| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Odpowiedzialność spadkobiercy za długi do wartości stanu czynnego spadku

Odpowiedzialność spadkobiercy za długi do wartości stanu czynnego spadku

Brak oświadczenia spadkobiercy w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku ma skutkować przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a nie - tak jak dotychczas - przyjęciem prostym bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe. Zmiany takie zawiera projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego, który obecnie znajduje się w Sejmie.

Art. 1015. § 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

Pobierz: Wniosek o uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu spadku

Co istotne, brak oświadczenia w powyższym terminie skutkuje tym, że spadkobiercę traktuje się tak jakby przyjął spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste). Od tej reguły są jednak przewidziane dwa wyjątki:

1) gdy spadkobierca jest osobą niemającą pełnej zdolności do czynności prawnych albo jest nią osoba, co do której istnieje podstawa do całkowitego ubezwłasnowolnienia,
2) gdy spadkobierca jest osobą prawną.

Gdy spadkobiercami są powyższe osoby fizyczne lub prawne brak ich oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w ustawowym terminie powoduje przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a wiec z ograniczeniem odpowiedzialności tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku.

Źródło: Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny. Projekt wpłynął do Sejmu w dniu 29 października 2012 r.

Etap legislacyjny: Sejm

Polecamy serwis: Spadki

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK