reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zachowek i dział spadku > Ekspert radzi: Darowizna a zachowek

Ekspert radzi: Darowizna a zachowek

Otrzymałem od rodziców dom w drodze darowizny. Czy moje rodzeństwo może po śmierci rodzica dochodzić ode mnie zachowku? Jaka jest zależność między darowizną o zachowkiem?

Na tak postawione pytanie nie ma prostej odpowiedzi.

Zależy to od tego, kiedy darowizna została dokonana, czy rodzeństwu zostało w jakiś sposób zrekompensowane, czy na dzień dokonywania darowizny rodzeństwo już się narodziło, a także od tego, kiedy otwarto spadek i czy osoba uprawniona do zachowku nie została wydziedziczona.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Jednakże najpierw należy pokrótce powiedzieć o samym zachowku - kto jest do niego uprawniony i jaką przedstawia on wartość. 

Zachowek

I tak zachowek jest to połowa wartości udziału spadkowego, jaki by przypadł spadkobiercy ustawowemu po spadkodawcy, z tym wyjątkiem, że wartość tego udziału zwiększa się do dwóch trzecich, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jest małoletnim.

Do ustalenia wielkości udziału spadkowego, jaki przypadłby każdemu ze spadkobierców ustawowych uwzględnia się spadkobierców niegodnych oraz tych, którzy spadek odrzucili, natomiast nie uwzględnia się tych, którzy zrzekli się dziedziczenia albo zostali wydziedziczeni.

Natomiast do ustalenia wartości, z której wylicza się udział spadkowy, a następnie sam zachowek, nie uwzględnia się zapisów i poleceń, natomiast dolicza się darowizny uczynione przez spadkodawcę, ale też nie wszystkie.

Zobacz również serwis: Darowizny

Termin dokonania darowizny

Wracając do naszego problemu głównego, po pierwsze trzeba określić kiedy darowizna została dokonana, a ma to znaczenie dla faktu czy dana darowizna jest doliczana do udziału spadkowego, czy też nie. Zgodnie z treścią art 994 § 1 Kodeksu cywilnego przy obliczaniu zachowku do spadku nie dolicza się darowizn dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku.

Wynika z tego, że darowizny starsze niż dziesięcioletnie nie są brane pod uwagę przy ustalaniu udziału spadkowego, a zatem w takiej sytuacji żądanie zachowku jest bezzasadne.

Zobacz również: Czy można pozbawić spadkobiercę zachowku?

Sytuacja uprawnionych do zachowku

Jeżeli uprawnieni do zachowku otrzymali od spadkobiercy darowiznę lub rekompensata nastąpiła poprzez zapis w testamencie bądź też w postaci powołania do spadku, która pokrywa swoją wartością wartość zachowku w całości, to ich roszczenie o zachowek jest bezzasadne. Natomiast jeśli nie pokryło to wartości zachowku w całości, to uprawniony ma prawo żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę, która została doliczona do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kodeks cywilny jasno określa, iż roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku przedawniają się z upływem lat trzech od ogłoszenia testamentu.
Kodeks cywilny jasno określa, iż roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku przedawniają się z upływem lat trzech od ogłoszenia testamentu.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama