reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Kogo dotyczą nowe przepisy spadkowe

Kogo dotyczą nowe przepisy spadkowe

Z dniem 28 czerwca zmianie ulega kodeks cywilny w zakresie dziedziczenie ustawowego, znacząco rozszerzając krąg spadkobierców. Kto jednak może skorzystać na tej zmianie?

Najważniejszym pozytywnym skutkiem wspomnianej nowelizacji prawa spadkowego, jest rozszerzenie kręgu spadkobierców. W sytuacji, w której brak było zstępnych, małżonka, rodziców i rodzeństwa (i ich zstępnych) spadek przypadał gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Po zmianie, spadek przypadłby dziadkom spadkodawcy, a w ich braku ich zstępnym (czyli wujostwu i dalszym zstępnym- kuzynom). Zmiana jednak uwarunkowana jest datą śmierci spadkodawcy.

Stare przepisy prawa spadkowego nadal będą obowiązywać w stosunku do spadków otwartych przed 28 czerwca 2009r. Przez otwarcie spadku należy, z kolei, rozumieć śmierć spadkodawcy (a nie żaden termin związany z postępowaniem o stwierdzeniu nabycia spadku). Z uwagi na korzystne dla spadkobierców zmiany w kodeksie, rozwiązanie to wydaje się być krzywdzące- wystarczy dzień różnicy w dacie śmierci spadkodawcy, aby jego spadek pozostał w rodzinie (co prawda dalszej) lub trafił do Skarbu Państwa. Niestety powyższe przepisy wynikają z ogólnych zasad nowelizacji kodeksu cywilnego- ustanowionych w ustawie wprowadzającej kodeks cywilny.

Bez znaczenia jest data wszczęcia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Niezależnie od tego kiedy złożono wniosek- objęcie nowymi przepisami wynika wyłącznie z daty śmierci.

Zobacz również serwis: Spadki

W stosunku do osób, które umrą po dacie wejścia w życie przepisów zastosowanie ma kodeks cywilny w nowym brzmieniu- co oznacza szerszy krąg spadkobierców ustawowych. I ponownie, jeśli przepisy kiedyś się zmienią (na tych samych zasadach co obecnie), spadki będą objęte przepisami obowiązującymi w dacie śmierci (mimo, że nowe byłyby np. korzystniejsze).

W stosunku do osób uznanych za zmarłych, podobnie jak w przypadku późnego przeprowadzenia sprawy spadkowej znaczenie ma data śmierci ustalona przez sąd, a nie data przeprowadzenia postępowania a tym bardziej wydania wyroku. Jeśli data będzie ustalona (zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego) na dzień wypadający po 28 czerwca, dziedziczenie nastąpi na nowych zasadach- jeśli wcześniej- na dotychczasowych.

Zobacz również: Nowe zasady dziedziczenia - poradnik

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W stosunku do osób, które umrą po dacie wejścia w życie przepisów zastosowanie ma kodeks cywilny w nowym brzmieniu- co oznacza szerszy krąg spadkobierców ustawowych.
W stosunku do osób, które umrą po dacie wejścia w życie przepisów zastosowanie ma kodeks cywilny w nowym brzmieniu- co oznacza szerszy krąg spadkobierców ustawowych.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama