| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Odrzucenie spadku po 28 czerwca 2009 r.

Odrzucenie spadku po 28 czerwca 2009 r.

Co prawda mechanizm ani skutki odrzucenia spadku (traktowanie danego spadkodawcy tak jakby nie dożył otwarcia spadku) nie zmieniły się, rozszerzenie grona spadkobierców ustawowych powoduje, że niechciany spadek może obciążyć dalszych krewnych.

Odrzucenie spadku w sposób pewny zabezpiecza spadkobiercę przed negatywnymi skutkami przyjęcia spadku – w szczególności długami spadkowymi- do których zaliczają się nie tylko zobowiązania zaciągnięte przez spadkodawcę, ale także m.in. koszty pogrzebu, wypełnienia zapisów i poleceń, czy wypłata zachowku.

Innym rozwiązaniem jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – ta jednak nie zawsze jest skuteczna (długi trzeba spłacić, ale tylko do wysokości aktywów spadku – co nie oznacza, że z samych przedmiotów spadkowych- spadkobierca odpowiada bowiem całym swoim majątkiem).

Odrzucenie spadku jest również wykorzystywane do przekazania spadku dalszym krewnym – w wyniku różnych porozumień zawieranych między nimi (zazwyczaj nieformalnych).

Spadkobierca, który spadek odrzucił, traktowany jest tak jakby spadku nie dożył. Oznacza to, że jest pomijany przy dziedziczeniu – na jego miejsce mogą jednak wstąpić inni spadkobiercy. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów:

1. Po zmarłym Janie C. dziedziczy trójka jego dzieci. Jedno z nich postanowiło spadek odrzucić. Z uwagi na to, że nie miało własnych dzieci, jego udział spadkowy przypadł pozostałym dzieciom spadkodawcy.
2. W tej samej sytuacji, jeśli odrzucający spadek miałby dzieci – jego udział przypadłby właśnie im. Dziedziczyły by więc dzieci spadkobiercy oraz jego wnuki –po dziecku, które spadek odrzuciło.

Jak stosunkowo łatwo zauważyć, udział spadkowy przy odrzuceniu spadku w pierwszej kolejność przypada zstępnym danego spadkobiercy, dopiero później rozdziela się w linii bocznej (np. przypada rodzeństwu danego spadkobiercy).

Zobacz też: Wszystko o odrzuceniu spadku

W starym stanie prawnym krąg spadkobierców ustawowych kończył się na rodzeństwie i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy. Obecnie, w dalszej kolejności spadek przypada dziadkom spadkodawcy i ich zstępnych. 

Co to oznacza w praktyce, otóż prześledźmy to na przykładzie:

Jan C. miał dwójkę bezdzietnych dzieci oraz małżonka (oboje jego rodziców żyło)… oraz potężne długi. Jego dzieci, nie chcąc ich spłacać postanowiły spadek odrzucić, to samo zrobił małżonek. Rodzice, będąc w tej samej sytuacji, również postanowili spadku nie przyjmować. Z uwagi na to, że Jan nie miał rodzeństwa, a jego dziadkowie nie żyli- spadek powędrował do rodzeństwa jego rodziców (zstępni dziadków). Ci, poinformowani o fakcie odrzucenia spadku przez swoje rodzeństwo, również postanowili go nie przyjmować- w ich miejsce powołane zostały ich dzieci (kuzynostwo spadkodawcy).

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spadkobierca, który spadek odrzucił, traktowany jest tak jakby spadku nie dożył. Oznacza to, że jest pomijany przy dziedziczeniu – na jego miejsce mogą jednak wstąpić inni spadkobiercy.
Spadkobierca, który spadek odrzucił, traktowany jest tak jakby spadku nie dożył. Oznacza to, że jest pomijany przy dziedziczeniu – na jego miejsce mogą jednak wstąpić inni spadkobiercy.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »