W ustawie o własności lokali zostały wyróżnione czynności zwykłego zarządu, które zarząd wspólnoty mieszkaniowej może podejmować samodzielnie oraz czynności przekraczające zwykły zarząd, do których podjęcia wymagana jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie danej czynności. Przeprowadzenie przebudowy strychu, ustanowienie na nim odrębnej własności, a także rozporządzanie nim jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd. Oznacza to, że nie może być ona dokonana bez zgody właścicieli lokali.
Chociaż już ponad 200 lat temu Adam Smith zauważył, że niewidzialna ręka rynku jest w stanie samodzielnie sprawnie regulować rynek dóbr i usług, rządzący krajem wydają się nie zauważać tej obserwacji. Także uważane za liberalne partie polityczne prowadzą politykę, którą prezydent Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagan określiłby słowami: „Jeżeli coś działa, opodatkuj. Jeżeli nadal działa, reguluj. Jeśli przestanie działać, dotuj”. Nikogo nie dziwi zatem fakt, iż szeroko zakrojony program „Rodzina na Swoim” ma swój istotny wpływ zarówno na rynek nieruchomości, jak i na rynek kredytów.
Przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny zadajemy sobie często pytanie, dlaczego bank chce aż tyle o nas wiedzieć. Rozumiemy potrzebę dostarczenia zaświadczenia o dochodach, wyciągów bankowych czy deklaracji podatkowej. Ale po co bank wymaga od nas podania naszego liczby lat stażu pracy, czy poziomu wykształcenia? Odpowiedzią na te wszystkie pytania jest ocena punktowa, czyli „credit scoring”, który stanowi nieodzowną część procesu kredytowego.
Nabywcy mieszkania podobnie jak osobie kupującej samochód czy żelazko przysługują środki prawne mające zagwarantować by nabywany towar był wolny od wad, a w przypadku wystąpienia ewentualnych usterek - by zostały one szybko naprawione. Sytuacja prawna właściciela lokalu jest jednak znacząco bardziej skomplikowana niż nabywcy samochodu, ponieważ oprócz samego prawa własności lokalu nabywca uzyskuje również udział we współwłasności nieruchomości wspólnej, obejmującej m.in. grunt pod budynkiem, korytarze, ściany zewnętrzne, widy, czy niekiedy garaże.
Jeżeli nasz dach jest nieszczelny, źle ocieplony lub oświetlony, warto zdecydować się na wymianę pokrycia dachu. Dokonując remontów budowlanych, w celu ocieplania pokrycia dachowego nie trzeba ingerować w strukturę zabudowy poddasza – co oznacza, iż jest to dobre rozwiązanie. Do ocieplenia dachu warto wykorzystać materiały charakteryzujące się bardzo dobrą zdolnością do izolacji cieplnej, odporne na wilgoć.