REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kierowca, Auto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

UODO krytycznie o aplikacji mobilnej do rozliczeń przewozów

Prezes UODO przypomina, iż aplikacje mobilne muszą uwzględniać ochronę danych. Aplikacja mobilna do rozliczania przejazdów, która znalazła się w projekcie Ministerstwa Cyfryzacji budzi obawy urzędu.

Wynagrodzenie kierowcy: ile minimalnie może zarobić pracownik delegowany we Francji i Niemczech?

Czy kierowca może być pracownikiem delegowanym? Jakie składniki możemy wliczyć do płacy minimalnej w Niemczech czy we Francji?

Nawet 50 procent diety kierowcy na poczet zaległych alimentów

Dotychczas diety kierowców były wyłączone z zajęcia komorniczego. Po zmianach wprowadzonych do Kodeksu postępowania cywilnego egzekucji na zaspokojenie roszczeń z tytułu alimentów nie podlega jedynie 50 procent diet.

Jak Polacy kupują auta? Santander zna odpowiedź na to pytanie!

Kluczowe znaczenie ma oczywiście cena. To jednak nie koniec, bo badanie Santander Consumer Bank opisane w raporcie "Polaków portfel własny - w drodze" pokazuje, że Polacy są otwarci na abonamentowe opłaty za pojazdy i technologię... autonomiczną!

REKLAMA

Kontrola kierowców przez Europejski Urząd ds. Pracy

Europejski Urząd ds. Pracy będzie kontrolował polskich kierowców. Zajmie się głównie czasem pracy i wynagrodzeniem kierowców ciężarówek.

Czym można jeździć mając prawo jazdy kategorii B1?

Pudełkowate i trzęsące się samochody są świetnie znane z polskich dróg. Do ich prowadzenia wystarczy ukończyć 16 lat i zdać na prawo jazdy kategorii B1. Czy dokument daje jeszcze jakieś uprawnienia?

Obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy ma zniknąć

Ministerstwo Infrastruktury chce znieść obowiązek posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. Nowe przepisy mają również ułatwić rejestrację pojazdu.

Nowy tachograf cyfrowy 4.0 - rejestracja czasu pracy w nowych pojazdach

Tachograf cyfrowy posiada nową wersję 4.0. To tzw. smart tachograf, który ma zostać wprowadzony za niecałe 2 miesiące w celu rejestracji czasu pracy w nowych pojazdach. Konieczne będzie posiadanie także nowych rodzajów kart, np. kierowców, kontrolnych. Czym inteligentny tachograf różni się od poprzedniej wersji? Co zgodnie z przepisami oznacza sformułowanie "nowe pojazdy"?

REKLAMA

Zakaz jazdy ciężarówek w Polsce, Niemczech i Francji w 2019 r.

Zakaz jazdy ciężarówek w 2019 r. w Polsce, Niemczech i we Francji odbywa się na nieco odmiennych zasadach. Każde państwo w Europie ustala własne przepisy w tym zakresie. Jakie pojazdy objęte są zakazem? W które dni świąteczne i w jakich godzinach zakazany jest ruch tirów? Ile wynosi kara za nieprzestrzeganie przepisów?

Czas pracy kierowcy - dyżur, godziny nadliczbowe, przechowywanie ewidencji czasu pracy, kary

Przedsiębiorcy zatrudniający kierowców spotykają się z licznymi problemami dotyczącymi czasu pracy. Jak rekompensować dyżur i godziny nadliczbowe? Jak długo należy przechowywać ewidencję czasu pracy? Jaka jest maksymalna wysokość kar, które przedsiębiorcy mogą zapłacić w razie kontroli?

Czas pracy kierowcy - 8 najczęstszych pytań

Czas pracy kierowcy budzi wiele wątpliwości polskich kierowców ciężarówek oraz przewoźników. Przedstawiamy 8 najczęstszych pytań, które dotyczą przerw w czasie prowadzenia pojazdu, odpoczynku dziennego i tygodniowego, przerwy śniadaniowej, czynności niewliczanych do czasu pracy kierowcy oraz ustalania pory nocnej.

Minimalne wynagrodzenia kierowców w Unii Europejskiej (stawki na 2019 r.)

Stawki wynagrodzenia minimalnego kierowców są różne w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Dlatego naliczanie płac w branży transportowej może być skomplikowane. Od 2019 r. obowiązują ponadto nowe przepisy, dotyczące zajęcia komorniczego w przypadku osób, którym zostały zasądzone alimenty.

Najważniejsze zmiany w prawie drogowym na przełomie 2018 i 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 poszerzono krąg podmiotów uprawnionych do kontroli pojazdów. To jednak nie jedyna z najważniejszych zmian w prawie drogowym w ostatnim czasie.

Nowe zasady dostępu do zawodu przewoźnika drogowego i do rynku przewozu rzeczy

Nowe zasady dostępu do zawodu przewoźnika drogowego i do rynku przewozu rzeczy mogą mieć dużo bardziej negatywne konsekwencje dla branży transportowej niż odrzucone przepisy o delegowaniu pracowników i odpoczynku kierowców. Prezes związku pracodawców „Transport Logistyka Polska" uważa, że Pakiet Mobilności należy odrzucić w całości.

Niekorzystne przepisy dla polskich przewoźników zostały odrzucone - UE

10 stycznia 2019 r. Parlament Europejski odrzucił niekorzystne przepisy dla polskich przewoźników. Tzw. pakiet mobilności miał objąć kierowców regulacjami dotyczącymi delegowania pracowników oraz płacy minimalnej.

Najważniejsze zmiany dla polskich przewoźników w 2019 r.

Od stycznia 2019 roku zaczynają obowiązywać nowe sankcje wynikające z ustawy dotyczącej SENT, czyli obowiązkowego przekazywania informacji o przewożeniu towarów wrażliwych. Jakie jeszcze zmiany czekają polskich przewoźników w 2019 r.?

Najważniejsze zmiany dla polskiego transportu - podsumowanie 2018 r.

Eksperci podsumowują najważniejsze zmiany dla polskiego transportu w 2018 r. Jak podkreślają,nie wszystkie są jednoznaczne dla kierowców.

Osoby nieslyszące mogą ubiegać się o prawo jazdy

Jeżeli według orzeczenia lekarskiego nie zachodzą inne przeciwwskazania, to osoby niesłyszące mogą ubiegać się o uzyskanie dokumentów uprawniających do prowadzenia pojazdów powyżej 3,5 tony. Czy w związku z tym w 2019 r. możemy spodziewać się większej liczby kierowców?

Nie dostaniemy odszkodowania za auto z leasingu

Coraz więcej aut jeżdżących po polskich drogach to leasingowane pojazdy. W przypadku takich samochodów, likwidacja szkód przez ubezpieczyciela jest bardzo ciekawa.

Kierowca vs pieszy - jakie szanse na przeżycie ma pieszy w przypadku potrącenia?

Kierowco, uważaj na pieszych - tak brzmi apel Biura Ruchu Drogowego KGP. Z uwagi na trudne warunki atmosferyczne piesi są bardzo słabo widoczni na drodze. Z badań Krajowej Rady BRD wynika, że w sytuacji potrącenia pieszego przez samochód jadący z prędkością 70 km/h i większą, pieszy ma niemal zerowe szanse przeżycia.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu w 2019 r.?

Kary za jazdę pod wpływem alkoholu w 2019 r. będą równie surowe jak dotychczas. Kierowca prowadzący pod wpływem alkoholu popełnia wykroczenie lub przestępstwo, za które w najlepszym wypadku zapłaci grzywnę, w najgorszym – trafi do aresztu lub więzienia i niemal w każdej sytuacji dostanie zakaz prowadzenia pojazdów.

Wcześniejsza naprawa pojazdu a wysokość odszkodowania

Czy wcześniejsza naprawa pojazdu wypływa w jakikolwiek sposób na wysokość odszkodowania należnego poszkodowanemu w ramach ubezpieczenia OC? SN przypomina: naprawa pojazdu przed ustaleniem wysokości odszkodowania nie ma wpływu na jego wysokość. Co więcej, odszkodowanie nie musi odpowiadać równowartości poniesionych kosztów naprawy.

Praca kierowców ciężarówek - zmiany

UE pracuje nad Pakietem Mobilności. Prawdopodobnie do końca 2024 r. przewoźnicy będą mieli obowiązek zaopatrzenia się w nowe tachografy. Zmianie ulegną również zasady dotyczące kabotażu, powrotu do domu i odpoczynku tygodniowego. W jaki sposób kierowcy będą podlegali zagranicznej płacy minimalnej?

Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez pasażera?

Jak wygląda kwestia odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez pasażera? Trybunał Sprawiedliwości UE wydał ważne orzeczenie, z którego wynika, że osobą odpowiedzialną za szkodę wyrządzoną przez pasażera jest kierowca. Z sentencji wyroku wynika, że ubezpieczenie OC komunikacyjnego będzie obejmowało sytuacje, w których pasażer stojącego na parkingu pojazdu, przy otwieraniu drzwi tego pojazdu, uderzył i uszkodził stojący obok pojazd.

Kierowca w firmie transportowej - umowa o pracę nie dla wszystkich

Przepisy wprowadzane przez Unię Europejską oraz poszczególne jej kraje doprowadziły do zmiany sposobu zatrudniania kierowców w przedsiębiorstwach transportowych. W wielu przypadkach umowy o pracę zostały zastąpione tzw. samozatrudnieniem. O ile u przewoźników ciężkich skala tego zjawiska jest niewielka, taka forma zatrudniania kierowców stała się powszechna u BUS-przewoźników. Jakie skutki dla kierowców ma taka forma zatrudnienia? Czym ryzykują podejmując taką współpracę z przewoźnikami?

Rośnie liczba kierowców prowadzących pod wpływem narkotyków

Biuro Ruchu Drogowego opublikowało dane, z których wynika że w latach 2014-2017 znacząco wzrosła liczba kierowców prowadzących pod wpływem narkotyków. Do najczęściej wykrywanych substancji należy marihuana, amfetamina oraz benzodiazepina czyli składnik leków uspokajających. Niepojące jest również przyzwolenie pasażerów na prowadzenie samochodu przez odurzonego kierowcę.

Ukrainiec bez odszkodowania z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

W sytuacji, w której poszkodowanym w wyniku wypadku komunikacyjnego zawinionego przez nieubezpieczonego sprawcę jest Ukrainiec (nie będący podmiotem polskim), nie ma on prawa dochodzić roszczeń od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ukraina nie jest bowiem sygnatariuszem Porozumienia Wielostronnego. Jedyne co może zrobić, to dochodzić swoich roszczeń bezpośrednio od sprawcy szkody

Przerwy w pracy kierowców autobusów miejskich - potrzeba zmian

Kierowcy transportu miejskiego nie mają zagwarantowanych przerw między kolejnymi kursami. Nie uwzględnia się korków, zmian organizacji ruchu, wypadków czy awarii. Rozkłady jazdy często nie pozwalają na skorzystanie z gwarantowanego prawnie odpoczynku. Jaki system rejestracji pracy kierowcy mógłby wpłynąć na przestrzeganie norm związanych z przerwami w pracy?

Czas pracy kierowcy w porze nocnej - kara za przekroczenie limitu

Czas pracy kierowcy w porze nocnej po zmianie przepisów z września 2018 r. budzi wątpliwości samych zainteresowanych. Przewoźnik ustala dwie pory nocne - wynikające z ustawy o czasie pracy kierowcy oraz z Kodeksu pracy. Co się wiąże z pracą w tych porach nocnych? Z jakimi karami musi liczyć się przewoźnik?

Jak sprawdzić punkty karne przez internet?

Ilość punktów karnych, które masz ,,na koncie'' możesz łatwo sprawdzić przez Internet. Aby jednak móc skorzystać z tej funkcjonalności potrzebujesz Profilu Zaufanego. Jak sprawdzić punkty karne przez Internet?

Kierowca zawodowy - zarobki 2018

Kierowcy w Polsce często zmieniają pracę. Brakuje młodych kierowców, a starsi odchodzą na emeryturę. Pracodawcy muszą starać się o pracownika. Średnie wynagrodzenie kierowców jest wyższe od średniej polskiej pensji. Ile zarabia kierowca zawodowy w 2018 roku?

Czy ugoda z zakładem ubezpieczeń się opłaca?

Osobom poszkodowanym czasem proponowana jest ugoda. Czy ugoda z zakładem ubezpieczeń się opłaca? Jakie plusy i minusy ma takie rozwiązanie?

Szykują się kolejne zmiany dla kierowców

Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Infrastruktury szykują kolejne ułatwienia dla kierowców. Mowa m.in. o likwidacji karty pojazdu i braku mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy.

Prawo jazdy 2019 – nowy wzór dokumentu

Prawo jazdy od 4 marca 2019 r. będzie wydawane według nowego wzoru. Dokument nie będzie zawierał adresu zamieszkania. Czy kierowcy będą musieli wymienić prawo jazdy na nowe?

Likwidacja karty pojazdu, zero mandatów za brak przy sobie ,,prawka'' - kolejne zmiany dla kierowców

Nadchodzą kolejne, przełomowe zmiany dla kierowców. Ministerstwa cyfryzacji i infrastruktury przygotowały zestaw przepisów wprowadzających liczne ułatwienia dla kierowców - zlikwidowana zostanie karta pojazdu, naklejka kontrolna. Zmiany zakładają także wprowadzenie możliwości pozostawienia przez nowego właściciela pojazdu dotychczasowych tablic rejestracyjnych oraz brak mandatu za nieposiadanie przy sobie ,,prawka''.

Jak przewozić dziecko w samochodzie w 2019 r.

Chyba każdy kierowca instynktownie czuje, że przewożenie dziecka w samochodzie przy zabezpieczeniu go wyłącznie pasami jest niewystarczające. Ci, którzy tak uważają mają rację – takie zachowanie jest lekkomyślne i karane mandatem. W celu odpowiedniego zabezpieczenia dziecka w trakcie podróży należy skorzystać z fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego. Jakie dziecko ma obowiązek jazdy w foteliku bezpieczeństwa i kiedy ten obowiązek ustaje?

Co grozi za próbę wręczenia łapówki policjantowi?

Chociaż wręczanie łapówek policjantom nie jest już tak powszechne jak kiedyś, to jednak wciąż zdarzają się kierowcy, którzy chcą uniknąć kary w zamian za wręczenie pieniędzy funkcjonariuszowi. Co grozi za próbę wręczenia łapówki policjantowi?

Co grozi za podszywanie się pod policjanta?

Niektórzy kierowcy uważają się za władców dróg i wydaje im się, że mogą się bezkarnie podszywać się pod policjantów. Co grozi za podszywanie się pod policjanta?

Jazda bez dowodu rejestracyjnego od 1 października 2018 r.

Jazda bez dowodu rejestracyjnego będzie możliwa już od 1 października 2018 r. Nie oznacza to jednak, iż kierowcy nie będą kontrolowani. Nadal muszą również posiadać taki dokument.

Od 1 października nie będzie trzeba wozić w aucie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC

Już niebawem kierowcy będą mogli korzystać z ułatwień, bowiem od 1 października nie będzie trzeba wozić w aucie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC.

Rząd przyjął ustawę o karach za cofanie liczników w autach

18 września Rada Ministrów przyjęła przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w prawie, które pozwolą ukrócić proceder „przekręcania” liczników w używanych autach. Za cofanie liczników w pojazdach będzie grozić więzienie.

Kary za cofanie licznika w autach - Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający surowe kary dla osób ,,przekręcających'' liczniki w samochodach. Przyjęta przez Radę Ministrów nowelizacja Kodeksu drogowego i Kodeksu karnego zakłada, że każde "przekręcenie" licznika będzie groziło od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia, zarówno wykonawcy jak i zleceniodawcy przekręcenia. Co więcej, grzywnę do 3 tys. zł dostać będzie mógł właściciel, który nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów wymiany licznika na nowy.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce w 2018 r.

Według Raportu TransJobs.eu „Zarobki kierowców zawodowych w Polsce 2018”, średnie wynagrodzenie, jakie trafia do kieszeni zawodowego kierowcy, wynosi 5 032 zł na rękę. Struktura wynagrodzeń kierowców jest dość specyficzna.

Kiedy można prowadzić pojazd z alkoblokadą?

Osoby, które utraciły prawo jazdy za jazdę na ,,podwójnym gazie'' mogą ubiegać się o zwrot uprawnień. Sąd może zgodzić się na to by wnioskodawca mógł prowadzić pojazdy wyposażone w alkoblokadę. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na zbyt rzadkie stosowanie tego przepisu i wnioskuje do Ministra Sprawiedliwości o rozpowszechnienie wiedzy o tej możliwości.

Prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków

Prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków (środków odurzających) jest traktowane analogicznie jak kierowanie pod wpływem alkoholu - większe stężenie zakwalifikuje nasz czyn jako przestępstwo, niższe - jako wykroczenie. Tyle że w przypadku narkotyków nie możemy mówić o promilach, więc co teraz? Kto o tym decyduje?

Droższe paliwo oraz wjazd do centrów miast tylko po uiszczeniu opłaty

Sejm przegłosował ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która daje możliwość wprowadzenia opłat za wjazd samochodem spalinowym do centrów miast, a także doliczenie dodatkowej opłaty do paliw.

Jaka kara grozi za samowolne ustawienie, zniszczenie lub przesunięcie znaku drogowego?

Nieuzasadnione ustawianie, usuwanie, niszczenie, uszkadzanie, włączanie czy wyłączanie znaku, sygnału, urządzenia ostrzegawczego lub zabezpieczającego to wykroczenie, którego sprawca może bardzo pożałować. Zgodnie z art. 85. k.w. takie zachowanie podlega karze grzywny do 5 tys. zł, ograniczenia wolności albo aresztu do 30 dni.

Dopuszczalna zawartość alkoholu u kierowcy w Polsce

Ile można wypić alkoholu, żeby prowadzić pojazd i nie popełniać przy tym ani wykroczenia, ani przestępstwa? Ile wynosi dopuszczalna ilość spożytego alkoholu w wydychanym powietrzu, a ile we krwi? W jakich sytuacjach będziemy popełniali przestępstwo, a w jakich „tylko” wykroczenie i czym to grozi pod kątem prawnym? Na jak długo zostanie zatrzymane prawo jazdy?

Kształcenie kierowców w szkołach branżowych

MEN będzie współpracował z przewoźnikami. Współpraca ma dotyczyć podnoszenia jakości oraz efektywności szkolnictwa branżowego, jak również technicznego. Ponadto ma dostosować szkolnictwo branżowe do potrzeb rynku pracy.

Gdzie nie można wyprzedzać rowerzystów?

Lato w pełni. Dzięki wysokim temperaturom oraz licznym miejskim punktom wypożyczalni, podróżowanie rowerem nie traci na popularności. Warto przy tym wiedzieć, jak bezpiecznie wyprzedzać rowerzystów.

REKLAMA