REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka prawa handlowego, Zarząd

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Które lokaty antypodatkowe opłaca się zakładać?

O lokatach antypodatkowych zrobiło się ponownie głośno, kiedy wyszło na jaw, że ich usunięcie znalazło się w projekcie ustawy okołobudżetowej na 2012 r. Banki zmuszone będą zrezygnować z lokat antypodatkowych. Rozpoczęły już porządki w lokatach antypodatkowych średnio- i długoterminowych.

Kiedy brak należytej staranności członka zarządu uprawnia spółkę do odszkodowania?

Samo niedochowanie przez członka zarządu należytej staranności nie musi wywoływać odpowiedzialności odszkodowawczej wobec spółki, jeżeli nie wykazano szkody wyrządzonej spółce oraz bezprawności działania powodującego szkodę.

Kiedy istnieje obowiązek powołania organu nadzoru w sp. z o.o.?

Kwestia obowiązku powołania rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej w sp. z o.o. jest w zasadzie prosta, istnieje w tym zakresie szczegółowa regulacja prawna określona w art. 213 Kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.), której warto się bliżej przyjrzeć.

Prawa autorskie do pomysłu członka zarządu spółki

Spółka nabywa prawa autorskie do utworów pracowniczych. Nabycie praw do utworu członka zarządu zależy jednak od tego na jakiej podstawie sprawuje on swoją funkcję.

REKLAMA

Umowa spółki komandytowej - WZÓR UMOWY

W spółce komandytowej część wspólników może ograniczyć swoją odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Umowa spółki wymaga formy aktu notarialnego.

Umowa ustanawiająca spółkę z o.o. - WZÓR UMOWY

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest kapitałową spółką, w której Wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za jej zobowiązania (poza umówionym wkładem). Powstaje na mocy umowy wspólników, która musi mieć jednak formę aktu notarialnego.

Zastaw rejestrowy na akcjach - WZÓR UMOWY

Akcje spółki mogą być przedmiotem zabezpieczenia w relacjach gospodarczych. W ramach umowy akcje zostają obciążone zastawem rejestrowym w celu zabezpieczenia umowy kredytowej.

Umowa menadżerska - WZÓR UMOWY

Umowa zawierana z członkami kadry zarządzającej spółką handlową. Umowa określa prawa i obowiązki stron w związku w wykonywaniem funkcji członka zarządu.

REKLAMA

Umowa sprzedaży udziałów spółki - WZÓR UMOWY

Wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może sprzedać swoje udziały, ich część lub część udziału innej osobie. Umowa sprzedaży udziałów musi być zawarta na piśmie z podpisami notarialnie poświadczonymi.

Umowa o pracę z prezes zarządu spółki - WZÓR UMOWY

Umowa o pracę zawarta w związku z powołaniem na funkcję prezesa zarządu oraz powierzeniem obowiązków, związanych z faktycznym zarządzaniem spółką. Pobierz bezpłatny wzór umowy.

Umowa spółki cichej - WZÓR UMOWY

Umowa spółki cichej należy do kategorii umów nienazwanych. Przy spółce cichej jednej ze wspólników wnosi wkład majątkowy, co daje mu prawo do zysku, przy czym nie ujawnia swojego zaangażowania na zewnątrz.

Spin off a spin out

Pod pojęciami tymi należy rozumieć nowe przedsiębiorstwa, które zostały założone przez co najmniej jednego pracownika instytucji naukowej bądź instytucji badawczej (osoba musi posiadać stopień naukowy co najmniej doktora) albo studenta lub absolwenta uczelni.

Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT)

Podatkiem CIT opodatkowane są dochody osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mają także zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej oraz do spółek niemających osobowości prawnej mających siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem przedsiębiorstw w spadku i spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem. Przepisy ustawy o CIT mają również zastosowanie do: 1) spółek komandytowych i spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; 1a) spółek jawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wspólnikami spółki jawnej nie są wyłącznie osoby fizyczne oraz spółka jawna nie złoży: a) przed rozpoczęciem roku obrotowego informacji, według ustalonego wzoru, o podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych oraz o podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych, posiadających, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego, prawa do udziału w zysku tej spółki, o którym mowa odpowiednio w art. 5 ust. 1 albo o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, 1163, 1243, 1551 i 1574), lub b) aktualizacji informacji, o której mowa w lit. a, w terminie 14 dni, licząc od dnia zaistnienia zmian w składzie podatników, lub c) informacji, o której mowa w lit. a, w terminie 14 dni, licząc od dnia zarejestrowania spółki jawnej – w przypadku nowo utworzonej spółki jawnej oraz spółki jawnej powstałej z przekształcenia innej spółki – do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę spółki jawnej oraz naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla każdego podatnika osiągającego dochody z takiej spółki; 2) spółek niemających osobowości prawnej mających siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Obligacje przychodowe

Obligacje przychodowe mogą przyznawać obligatariuszowi prawo do zaspokojenia swoich roszczeń z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami emitenta: 1) z całości albo z części przychodów lub z całości albo części majątku przedsięwzięć, które zostały sfinansowane ze środków uzyskanych z emisji obligacji, lub 2) z całości albo z części przychodów z innych przedsięwzięć określonych przez emitenta.

Dywidenda w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Mianem dywidendy określamy rodzaj dochodu z kapitału.

Kapitał zapasowy i rezerwowy w spółce akcyjnej

Na pokrycie straty należy utworzyć kapitał zapasowy, do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej 1/3 kapitału zakładowego. Do kapitału zapasowego należy przelewać nadwyżki, osiągnięte przy emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej, a pozostałe – po pokryciu kosztów emisji akcji. Do tego kapitału wpływają również dopłaty, które uiszczają akcjonariusze w zamian za przyznanie szczególnych uprawnień ich dotychczasowym akcjom, o ile te dopłaty nie będą użyte na wyrównanie nadzwyczajnych odpisów lub strat.

Komercjalizacja

Komercjalizacja w rozumieniu ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji polega na przekształceniu przedsiębiorstwa państwowego w spółkę; o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, spółka ta wstępuje we wszystkie stosunki prawne, których podmiotem było przedsiębiorstwo państwowe, bez względu na charakter prawny tych stosunków. Komercjalizacji dokonuje minister właściwy do spraw Skarbu Państwa.

Kapitał zakładowy

Kapitał zakładowy to inaczej kapitał podstawowy (określany ogólnie jako kapitał założycielski). Stanowi on pierwotny wkład właścicieli wniesiony przy założeniu spółki. Jego wysokość może być zmieniana w trakcie rozwoju spółki. Wartość tego kapitału musi być zgodna z danymi rejestru handlowego, umową spółki lub statutem jednostki gospodarczej.

Kapitał docelowy

Kapitał docelowy to instytucja wprowadzona do Kodeksu spółek handlowych, która polega na upoważnieniu zarządu spółki akcyjnej na okres nie dłuższy niż trzy lata do podwyższenia kapitału zakładowego przez dokonanie jednego albo kilku kolejnych podwyższeń kapitału. Upoważnienie wymaga zmiany statutu. Upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału nie może obejmować uprawnienia do podwyższenia kapitału ze środków własnych spółki.

Umorzenie akcji - jak i kiedy?

Wyróżniamy przymusowe i dobrowolne umorzenie akcji. Przesłanki do umorzenia wskazuje Kodeks spółek handlowych.

Akcje uprzywilejowane

Akcje uprzywilejowane są to akcje o szczególnych uprawnieniach wydawane przez spółkę. Powinny być określone w statucie. Akcje uprzywilejowane (poza akcjami niemymi) powinny być imienne. Uprzywilejowanie akcji może dotyczyć w szczególności prawa głosu, prawa do dywidendy lub podziału majątku w przypadku likwidacji spółki. Uprzywilejowanie w zakresie prawa głosu nie dotyczy spółki publicznej. Statut może uzależniać przyznanie uprawnień, o których mowa powyżej od spełnienia dodatkowych świadczeń na rzecz spółki, upływu terminu lub ziszczenia się warunku.

Czy ubezpieczony przez spółkę członek zarządu osiąga z tego tytułu dochód?

Członkowie zarządu spółki z o.o. ponoszą odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone w wyniku sprawowania przez nich swojej funkcji. Spółka może ich w tym zakresie ubezpieczyć. Nie musi imiennie wskazywać członków zarządu, ubezpieczenie może dotyczyć także poprzednich, obecnych i przyszłych osób wykonujących tą funkcję. Powstaje pytanie, czy wydatek poniesiony przez spółkę na takie ubezpieczenie (składki) będzie stanowić opodatkowany dochód członków zarządu?

Uprawnienia likwidatorów przy zbywaniu majątku spółki akcyjnej w likwidacji

Obowiązkiem likwidatorów spółek akcyjnych jest spieniężenie majątku likwidowanej spółki. Jakie uprawnienia i ograniczenia przewiduje Kodeks spółek handlowych wobec likwidatorów?

Pracowniczy kontrakt menedżerski - WZÓR UMOWY

Kontrakt menedżerski to powszechnie stosowana forma zatrudnienia kadry menedżerskiej w spółkach.

Porada Eksperta: Dzień otwarcia likwidacji spółki

Gdy o rozwiązaniu spółki decyduje uchwała walnego zgromadzenia, otwarcie likwidacji następuje z dniem powzięcia takiej uchwały. Jaka jest skuteczność określenia w uchwale walnego zgromadzenia o rozwiązaniu spółki akcyjnej dnia otwarcia jej likwidacji?

Niższe opłaty od wniosku o zarejestrowanie spółki w KRS

Dnia 1 lipca w życie weszła ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Zmiany przepisów dotyczących działania na szkodę spółki

W dniu 9 czerwca 2011 Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz innych ustaw (druk sejmowy nr 4085 wraz z uzasadnieniem; dostępny na: www.sejm.gov.pl). Wprawdzie przyjęte zmiany nie mają jeszcze charakteru powszechnie obowiązującego prawa (zostały przesłane do Senatu), to jednak trudno przypuszczać, żeby uległy jeszcze jakimś szczególnym modyfikacjom.

Odpowiedzialność zarządu za zobowiązania spółki

Członkowie zarządu spółki odpowiadają za jej zobowiązania, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczne. Mogą oni jednak przywołać zarzut potrącenia wierzytelności spółki.

Działalność gospodarcza: skąd pozyskać inwestorów?

Uzyskanie kredytu bankowego to nie jedyny sposób na zdobycie kapitału. Dobrym sposobem jest zdobycie inwestorów, chętnych na zainwestowanie w naszą działalność. Skąd ich pozyskać?

Absolutorium w spółce z o.o. - czy można indywidualnie ocenić poszczególnych członków zarządu?

Głosowanie nad udzieleniem absolutorium organom (ich członkom) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest doniosłym momentem funkcjonowania tej jednostki organizacyjnej. Udzielenie absolutorium jest wyrazem akceptacji działalności danego organu. Waga tego głosowania wynika z faktu, że podejmowane jest ono przez wspólników danej spółki, a więc przez jej „właścicieli”.

Liberalizacji zasad przy łączeniu i podziale spółek

Rada Ministrów zaakceptowała projekt zmian w Kodeksie spółek handlowych. Możliwe będzie odstąpienie od sporządzenia sprawozdania uzasadniającego połączenie spółek.

Przekształcanie spółek handlowych – wpis do KRS

Proces przekształcenia spółki handlowej kończy się wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego. Jaki jest termin na złożenie odpowiedniego wniosku o wpis oraz jakie konsekwencje może powodować niedotrzymanie tego terminu?

Jak zarządzać majątkiem dziecka?

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko. Najczęściej będzie chodziło o sytuacje, w których rodzice dziecka chcą sprzedać dom odziedziczony przez dziecko albo rozporządzić majątkiem dziecka dokonując darowizny.

Czy odmowa ogłoszenia upadłości ma wpływ na odpowiedzialność członka zarządu spółki?

Jak wynika z art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (u.p.u.n.), każdy z członków zarządu spółki ma obowiązek zgłosić wniosek o ogłoszenie jej upadłości w terminie dwóch tygodni od dnia, gdy spółka zaprzestanie wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych lub gdy zobowiązania spółki przekroczą wartość jej majątku. Jak wygląda odpowiedzialność członków zarządu przy odmowie upadłości?

Kiedy członek zarządu nie ponosi odpowiedzialności za niewypłacalną spółkę?

Członkowie zarządu mogą odpowiadać za długi niewypłacalnej spółki, jeżeli w porę nie zgłosili wniosku o upadłość. Nie dotyczy to byłego członka, który w tym czasie nie pełnił swojej funkcji, nawet jeżeli nadal był wpisany do KRS.

Już wkrótce pojawią się spółki z o.o. bez kapitału

Od 1 stycznia 2012 r. zarejestrowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zajmie dobę. Możliwe będzie zarejestrowanie spółki bez pokrycia kapitału zakładowego.

Osobom fizycznym łatwiej o przekształcenie w spółkę kapitałową

Przedsiębiorcy - osoby fizyczne łatwiej przekształcą się w jednoosobowe spółki kapitałowe. Nowe przepisy pozwolą ominąć wiele formalności związanych z likwidacją działalności gospodarczej i tworzeniem spółki kapitałowej od nowa.

Zawiązanie spółki z o.o. w jeden dzień?

Od 1 stycznia 2012 roku osoby, które będą chciały zawiązać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, będą mogły to zrobić w uproszczony sposób – poprzez zawarcie umowy w formie elektronicznej, a nie tylko, tak jak dotychczas, przed notariuszem.

Więcej kobiet w zarządach spółek giełdowych

Liczby mówią same za siebie – większa liczba kobiet na kierowniczych stanowiskach przekłada się na większe zyski firmy. Fakt ten docenił rząd Niemiec, który chce wyperswadować na spółkach giełdowych, aby potroiły liczbę kobiet w swoich zarządach.

Do kiedy należy przechowywać księgi podatkowe?

Podatnik, który poniesie stratę i planuje ją rozliczyć z dochodem uzyskanym w następnych latach, powinien przechowywać księgi podatkowe aż do czasu przedawnienia zobowiązań podatkowych, jakie powstały w latach, w których rozliczał stratę.

Czy wysoki kapitał zakładowy świadczy o wiarygodności spółki?

Zwykło się przyjmować, że kapitał zakładowy ma charakter gwarancyjny, tzn. jego celem jest zabezpieczanie interesu wierzycieli, w przypadku niewypłacalności spółki. Tak być powinno, aczkolwiek ustawodawca w tym zakresie nie jest do końca konsekwentny.

Jaki jest wpływ agencji ratingowych na rynki finansowe?

27 kwietnia 2010 r. sensację wywołało obniżenie oceny wiarygodności portugalskiego długu przez Standard & Poor’s. Dlaczego spółce, która bada wiarygodność kredytową państw i przedsiębiorstw, udało się wpłynąć na zachowanie rynku walutowego? Ekonomiści podkreślają, że nowy rating Portugalii, członka strefy euro, stał się wówczas przyczyną osłabienia euro.

Czy syndyk może zaskarżyć uchwałę zgromadzenia wspólników?

Po ogłoszeniu upadłości wszelkie uprawnienia upadłego związane z uczestnictwem w spółkach lub spółdzielniach wykonuje syndyk albo zarządca. To oznacza, że podmioty te mogą również zaskarżać uchwały zgromadzenia wspólników. Takiego uprawnienia nie ma jednak nadzorca sądowy.

Osoba prawna

Osoby prawne to jednostki organizacyjne, które na równi z osobami fizycznymi są podmiotami stosunków cywilnoprawnych. Osobą prawną jest również Skarb Państwa.

Kiedy można pozbawić akcjonariusza prawa głosu?

Nabywanie znacznych pakietów akcji wiąże się dla nabywców z określonymi obowiązkami. Akcjonariusz, który ich nie dopełni, zostanie pozbawiony prawa głosu z nabytych akcji. Czy jednak zarząd może samodzielnie pozbawić prawa głosu?

Likwidator

Likwidator to osoba, która przeprowadza czynności likwidacyjne w spółce. Może nim być wspólnik, członek zarządu lub osoba spoza spółki.

Likwidacja

Postępowanie prowadzone w spółkach handlowych, mające na celu zakończenie ich bieżącej działalności oraz spieniężenie majątku. Likwidację spółek regulują odpowiednie przepisy kodeksu spółek handlowych.

Księga akcyjna

Zarząd spółki akcyjnej jest zobowiązany prowadzić księgę akcji imiennych i świadectw tymczasowych. W księdze odnotowuje się akcjonariuszy, ilość przypadających im akcji oraz fakt przeniesienia akcji na inną osobę.

Kodeks spółek handlowych

Kodeks spółek handlowych (skrót K.s.h. lub KSH) to akt prawny zawierający zbiór przepisów dotyczących ustroju i działalności spółek handlowych.

Jak dokonać zbycia składników majątkowych w spółce z o. o.?

Kapitał zakładowy spółki jest nienaruszalny. Jednak pieniądze bądź prawa będące przedmiotem wkładu, wcale nie muszą być zatrzymane w spółce i mogą służyć prowadzeniu przez nią działalności gospodarczej.

REKLAMA