REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto nie będzie mógł być świadkiem testamentu ustnego?

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Kto nie będzie mógł być świadkiem testamentu ustnego?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Testament ustny sporządza się w ten sposób, że spadkodawca oświadcza swoją ostatnią wolę ustnie w obecności co najmniej 3 świadków. Kto może być świadkiem testamentu ustnego? Kto nie będzie mógł być świadkiem? Jak zmienią się przepisy, kiedy w życie wejdzie projektowana nowelizacja przepisów Kodeksu cywilnego o testamentach?

Testament ustny jest najczęściej występującą w praktyce formą testamentu szczególnego. Z tego sposobu wyrażenia ostatniej woli można skorzystać w określonych, szczególnych sytuacjach, w których sporządzenie testamentu zwykłego nie jest możliwe. 

REKLAMA

Przepisy Kodeksu cywilnego ograniczają krąg osób, które mogą być świadkami testamentu ustnego. Jest to podyktowane dążeniem do zapewnienia bezstronności świadków, oraz wyeliminowania wątpliwości osób trzecich co do tej bezstronności. Dlatego przyjęto co do zasady, że z kręgu osób mogących być świadkami testamentu ustnego wyłączona jest osoba, dla której testament przewiduje jakąkolwiek korzyść oraz osoby powiązane z nią ścisłymi więzami rodzinnymi. Nowelizacja poszerza ten krąg wyłączeń.

Kto może być świadkiem testamentu ustnego?

W dotychczasowym stanie prawnym świadkiem przy sporządzeniu testamentu ustnego może być każdy, za wyjątkiem:

 • osoby, dla której w testamencie została przewidziana jakakolwiek korzyść,
 • małżonka tej osoby, 
 • jej krewnych lub powinowatych pierwszego i drugiego stopnia,
 • osób pozostających z nią w stosunku przysposobienia.

Krewni lub powinowaci pierwszego stopnia to: ojciec, matka, dziecko, teść, teściowa. Krewni lub powinowaci drugiego stopnia to: dziadek, babcia, wnuk, wnuczka, brat, siostra, szwagier, szwagierka.

Jak zmieni się krąg świadków testamentu ustnego?

Nowelizacja Kodeksu cywilnego poszerza krąg osób, które nie mogą być świadkami testamentu ustnego o:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • krewnych lub powinowatych trzeciego i czwartego stopnia osoby, dla której w testamencie została przewidziana jakakolwiek korzyść,
 • osobę pozostającą we wspólnym pożyciu z tą osobą,
 • byłego małżonka albo małżonka w separacji tej osoby,
 • osoby, co do których stosunek przysposobienia z tą osobą został rozwiązany.

REKLAMA

Autorzy projektu nowelizacji przyjęli, że od bycia świadkiem testamentu powinni być wyłączeni krewni do czwartego stopnia pokrewieństwa, tak, aby objąć kręgiem osób wyłączonych siostrzeńców, siostrzenice, bratanków, bratanice, stryjostwo i wujostwo oraz rodzeństwo cioteczne beneficjenta spadku. Do tego kręgu zostały włączone osoby pozostające we wspólnym pożyciu (konkubina/konkubent) beneficjenta. 

Projektodawca uwzględnił postulaty, by wyraźnie zapisać w ustawie, że wyłączenie dotyczy także małżonka pozostającego w separacji lub rozwiedzionego. Regulacja ta ma znaczenie zarówno w sytuacji, gdy małżonek w separacji lub były małżonek, nadal zachowują bliskie relację z osobą, która otrzymywałaby z testamentu jakąkolwiek korzyść, jak i w sytuacji, gdy relacja między pozostającymi w separacji małżonkami lub małżonkami rozwiedzionymi jest szczególnie napięta i zdominowana emocjami. Na podobnej zasadzie projektodawca uznał, że powody wyłączenia od bycia świadkiem testamentu powinny istnieć także po rozwiązaniu przysposobienia, gdyż sytuacja taka mogłaby także wzbudzać uzasadnione wątpliwości co do bezstronności takiej osoby.

Quiz

Rozwiąż nasz quiz i sprawdź, co wiesz o testamentach!

ShutterStock

Czy świadkiem testamentu będzie mógł być przedstawiciel osoby prawnej?

Projekt ponadto wychodzi naprzeciw sytuacjom, w których rozrządzenia testamentowe przewidują korzyści dla osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. Świadkiem testamentu ustnego, który przyznaje jakąkolwiek korzyść osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną nie będzie mogła być:

 • osoba uprawniona do reprezentacji takie osoby prawnej lub jednostki, 
 • jej wspólnik lub akcjonariusz.

REKLAMA

W szczególności zatem świadkiem testamentu ustnego nie będzie mógł być np. członek zarządu osoby prawnej, wspólnik spółki osobowej (jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej) uprawniony do jej reprezentacji, osoba reprezentująca stowarzyszenie zwykłe – jeśli dany podmiot będzie beneficjentem spadku. Świadkiem będzie mógł być natomiast członek innego organu osoby prawnej (np. rady nadzorczej). 

Świadkami testamentu ustnego nie będą mogli być także wspólnik lub akcjonariusz osoby prawnej (lub jednostki), jako że osoby te są rzeczywistymi beneficjentami w przypadku spadkobrania przez osobę prawną, co podwyższa ryzyko ewentualnego fałszowania przez te osoby testamentu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

REKLAMA

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r. [ARKUSZE]

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

REKLAMA

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

REKLAMA