REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziecko, Opieka nad dzieckiem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Świadczenia rodzinne

 Świadczenie rodzinne są zbiorczym określeniem dla różnych form wspierania rodziny.

Renta rodzinna

Renta rodzinna to świadczenie z ubezpieczenia społecznego, które przyznawane jest członkom rodziny osoby zmarłej, celem zapewnienia im niezbędnych środków do utrzymania. Rentę tę przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale nie z urzędu a na wniosek zainteresowanych.

Jak zameldować dziecko

Na każdą osobę posiadająca obywatelstwo polskie i przebywająca stale na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nałożony jest obowiązek meldunkowy w miejscu pobytu stałego.

Rejestracja dziecka po urodzeniu

Fakt urodzenia dziecka należy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia urodzenia, natomiast w sytuacji, gdy dziecko urodziło się martwe w ciągu 3 dni.

REKLAMA

Kiedy dziecko może mieć dowód osobisty?

Zgodnie z polskim prawem dziecko może mieć dowód osobisty. Tymczasowy dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby, poświadczającym obywatelstwo polskie oraz uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Jak uzyskać paszport dla dziecka?

Paszport to dokument urzędowy uprawniający do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadczający obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej, w zakresie danych, jakie ten dokument zawiera.

Kiedy dziecko może być oddane do placówki opiekuńczej

Placówki opiekuńczo-wychowawcze są jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej, których podstawowym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej opieki i wychowania oraz wspieranie działań rodziców w wychowaniu i sprawowaniu opieki.

Kiedy dziecko potrzebuje opiekuna prawnego

Opieka jest instytucją prawną, której celem jest zapewnienie pieczy oraz reprezentacji nad osobami i majątkiem małoletnich, którzy nie pozostają pod władzą rodzicielską np. w sytuacji, gdy rodzice są nieznani lub zostali sądowo pozbawieni prawa wykonywania władzy rodzicielskiej itp.

REKLAMA

Jak oddać dziecko do adopcji

Oddanie dziecka do adopcji to wyrażenie zgody przez biologicznych rodziców na przysposobienie dziecka bez wskazywania osoby przysposabiającego (adoptującego).

Kiedy można rozwiązać przysposobienie (adopcję)

Przysposobienie może być rozwiązane przez sąd - oznacza to, że nie jest permanentne. Można tego jednak dokonać tylko z ważnych powodów.

Adopcja - czyli przysposobienie dziecka

Przysposobienie, powszechnie nazywane adopcją, jest to instytucja z zakresu prawa rodzinnego, która ma na celu stworzenie takich samych skutków w sferze prawnej jak pokrewieństwo naturalne.

Jakie umowy może zawierać dziecko

Na początku należy zdefiniować pojęcie dziecka i rozróżnić małoletnich przed osiągnięciem 13 roku życia i niepełnoletnich między 13-18 rokiem życia.

Czy rodzice mogą rozporządzać spadkiem nabytym przez dziecko

Małoletnie dziecko w ramach np. dziedziczenia testamentowego może nabyć spadek. Ponieważ jednak jest niepełnoletnie, tzn. zgodnie z prawem cywilnym nie osiągnęło jeszcze 18 lat, nie może samodzielnie podejmować decyzji i zawierać skutecznych prawnie umów.

Jak zmienić szkołę dziecka

Zarówno w czasie trwania roku szkolnego, jak i po jego zakończeniu dziecko może mieć zmienioną szkołę, do której uczęszcza. Zmiana ta może wynikać np. ze zmiany miejsca zamieszkania dziecka lub być sankcją za złe zachowanie dziecka w placówce.

Do jakiej szkoły powinno iść dziecko

Obowiązek szkolny rozpoczyna się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Wówczas musi ono pójść do szkoły. Powstaje jednak pytanie – która ma to być szkoła?

Kiedy można dostać wyprawkę

Wyprawka szkolna 2008 to rządowy program pomocy uczniom w roku szkolnym 2008/2009. Program służy rozszerzeniu podstawowej oferty pomocy materialnej udzielanej uczniom poprzez dofinansowania zakupu podręczników dla dzieci rozpoczynających roczne przygotowanie przedszkolne, a także naukę w klasach I-III szkoły podstawowej lub w klasach I-III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia.

Jak zapisać dziecko do przychodni

Kiedyś, to szpital przekazywał informacje o urodzeniu się dziecka do przychodni rejonowej. Dziś kiedy mamy wybór przychodni i lekarza musimy sami zapisać/zgłosić dziecko.

Rozliczanie PIT samotnego rodzica

Osoby samotnie wychowujące dzieci mają prawo do wspólnego z dzieckiem rozliczenia podatku dochodowego.

Jak uzyskać becikowe

Potocznie nazwą becikowe określane są trzy odrębne świadczenia, mianowicie jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, dodatek do zasiłku rodzinnego i tzw. becikowe samorządowe.

Czy dziecko może dziedziczyć

Odpowiedz na to pytanie jest jednoznaczna. Tak dziecko, bez względu na wiek, a nawet dziecko poczęte - a jeszcze nie urodzone (nasciturus) może zgodnie z polskim prawem być spadkobiercą.

Uznanie dziecka sposobem na ustalenie ojcostwa

Uznanie dziecka to jeden ze sposobów ustalenia ojcostwa dziecka. Uznając swoje ojcostwo mężczyzna przyznaje, że jest rzeczywistym ojcem dziecka. 

Opieka nad dzieckiem

Pracownik, który wychowuje dziecko w wieku do 14 lat, ma prawo do 2 dni płatnego zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym, niezależnie od liczby dzieci.

Rozliczanie składek za pracownicę na urlopie wychowawczym

Pracownica naszej firmy przebywa na urlopie wychowawczym. Nie rozliczaliśmy za nią składek, bo jednocześnie pracowała w innej firmie na 1/2 etatu. Umowa o pracę z tą drugą firmą została rozwiązana 10 września br. Po ustaniu tego zatrudnienia pracownica pobiera zasiłek chorobowy. Czy powinniśmy zgłosić pracownicę do ubezpieczeń społecznych z tytułu urlopu wychowawczego od razu po rozwiązaniu umowy o pracę? Czy przyjąć, że zasiłek chorobowy wypłacany po ustaniu zatrudnienia jest innym tytułem do ubezpieczeń?

Wynagrodzenie pracownicy powracającej do pracy po urlopie wychowawczym

Do ustalenia uprawnień płacowych pracownika powracającego z urlopu wychowawczego za punkt odniesienia należy przyjmować zarobki pracownika zajmującego w dniu powrotu do pracy korzystającego z urlopu wychowawczego to samo stanowisko, co powracający pracownik przed urlopem (wyrok Sądu Najwyższego z 29 stycznia 2008 r., II PK 143/07)

Terminu udzielenia urlopu macierzyńskiego po porodzie

Pracownica w czasie ciąży nie korzystała ze zwolnień lekarskich. 29 sierpnia 2008 r. trafiła do szpitala, a 7 września urodziła dziecko. Nie dostarczyła nam zaświadczenia o przewidywanej dacie porodu. Tylko mąż pracownicy dostarczył nam pisemną informację od pracownicy o tym, że jest w szpitalu i jej wniosek o urlop macierzyński od 8 września 2008 r. Czy na tej podstawie możemy wypłacić pracownicy zasiłek macierzyński od 8 września? Czy za okres od 29 sierpnia do 7 września 2008 r. również przysługuje pracownicy zasiłek macierzyński? Czy jesteśmy związani wnioskiem pracownicy?

Czy pracownica może przerwać urlop macierzyński w razie zachorowania jednego z bliźniąt

Nasza pracownica urodziła bliźnięta. Okazało się, że jedno z bliźniąt wymaga dłuższej hospitalizacji. Drugie dziecko przebywa z pracownicą w domu. Po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie pracownica przedłożyła mi zaświadczenie, że jedno z dzieci w dalszym ciągu przebywa w szpitalu i złożyła wniosek o przerwanie urlopu macierzyńskiego z tego powodu. Czy w tej sytuacji muszę zgodzić się na wniosek pracownicy? Czy dopuszczalne będzie w takim przypadku przerwanie urlopu macierzyńskiego?

Jak długi powinien być urlop macierzyński

Zasadą jest, że urlop macierzyński jest wykorzystywany przez pracujące matki w całości po porodzie. Czasem jednak zdarza się, że po porodzie pracownice chcą wrócić do pracy tak szybko, jak to tylko możliwe. Dlatego korzystają z części urlopu macierzyńskiego przed porodem, żeby skrócić jego okres przypadający po porodzie. Powstaje zatem wątpliwość, czy pracownica może wykorzystać po porodzie dowolną długość urlopu macierzyńskiego?

Czy pracownikowi, którego żona nie pracuje, przysługuje prawo do 2 dni opieki na dziecko

Żona jednego z naszych pracowników studiuje zaocznie i nigdzie nie pracuje. Czy w takim przypadku pracownik ma prawo do 2 dni opieki na dziecko? Jego żona może przecież zająć się dzieckiem, kiedy pracownik jest w pracy. Żona innego pracownika pracuje w gospodarstwie rolnym. Czy temu pracownikowi przysługuje prawo do 2 dni zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem?

Przysposobienie dziecka

Pracownik razem z żoną przyjęli na wychowanie, a następnie wystąpili do sądu o przysposobienie 4-letniego dziecka. Pracownik zwrócił się do nas o udzielenie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze 18 tygodni. Z urlopu tego nie będzie korzystała małżonka pracownika, która nigdzie nie pracuje. Czy pracownikowi przysługuje pełny wymiar tego urlopu, czy mogłaby z niego skorzystać tylko jego żona, gdyby była zatrudniona na umowę o pracę? Czy na wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wpływa wcześniejsze wykorzystanie urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka?

Czy pracownikom wykonującym pracę nakładczą przysługuje urlop wychowawczy

Zatrudniamy w naszym zakładzie osoby wykonujące pracę nakładczą. Czy chałupnikom przysługuje urlop wychowawczy? Nie jestem tego pewny, a pytała mnie o to jedna z zatrudnionych u nas osób, która wychowuje 2-letnie dziecko.

Czy pracownicy opiekujący się dziećmi do lat 4 mogą pełnić dyżury pracownicze

W naszym zakładzie pracownicy działu spedycji pracują od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00. Po godzinach pracy czasami zobowiązujemy ich do pełnienia domowych dyżurów telefonicznych. Wiem, że pełnienie takich dyżurów nie może naruszać prawa do wypoczynku dobowego i tygodniowego pracownika, więc ograniczyliśmy dyżurowanie do 5 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, tak aby nie naruszać przepisów o czasie pracy. Jednak mamy wątpliwości dotyczące możliwości pełnienia dyżurów telefonicznych przez pracowników opiekujących się dziećmi do lat 4. Jedna z naszych pracownic ma półtoraroczne dziecko i złożyła oświadczenie, że nie wyraża zgody na pracę powyżej 8 godzin na dobę. Czy w takiej sytuacji może pełnić domowe dyżury telefoniczne?

Ochrona pracowników w trakcie urlopu wychowawczego

Pracownik przebywający na urlopie wychowawczym podlega ochronie przed zwolnieniem z pracy. Podczas tego urlopu do rozwiązania umowy z pracownikiem może dojść tylko w szczególnych przypadkach.

Wymiar zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego

Pracownica urodziła drugie dziecko 2 marca 2008 r. Jest na urlopie wychowawczym do końca czerwca 2008 r. na pierwsze dziecko. Gdyby pracownica nie była na urlopie wychowawczym, to miałaby prawo do 140 dni zasiłku macierzyńskiego (20 tygodni). Natomiast okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego skrócony o 2 tygodnie (126 dni) upłynąłby 5 lipca 2008 r., czyli po zakończeniu urlopu wychowawczego. Czy w takiej sytuacji należy wypłacać pracownicy zasiłek macierzyński przez 18 tygodni, czy przez 20 tygodni? Czy będzie miała prawo do urlopu macierzyńskiego od 1 do 19 lipca br.?

Urlop macierzyński a urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Pracownica przysposobiła 1,5-roczne dziecko i wystąpiła o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłek macierzyński. Matka dziecka przed jego oddaniem do adopcji wykorzystała 83 dni urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Czy urlop, który przysługuje pracownicy, należy zsumować z urlopem macierzyńskim, który wykorzystała wcześniej matka dziecka? Czy pracownicy przysługuje całe 18 tygodni urlopu i zasiłku macierzyńskiego?

Urlop na drugie dziecko

Pracownica urodziła pierwsze dziecko i po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego poszła na 3-letni urlop wychowawczy na to dziecko. Po 2 latach wykorzystywania tego urlopu wróciła do pracy i od pierwszego dnia powrotu przedstawiła nam zwolnienia lekarskie. Po miesiącu od zakończenia urlopu wychowawczego pracownica urodziła drugie dziecko. Czy w takim przypadku pracownica po urlopie macierzyńskim udzielonym jej na drugie dziecko może jeszcze skorzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko? Wykorzystała bowiem na to dziecko tylko 2 lata urlopu wychowawczego, a dziecko nie będzie miało jeszcze ukończonych 4 lat.

Czy po 182 dniach zwolnienia lekarskiego pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy

Pracownik chorował przez 182 dni. Bezpośrednio po zwolnieniu lekarskim na siebie dostarczył nam zwolnienie lekarskie na chore 12-letnie dziecko. Czy po tak długiej chorobie pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy? Między zwolnieniami lekarskimi na pracownika i na jego dziecko nie było ani jednego dnia przerwy.

Nagroda jubileuszowa w trakcie urlopu wychowawczego

Nasz zakład wypłaca nagrody jubileuszowe na zasadach określonych w zarządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Jednej z pracownic, która przebywa obecnie na urlopie wychowawczym, upłynęło 20 lat pracy (łącznie z okresem korzystania z urlopu wychowawczego). Czy w tej sytuacji powinniśmy wypłacić jej nagrodę od razu, czy wstrzymać się z wypłatą do momentu, aż wróci do pracy?

Czy do testu DNA potrzebna jest matka?

Wielu mężczyzn biorących pod uwagę możliwość przeprowadzenia testu DNA w kierunku ustalenia ojcostwa zastanawia się czy do badania potrzebna jest także matka. W przypadku gdy ustalenie ojcostwa dotyczy dziecka niepełnoletniego wymagana jest zgoda obu rodziców lub prawnych opiekunów.

Ile kosztuje ustalenie ojcostwa

Badanie DNA nie należy do najtańszych. Jest jednak jedynym, prawie stuprocentowym sposobem ustalenia ojcostwa.  

Ustalanie ojcostwa po śmierci domniemanego ojca

Wydawać by się mogło, że możliwość dochodzenia biologicznego ojcostwa istnieje jedynie w przypadku osób żyjących. Nic bardziej mylnego. Można ustalić ojcostwo po śmierci ojca.

Karmienie piersią a czas pracy

Karmienie piersią uprawnia do skorzystania z przerw w czasie pracy. W naszym zakładzie pracy przyjęliśmy praktykę w stosunku do kobiet karmiących piersią, zatrudnionych na pełnym etacie, polegającą na tym, że kończą one pracę o godzinę krócej niż pozostałe pracownice przez okres roku od czasu urodzenia dziecka. Jedna z pracownic oświadczyła mi, że mimo upływu rocznego terminu karmi dalej dziecko piersią i w związku z tym chce kończyć pracę wcześniej. Czy mogę w jakiś sposób zweryfikować jej oświadczenie? - pyta Czytelnik z Gdańska.

Świadczenia rodzinne (cz. 2)

Podstawowym warunkiem uzyskania prawa do dodatków zwiększających zasiłek rodzinny jest istnienie prawa do zasiłku rodzinnego.

Ochrona przed zwolnieniem

Złożenie wniosku o urlop wychowawczy powoduje objęcie pracownika korzystającego z tego urlopu szczególną ochroną stosunku pracy. Nie jest to jednak ochrona pełna i dotycząca każdej sytuacji.

Wolne na dziecko

Jestem ojcem dwójki dzieci. Starsze chodzi do szkoły, a młodszym 2-latkiem zajmuje się żona, która obecnie jest na urlopie wychowawczym. Słyszałem, że przysługują mi dodatkowe dni wolne od pracy. Czy to prawda? - pyta Czytelnik z Gdańska.

Sądowe ustalenie ojcostwa

Jeśli dziecko nie pochodzi ze związku małżeńskiego, jego ojcostwo można ustalić sądownie. Często zdarzają się spory czy wskazany przez matkę mężczyzna jest ojcem dziecka.

Wychowawczy nie zawsze uchroni przed zwolnieniem

Złożenie wniosku o urlop wychowawczy powoduje objęcie pracownika korzystającego z tego urlopu szczególną ochroną stosunku pracy. Nie jest to jednak ochrona pełna i dotycząca każdej sytuacji.

Czy należy wypłacić zasiłek opiekuńczy również za dni wolne od pracy

Pracownica zatrudniona na 1/2 etatu wykonuje pracę co drugi dzień roboczy po 8 godzin. Mąż pracownicy również jest zatrudniony na umowę o pracę, ale w stałych godzinach pracy od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku. Przedszkole, do którego w czasie wakacji chodzi 6-letnia córka pracownicy, zostało do zamknięte odwołania z powodu zatrucia niektórych dzieci salmonellą. Przedszkole zamknięto od środy 13 sierpnia, kiedy pracownica miała dzień wolny od pracy. Wniosek o zasiłek opiekuńczy pracownica złożyła od 13 do 22 sierpnia 2008 r. Czy zasiłek opiekuńczy przysługuje jej za cały ten okres, czy tylko za dni, w których faktycznie miała pracować? Czy za 15, 16 i 17 sierpnia również wypłacić zasiłek opiekuńczy? Są to w naszym zakładzie dni wolne od pracy.

Podstawa do obliczania zasiłku opiekuńczego

Zatrudniam 40 pracowników. Jedna z pracownic, która jest zatrudniona od 1 kwietnia 2006 r., samotnie opiekuje się 7-letnim dzieckiem. W związku z tym często przynosi zwolnienia lekarskie ZUS ZLA na to dziecko. Praktycznie prawie w każdym miesiącu jest na zwolnieniu. W 2007 r. była na zasiłku opiekuńczym w okresach: od 17 do 26 stycznia 2007 r., od 26 lutego do 2 marca 2007 r., od 2 do 6 kwietnia 2007 r., od 11 do 15 czerwca 2007 r., od 31 sierpnia do 7 września 2007 r., od 17 do 25 października 2007 r., od 12 do 19 grudnia 2007 r. W styczniu 2008 r. przyniosła zwolnienie lekarskie na dziecko od 17 do 18 stycznia. Wyliczałam podstawę do wypłacenia zasiłku opiekuńczego i okazało się, że do stycznia 2008 r. pracownica nie miała przepracowanych nawet 3 miesięcy kalendarzowych, tak aby zmienić podstawę wymiaru. Wcześniejsza została ustalona z 9 miesięcy kalendarzowych za okres od kwietnia do grudnia 2006 r. Czy przez cały czas mogę ustalać uprawnienia do zasiłku opiekuńczego z jednej podstawy?

Urlop wychowawczy na niepełnosprawne dziecko

Pracownica ma niepełnosprawne dziecko (urodziło się 20 maja 1994 r.). Nie korzystała z 3-letniego urlopu wychowawczego na to dziecko do ukończenia przez nie 4 lat. Przebywała dopiero na urlopie wychowawczym w związku z opieką nad tym dzieckiem od 7 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2007 r. na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności. Obecnie przedłożyła następne orzeczenie o niepełnosprawności dziecka, które jest wydane na okres od 1 stycznia 2008 r. do 20 maja 2010 r. (ciągłość w orzeczeniach). Czy w takim przypadku można udzielić jej urlopu wychowawczego do 20 maja 2010 r.? O to zwróciła się do nas pracownica.

Opieka nad dzieckiem w wieku do 14 lat

Czy pracownikowi przysługują 2 dni zwolnienia na dziecko w wieku do lat 14, jeśli żona prowadzi działalność gospodarczą? - pyta Czytelniczka z Bydgoszczy.

REKLAMA