REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziedziczenie prawa do zachowku

Joanna Janecka
Dziedziczenie
Dziedziczenie

REKLAMA

REKLAMA

Zachowek jest uprawnieniem przysługującym najbliższej rodzinie zmarłego w sytuacji, gdy zostali oni pominięci w testamencie. Czy roszczenie o zachowek jest jednak dziedziczne?

Czym jest zachowek?

Zachowek jest instytucją prawa spadkowego, która ma na celu ochronę praw najbliższej rodziny zmarłego. Chodzi tu o sytuację, w której spadkodawca rozporządza swoim majątkiem w formie testamentu, jednak pomija w nim członków swojej najbliższej rodziny. Przez najbliższą rodzinę rozumie się tu jedynie zstępnych, małżonków oraz rodziców spadkodawcy. Warto podkreślić, że zachowek nie dotyczy więc rodzeństwa. Jeżeli wyżej wymienione osoby nie zostały powołane do spadku, nie został na ich rzecz ustanowiony zapis testamentowy, a także nie uzyskały od spadkodawcy darowizny, wówczas przysługuje im roszczenie o zachowek. Powinno ono być kierowane do spadkobierców testamentowych celem zapłaty przez nich sumy pieniężnej, potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia. W zależności od sytuacji uprawnionego różna jest wysokość zachowku. W wypadku kiedy uprawnionym jest osoba trwale niezdolna do pracy lub małoletnia, wówczas tytułem zachowku należy jej się 2/3 ustawowego udziału spadkowego. We wszystkich pozostałych przypadkach zachowek wynosi połowę wartości tego udziału.

REKLAMA

Zobacz także: Czym jest zachowek

Dziedziczenie prawa do zachowku

Pojawia się jednak wątpliwość, co dzieje się z roszczeniem o zachowek w sytuacji, gdy uprawniony do niego umrze zanim zdąży się o swoje prawo upomnieć. Jak wskazuje Sąd Najwyższy, należy przyjąć, że roszczenie z tytułu zachowku uprawnionego, który nie zaspokoił go w związku ze śmiercią, przechodzi na dzieci dziedziczące po nim. Tak więc roszczenie o wypłatę zachowku wchodzi do spadku po uprawnionym. Dziedziczenie zachowku odbywa się na takich samych zasadach jak dziedziczenie całego majątku, jednak z zawężeniem kręgu uprawnionych jedynie do zstępnych. Podlega on podziałowi pomiędzy zstępnych uprawnionych do dziedziczenia ustawowego po osobie, która była uprawniona do otrzymania zachowku, jednak przedwcześnie zmarła.

Kup ebook: Zachowek - uprawnieni, obliczanie, wydziedziczenie

Osoby wyłączone od dziedziczenia

Warto pamiętać, iż osoby, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, nie są uprawnione do zachowku. Skutki prawne wydziedziczenia obejmują jednak tylko konkretnie określoną osobę, nie rozciągają się na jej zstępnych. Z treści art. 1011 Kodeksu cywilnego wynika wprost, że zstępni (i jedynie oni) osoby wydziedziczonej są uprawnieni do zachowku. Przyczyny wydziedziczenia mają charakter bardzo osobisty (np. nie dopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych), a co za tym idzie tylko i wyłącznie ten, kogo dana okoliczność dotyczy może zostać wydziedziczony. Wówczas prawo do zachowku przechodzi na jego zstępnych i podlega równemu dziedziczeniu przez nich. Również w sytuacji, kiedy osoba uprawniona zrzeknie się spadku, roszczenie o zachowek przechodzi na jej zstępnych. Chodzi tu jednak tylko o te sytuacje, kiedy zrzeczenie się uprawnionego nie obejmuje jego zstępnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zasiłek opiekuńczy 2023/2024 - limity dni. Opieka nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny

  Jeżeli zachoruje dziecko lub inny członek naszej rodziny, to na czas opieki nad nim można pobierać zasiłek opiekuńczy. Przepisy ściśle określają ile dni w roku możemy przebywać na tym świadczeniu. Długość zasiłku opiekuńczego zależy od tego kim się opiekujesz i w jakim jest wieku.

  Sklepy samoobsługowe zachęcają do kradzieży, ale wiele osób nie docenia nowoczesnej technologii. Wszystko można przeanalizować wstecz

  Statystyki pokazują, że kradzieży w sklepach jest coraz więcej. Niedawna zmiana przepisów, według ekspertów, może spowodować, że będzie jeszcze gorzej. Obecnie próg kwotowy między wykroczeniem a przestępstwem kradzieży wynosi już 800 zł, czyli o 300 zł więcej niż wcześniej. Czy rząd powinien się zająć zmianą przepisów? 

  Dzisiaj w Sejmie expose Morawieckiego i wybór nowego premiera

  Dzisiaj rano w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose; następnie posłowie zagłosują nad wotum zaufania dla jego rządu. Jeśli nie uzyska większości, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego, w którym Sejm wybiera premiera. Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy jest szef PO Donald Tusk.

  Renta rodzinna po rodzicach a zawarcie małżeństwa. ZUS wyjaśnia

  Studiujące dziecko pobiera rentę rodzinną po zmarłym rodzicu. Czy zawarcie małżeństwa spowoduje utratę prawa do tej renty? Na to pytanie odpowiedział ekspert z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  REKLAMA

  Służba cywilna. Od 1 stycznia 2024 r. za pracę w godzinach nadliczbowych będzie przysługiwało wynagrodzenie

  1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie zmiana przepisów dotyczących rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych pracownikom służby cywilnej. Od tego dnia pracownik służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w nadgodzinach będzie miał prawo do wynagrodzenia.

  Czy komornik zabierze przed świętami świadczenie z ZFŚS? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia. Jednak prawie na pewno pracownik zostanie z niczym.

  W okresie przedświątecznym wielu pracowników otrzymuje od pracodawców świadczenia z ZFŚS. Jednak ostatecznie nie zawsze trafiają one w ich ręce. Obawiać się mogą ci pracownicy, których wynagrodzenie zostało zajęte przez komornika. Jednak dlaczego niektórzy pracodawcy przekazują komornikowi świadczenia z ZFŚS, a inni nie? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia komorniczego.

  MRiPS: W 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne można pobierać po wygaśnięciu orzeczenia o niepełnosprawności

  Ministerstwo Rodziny wyjaśniło sytuację opiekuna osoby niepełnosprawnej po wygaśnięciu w 2024 r. orzeczenia o niepełnosprawności. Ministerstwo odpowiedziało na poniższe pytanie:

  Wzór formularza: zespół ds. orzekania wpisze w 2024 r. punkty o niesamodzielności osoby niepełnosprawnej [świadczenie wspierające]

  Publikujemy wzór formularza, który w 2024 r. wypełni zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, określając poziomy wsparcia przy świadczeniu wspierającym.

  REKLAMA

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

  W 2024 r. nowa kategoria emerytów? Emeryci chcą jednak mniejszych okresów składkowych [projekt ustawy w Sejmie]

  Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek! Są za wysokie?

  REKLAMA