REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mandaty karne nakładane przez ŻW - nowe rozporządzenie

Mandaty karne nakładane przez ŻW - nowe rozporządzenie
Mandaty karne nakładane przez ŻW - nowe rozporządzenie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej projekt rozporządzenia zakłada aktualizację katalogu wykroczeń, za które żołnierze Żandarmerii Wojskowej mogą wystawiać mandaty.

Projekt rozporządzenia

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie określenia wykroczeń, za które żołnierze Żandarmerii Wojskowej są upoważnieni do nakładania w drodze mandatu karnego.

REKLAMA

Projekt ten aktualizuje wykroczenia, za popełnienie których żołnierze Żandarmerii Wojskowej będą uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

REKLAMA

"Żołnierze Żandarmerii Wojskowej w ramach realizowania kontroli ruchu drogowego sprawdzają prawidłowość przewozu materiałów niebezpiecznych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wynikającą między innymi z ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2147). W rezultacie dodano do projektu wykroczenie określone w art. 111 ww. ustawy, tj. wykroczenie związane z naruszeniem obowiązków dotyczących przewozu towarów niebezpiecznych" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.

Co istotne, w związku z realizacją przez żandarmerię zadań o kreślonych w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, do katalogu wykroczeń, za które żołnierze ŻW będą uprawnieniu do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego dodano nowe. Chodzi o art. 66b Kodeksu wykroczeń, tj. wykroczenie niestosowania się do nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazu zbliżania się. Dodano też wykroczenia określone w art. 104 Kodeksu wykroczeń tj. wykroczenie skłaniania do żebractwa, oraz art. 105 Kodeksu wykroczeń, tj. wykroczenie naruszania obowiązków rodzicielskich lub opiekuńczych.

Projekt zakłada również rozszerzenie katalogu wykroczeń, za które żołnierze Żandarmerii Wojskowej mogą wystawiać mandaty o wykroczenia zawarte w:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • ustawie z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 147), tj. art. 34 i 35 ustawy ‑ niestosowanie się do poleceń zarządzającego obszarem wodnym oraz prowadzenie statku lub innego obiektu pływającego w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka;
  • ustawie z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1173), tj. art. 51 ‑ naruszenie przepisów prawa łowieckiego,
  • ustawie z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1466 oraz 1700), tj. art. 54 – niewykonanie polecenia porządkowego, art. 55 – niewykonanie polecenia Policji lub Żandarmerii Wojskowej, art. 56 – wniesienie lub posiadanie napojów alkoholowych, art. 57 – nieprzekazanie informacji albo przekazanie informacji nieprawdziwej, oraz art. 57a ‑ anonimizacja uczestnika imprezy masowej.

Od kiedy nowe przepisy?

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.  Projekt wprowadza przepisy przejściowe, które zakładają, że w sprawach wszczętych i nie zakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA