| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Kogo dotyczą nowe przepisy spadkowe

Kogo dotyczą nowe przepisy spadkowe

Z dniem 28 czerwca zmianie ulega kodeks cywilny w zakresie dziedziczenie ustawowego, znacząco rozszerzając krąg spadkobierców. Kto jednak może skorzystać na tej zmianie?

Najważniejszym pozytywnym skutkiem wspomnianej nowelizacji prawa spadkowego, jest rozszerzenie kręgu spadkobierców. W sytuacji, w której brak było zstępnych, małżonka, rodziców i rodzeństwa (i ich zstępnych) spadek przypadał gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Po zmianie, spadek przypadłby dziadkom spadkodawcy, a w ich braku ich zstępnym (czyli wujostwu i dalszym zstępnym- kuzynom). Zmiana jednak uwarunkowana jest datą śmierci spadkodawcy.

Stare przepisy prawa spadkowego nadal będą obowiązywać w stosunku do spadków otwartych przed 28 czerwca 2009r. Przez otwarcie spadku należy, z kolei, rozumieć śmierć spadkodawcy (a nie żaden termin związany z postępowaniem o stwierdzeniu nabycia spadku). Z uwagi na korzystne dla spadkobierców zmiany w kodeksie, rozwiązanie to wydaje się być krzywdzące- wystarczy dzień różnicy w dacie śmierci spadkodawcy, aby jego spadek pozostał w rodzinie (co prawda dalszej) lub trafił do Skarbu Państwa. Niestety powyższe przepisy wynikają z ogólnych zasad nowelizacji kodeksu cywilnego- ustanowionych w ustawie wprowadzającej kodeks cywilny.

Bez znaczenia jest data wszczęcia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Niezależnie od tego kiedy złożono wniosek- objęcie nowymi przepisami wynika wyłącznie z daty śmierci.

Zobacz również serwis: Spadki

W stosunku do osób, które umrą po dacie wejścia w życie przepisów zastosowanie ma kodeks cywilny w nowym brzmieniu- co oznacza szerszy krąg spadkobierców ustawowych. I ponownie, jeśli przepisy kiedyś się zmienią (na tych samych zasadach co obecnie), spadki będą objęte przepisami obowiązującymi w dacie śmierci (mimo, że nowe byłyby np. korzystniejsze).

W stosunku do osób uznanych za zmarłych, podobnie jak w przypadku późnego przeprowadzenia sprawy spadkowej znaczenie ma data śmierci ustalona przez sąd, a nie data przeprowadzenia postępowania a tym bardziej wydania wyroku. Jeśli data będzie ustalona (zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego) na dzień wypadający po 28 czerwca, dziedziczenie nastąpi na nowych zasadach- jeśli wcześniej- na dotychczasowych.

Zobacz również: Nowe zasady dziedziczenia - poradnik

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »