REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona i wysokość odszkodowania dla sygnalisty [WYWIAD]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.
Paweł Galec Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
Paweł Galec, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych o ochronie sygnalisty
Materiały zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Sygnaliście przysługuje odszkodowanie w wysokości nie niższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku. - Sygnalista ma możliwość udowodnienia konieczności wyższego odszkodowania, tym samym […] ma on prawo do pełnego odszkodowania, w zależności od zakresu szkody, który zależeć będzie od zastosowanych przez podmiot działań odwetowych, przykładowo np. od wartości utraconych przez pracownika zarobków. - Paweł Galec, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, pozytywnie ocenia określenie wysokości odszkodowania dla sygnalisty.

Na pytania dotyczące ochrony sygnalistów odpowiada Paweł Galec, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

REKLAMA

Ochrona sygnalistów

Emilia Panufnik: Czy sygnaliści otrzymają wystarczającą ochronę przed działaniami odwetowymi pracodawców i mogą czuć się bezpieczni?

Paweł Galec: Wobec sygnalisty nie mogą być podejmowane działania odwetowe ani próby lub groźby zastosowania takich działań. Jeżeli praca była, jest lub miałaby być świadczona na podstawie stosunku pracy ustawodawca słusznie zdecydował się na wskazanie przykładowego i otwartego katalogu działań lub zaniechań. Wymienione zostało ponad dwadzieścia najczęściej spotykanych reperkusji, mogących spotkać pracownika. Pamiętać ponadto należy o przepisach karnych, w których wskazane zostało, iż negatywne działania względem sygnalisty skutkować mogą  dla sprawcy nawet karą pozbawienia wolności do lat trzech. W mojej opinii korelacja przyjętych rozwiązań daje daleko idącą ochronę osobom zgłaszającym naruszenia prawa.

Sygnaliści w administracji publicznej. Procedura dla pracodawców

Odpowiedzialność sygnalisty za zgłoszenie naruszenia prawa, do którego nie doszło

Czy Pana zdaniem pracownicy i inne osoby, które mogą zgłaszać nieprawidłowości, będą z tego uprawnienia korzystać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa o ochronie sygnalistów jest aktem szalenie skomplikowanym i rozbudowanym. Zawiera wiele pojęć, definicji, uprawnień i złożonych regulacji. Nie jest to wina polskiego ustawodawcy, a wieloaspektowości i wielowymiarowości dyrektywy na bazie, której powstawały polskie przepisy. Potwierdza to fakt długich prac nad tymi rozwiązaniami, setki stron uwag i wątpliwości w procesie konsultacji oraz wielość proponowanych projektów. Dodajmy jeszcze do tego odpowiedzialność potencjalnego sygnalisty za dokonanie zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, gdy wiedział lub mógł wiedzieć, że do naruszenia prawa nie doszło, przewidzianą w przepisach karnych - co budzić może potencjalne obawy osób zgłaszających. Obawiam się, że te aspekty mogą być poważną barierą w szerokim stosowaniu przepisów tej ustawy, a zatem w realizacji jednego z jej głównych celów tj. ochrony interesu wspólnego.

Sygnaliści w firmie. Przewodnik dla pracodawców

Odszkodowanie dla sygnalisty

Jak ocenia Pan maksymalną wysokość odszkodowania ustaloną w ustawie o ochronie sygnalistów?

Zgodnie z przepisami ustawy sygnalista, wobec którego dopuszczono się działań odwetowych, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku. Należy zwrócić uwagę, iż minimalny poziom odszkodowania przysługujący pracownikom np. z tytułu mobbingu czy naruszenia zasady równego traktowania określone w przepisach Kodeksu pracy ustalone zostały w odniesieniu do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zatem zarówno określenie minimalnego poziomu odszkodowania bez wskazania maksymalnej wartości jak i jego wartość oceniam pozytywnie. Sygnalista ma możliwość udowodnienia konieczności wyższego odszkodowania, tym samym na podstawie tego przepisu ma on prawo do pełnego odszkodowania, w zależności od zakresu szkody, który zależeć będzie od zastosowanych przez podmiot działań odwetowych, przykładowo np. od wartości utraconych przez pracownika zarobków.

Ocena ustawy o ochronie sygnalistów

Jak ocenia Pan ostateczny kształt ustawy o ochronie sygnalistów? Czy jest coś, co zdaniem strony związkowej powinno jeszcze znaleźć się w jej przepisach?

Dobrym rozwiązaniem była próba maksymalnego rozszerzenia zakresu przedmiotowego ustawy. Dzięki niej do katalogu naruszeń prawa włączone zostały konstytucyjne wolności i prawa człowieka oraz obywatela. Ostatecznie zabrakło w nim spraw z zakresu prawa pracy. Należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z przepisami ustawy sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informacje o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą. Umieszczenie spraw z zakresu prawa pracy w ww. katalogu zmierzałoby zatem do ograniczenia naruszeń związanych z obowiązkami stron stosunku pracy. Tym samym w ten sposób wyłączone zostały również poważne naruszenia w zakresie mobbingu, spraw bhp dotyczących życia i zdrowia pracowników, kwestie uporczywego naruszania praw pracownika oraz przestępstw i wykroczeń związanych z zatrudnieniem. 

Dziękuję za rozmowę.

 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

REKLAMA

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

REKLAMA

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

REKLAMA