwóch kadencji wydał Andrzej Duda? Który prezydent ułaskawił najwięcej osób? Ile było odmów ułaskawienia? Dane z kancelarii prezydenta.

Równa płaca dla kobiet i mężczyzn – nowe obowiązki, nowe możliwości dla controllingu

Nadchodzące zmiany prawne, wynikające z unijnej Dyrektywy o jawności wynagrodzeń (2023/970), wymuszają na firmach nie tylko zwiększenie przejrzystości w polityce płacowej, ale również wprowadzenie zupełnie nowych standardów raportowania i analizy danych personalnych. Eksperci firmy Controlling Systems wskazują, że to zadanie wymaga ścisłej współpracy działów HR, IT oraz controllingu, który coraz częściej wychodzi poza swoją tradycyjną rolę finansową i staje się strategicznym partnerem w zarządzaniu kapitałem ludzkim.

Czy UE zakaże faktycznie używania kominków na drewno? Eksperci ostrzegają przed skutkami zmian w Ekoprojekcie

W Brukseli odbyło się 25 czerwca 2025 r. forum konsultacyjne Komisji Europejskiej poświęcone rewizji tzw. rozporządzenia ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (MOP), czyli m.in. kominków, pieców i wkładów opalanych drewnem. Nowe propozycje zmian wzbudzają poważne kontrowersje i obawy wśród producentów, przedstawicieli organizacji branżowych oraz ekspertów, a przede wszystkim wśród użytkowników takich urządzeń. W opinii wielu uczestników spotkania, w tym reprezentantów polskiej branży, propozycje Komisji mogą w praktyce doprowadzić do likwidacji legalnego rynku urządzeń grzewczych na drewno w całej Unii Europejskiej.

REKLAMA

Podwyżka minimalnej stawki godzinowej tylko o 90 groszy w 2026 roku wywołała burzę. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu

Zaledwie 90 groszy więcej za godzinę pracy – tyle wynosi rządowa propozycja podwyżki stawki minimalnej na 2026 rok. „To wstyd, nie podwyżka” – grzmią związkowcy i ostrzegają: taka decyzja to cios w usługi publiczne i dalsze spłaszczanie płac. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu.

Koniec z przerwą na papierosa (i e-papierosa) w miejscu pracy (nawet na takiego, który nie zawiera w swoim składzie nikotyny). Nowe przepisy, eliminujące nadużywaną przez pracowników lukę prawną, już obowiązują

W dniu 5 lipca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniły definicję papierosów elektronicznych (potocznie zwanych e-papierosami), obejmując nią również wyroby niezawierające w swoim składzie nikotyny. Tym samym – niemożliwym stało się „obchodzenie” przez pracowników zakazu palenia w pomieszczeniach zakładu pracy, zasłaniając się tym, że używane jest urządzenie z płynem beznikotynowym, czego – w praktyce – pracodawca nie mógł w żaden sposób zweryfikować.

REKLAMA