reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Spadek u notariusza > Rejestr dziedziczenia wspólny dla krajów UE

Rejestr dziedziczenia wspólny dla krajów UE

Notarialne poświadczenie dziedziczenia funkcjonuje w Polsce od października 2008 roku. Od 1marca 2009 roku rozpoczęto testowanie rejestru testamentów.

Znowelizowana ustawa Prawo o notariacie, wprowadzająca instytucję notarialnego poświadczenia dziedziczenia weszła w życie 2 października 2008 roku. Prace nad testowaniem systemu trwały do 1 marca 2009 roku, od kiedy system zaczął działać.
Za sprawą tego rozwiązania notariusze odciążyli sądy przejmując część ich obowiązków. W Polsce nie funkcjonuje jeszcze rejestr testamentów, ale Krajowa Rada Radców Prawnych podjęła już kroki, aby zmienić obecna sytuację. Ponadto notariusze wraz z Stowarzyszeniem ARERT pracują nad stworzeniem europejskiego rejestru testamentów. 

Projekt „Testament Europy” 

Z inicjatywy notariatów europejskich w roku 2005 powstało Association du Reseau des Registres Testamentaires (ARERT)- Stowarzyszenie na rzecz Europejskiej Sieci Rejestrów Testamentów.
Celem projektu, który został powołany przez ARERT jest wspieranie działań na rzecz uznawania testamentów, oraz budowa systemu ułatwiającego ich poszukiwanie w całej Europie.
Potrzeba powstania takiego rejestru pojawiła się wraz z otwarciem granic, a co za tym idzie, coraz większą mobilnością obywateli. 

Rejestry testamentów w Europie 

Rejestry testamentów funkcjonujące w 18 krajach Unii Europejskiej nie działają jeszcze w Polsce. W 13 krajach Europy rejestry mają formę elektroniczną.
Większość krajów Europy pozwala na rejestracje testamentu również dla obywatela spoza kraju. Zgodnie z takim rozwiązaniem obywatelstwo pozostawiającego spadek nie jest warunkiem rejestracji testamentu.
Na ten moment nie jest jeszcze możliwe poszukiwanie testamentów w kilku rejestrach jednocześnie, wprowadzany system ARER ma to zmienić.

Zalety rejestru 

Dzięki rejestrowi można potwierdzić czy dana osoba faktycznie sporządziła testament. Jak komentuje notariusz Lech Borzemski-prezes Krajowej Rady Notarialnej, trzeba pamiętać, że testament nieodnaleziony w praktyce równoznaczny jest z testamentem nieistniejącym.
Zgodnie z planami Krajowej Rady Notarialnej rejestr testamentów początkowo będzie miał charakter samorządowy, czyli wewnętrzny, dopiero później może się on stać rejestrem publicznym.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama