REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sygnalista w szkole. Kto może nim być i jak go chronić?

Paweł Bronisław Ludwiczak
Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.
Sygnalista w szkole. Kto może nim być i jak go chronić?
Sygnalista w szkole. Kto może nim być i jak go chronić?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kim jest sygnalista w szkole? Kogo dotyczą nowe obowiązki związane z ustawą o ochronie sygnalistów? Jakie działania powinni podjąć dyrektorzy placówek oświatowych?

Kogo dotyczą nowe obowiązki?

Ustawa o ochronie sygnalistów z 14 czerwca 2024 r . wprowadziła m.in. dla szkół obowiązek wdrożenia do dnia 24 września 2024 r. systemów do przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych, prowadzenia działań następczych i ochrony sygnalistów. Warto także zwrócić uwagę,  iż nieustanowienie procedury zgłoszeń wewnętrznych wbrew przepisom ustawy lub ustanowienie jej z istotnym naruszeniem wymogów wynikających z ustawy, zostało spenalizowane i podlega karze grzywny.

REKLAMA

Powyższy obowiązek nie dotyczy szkół:

 1. będących jednostkami organizacyjnych gminy lub powiatu liczących mniej niż 10 000 mieszkańców.
 2. na rzecz których pracę zarobkową (bez względu na podstawę prawną) wykonuje mniej niż 50 osób.

Mogą one jednak fakultatywnie wdrożyć system dla sygnalistów, do czego zachęcam.

Kim jest sygnalista w szkole?

Sygnalista to osoba zgłaszająca naruszenie prawa, tj. jest działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa dotyczące m.in.:

 1. prawa pracy;
 2. korupcji;
 3. zamówień publicznych;
 4. bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami;
 5. ochrony środowiska;
 6. zdrowia publicznego;
 7. ochrony konsumentów;
 8. ochrony prywatności i danych osobowych;
 9. bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych;
 10. interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej;
 11. konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi powyżej.
Przykład

Sygnalista w szkole to np.: nauczyciel, pedagog, stażysta, wolontariusz, pracownik administracyjny, pracownik zaplecza technicznego itd.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Pytanie czy sygnalistą może być uczeń lub rodzic ucznia? Zgodnie z ustawą uczeń lub jego rodzic, który dokona zgłoszenia nie będzie posiadał statusu sygnalisty, w mojej jednak ocenie placówka oświatowa powinna takie zgłoszenie przyjąć, rzetelnie wyjaśnić, podjąć działania następcze i chronić poufność danych takiego ucznia oraz jego samego przed działaniami odwetowymi.

Zadania dyrektorów i kierowników jednostek oświatowych

Dyrektorzy placówek oświatowych mają niecałe trzy miesiące by:

 1. przeprowadzić analizę potrzeb i możliwości,
 2. przyjąć procedurę zgłoszeń wewnętrznych spełniającą wymogi ustawy, po konsultacjach ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników,
 3. ustalić kanały zgłoszeń,
 4. wyznaczyć bezstronne osoby do przyjmowania zgłoszeń i bezstronne osoby do prowadzenia działań następczych (to mogą być te same osoby) oraz wydać im odpowiednie upoważnienia,
 5. stworzyć rejestr zgłoszeń.
 6. przeprowadzić szkolenia i inne działania edukacyjne oraz komunikacyjne w celu stałej zmiany Kultury organizacyjnej swojej jednostki oświatowej,
 7. zadbać o rzetelne prowadzenie działań następczych,
 8. zadbać o poufność danych sygnalisty, osób pomagających w zgłoszeniu, osoby której dotyczy zgłoszenie i świadków,
 9. zadbać o ochronę sygnalisty w szkole przed działaniami odwetowymi.

Każdy kierownik jednostki oświatowej musi też zadać sobie pytanie:

 1. czy wdraża tylko niezbędne minimum ustawowe, ryzykując brak skuteczności i efektywności systemu,
 2. czy wdraża racjonalnie system pozwalający zapobiegać lub zwalczać naruszenia prawa w kierowanej przez niego jednostce budżetowej,
 3. czy wdraża kanaly do szerokiego dialogu z pracownikami szkoły, uczniami i ich rodzicami. W tym modelu system może też służyć do pozyskiwania i wykorzystywania informacji o pomysłach, problemach czy incydentach.

Na koniec warto wspomnieć, że w części gmin lub powiatów mogą powstać wspólne procedury zgłoszeń wewnętrznych w ramach wspólnej obsługi, o której mowa w art. 10a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, art. 6a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym i art. 8c ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2024 r. poz. 566) o tym jednak w następnych artykułach.

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie dopłaty do wynajętego mieszkania a czasem więcej. Dla kogo? Program Mieszkanie na Start nadal działa

W ostatnich miesiącach dość głośno o zapowiadanym przez rząd programie dopłat kredytowych „Kredyt na Start”. A mało osób pamięta o programie mieszkaniowym, który ma podobną nazwę. Chodzi o program Mieszkanie na Start przewidujący całkiem wysokie dopłaty do najmu dla wybranych lokatorów. Program Mieszkanie na Start działa i będzie funkcjonował w najbliższych latach, bo państwo obiecało najemcom długoterminowe wsparcie. Kiedy najemcom przysługują dopłaty do najmu?

Inspektor nakaże przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę. Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

REKLAMA

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

Czy można palić papierosy na balkonie mimo sprzeciwu sąsiadów? I narażać ich na bierne palenie? Jest odpowiedź Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

REKLAMA

Ponad 4000 zł wsparcia dla rodziny na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by osiągnąć taką kwotę?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mogła uzyskać rodzina na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

REKLAMA