REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy można pozbawić akcjonariusza prawa głosu?

Portal Procesowy
Wydawcą portalu jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy.
Pozbawienie akcjonariusza prawa głosu wymaga orzeczenia sądowego.
Pozbawienie akcjonariusza prawa głosu wymaga orzeczenia sądowego.

REKLAMA

REKLAMA

Nabywanie znacznych pakietów akcji wiąże się dla nabywców z określonymi obowiązkami. Akcjonariusz, który ich nie dopełni, zostanie pozbawiony prawa głosu z nabytych akcji. Czy jednak zarząd może samodzielnie pozbawić prawa głosu?

Obowiązki informacyjne i wezwanie

Ustawa o ofercie publicznej przewiduje szereg obowiązków związanych z nabywaniem znacznych pakietów akcji. Obowiązki te można podzielić na dwie grupy: obowiązki informacyjne i obowiązki polegające na wezwaniu. Obowiązki informacyjne dotyczą takiego nabycia akcji spółki publicznej, które powoduje, że akcjonariusz uzyskuje prawo do znacznej ilości głosów w spółce (ustawa określa te ilości procentowo).

REKLAMA

Przekroczenie progu 33 proc. i 66 proc. liczby głosów może nastąpić wyłącznie w wyniku przeprowadzenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji, skierowanego do dotychczasowych akcjonariuszy.

Zobacz serwis: Sprawy gospodarcze

Pozbawienie prawa głosu

REKLAMA

Nabywca akcji zostanie pozbawiony prawa głosu z akcji, jeżeli nabył je z naruszeniem wyżej wymienionych obowiązków. Pozbawienie prawa głosu może dotyczyć tych konkretnych lub wszystkich akcji akcjonariusza. Można się spotkać z opinią, że zarząd spółki jest władny samodzielnie zadecydować o pozbawieniu akcjonariusza prawa głosu. Jak trafnie podkreślają autorzy wskazanego artykułu (A. Pęczyk-Tofel, M. Tofel Prawo Spółek 2010 nr 4), nie ma w chwili obecnej przepisu, który przyznawałby organom spółki taką kompetencję. Pozbawienie prawa głosu z akcji to daleko posunięta ingerencja w uprawnienia akcjonariusza, którą można by dopuścić tylko na mocy wyraźnej regulacji ustawowej.

Dlatego też do realizacji sankcji za naruszenie obowiązków związanych z nabywaniem znacznych pakietów akcji potrzebne jest orzeczenie sądu. Tak też orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 17 października 2007 roku (sygn. II CSK 248/07). Sąd podkreślił, że nawet jeśli fakt naruszenia przez akcjonariusza obowiązku wezwania został ujawniony przed walnym zgromadzeniem akcjonariuszy, żaden z organów spółki nie może, bez wyroku sądu, pozbawić tego akcjonariusza prawa głosu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Co to są warranty subskrypcyjne?

Orzeczenie sądu niezbędne

Pogląd powyższy został w ostatnich dniach podzielony przez Sąd Okręgowy w Białymstoku. Sąd okręgowy rozpatrywał powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy wniesione przez akcjonariuszy, których zarząd spółki nie dopuścił do udziału w zgromadzeniu pod zarzutem niepoinformowania o osiągnięciu określonych progów w ogólnej liczbie głosów w spółce. Chociaż sąd okręgowy uznał zasadność zarzutów dotyczących naruszenia obowiązków, to orzekł, że uchwała jest nieważna, gdyż zarząd wyciągnął wobec akcjonariuszy konsekwencje nie uzyskawszy uprzednio wyroku sądu stwierdzającego fakt naruszenia. 

Zobacz serwis: W sądzie

REKLAMA

Na marginesie dodać należy, że wymagają rozróżnienia prawo do wykonywania głosu z akcji i prawo do udziału w walnym zgromadzeniu – sankcja za naruszenie obowiązków związanych z nabywaniem znacznych pakietów akcji dotyczy pozbawienia tego pierwszego prawa.

Zarząd spółki powinien więc wystąpić do sądu o ustalenie, że w wyniku naruszenia akcjonariuszowi nie przysługuje prawo głosu z akcji. Jeżeli akcjonariusz wziął już udział w głosowaniu nad zapadłą uchwałą, zarząd może się domagać jej unieważnienia wyłącznie poprzez wytoczenie powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały.

Jakub Koziński, Zespół Rynków Kapitałowych kancelarii Wardyński i Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ponieśliście straty wskutek phisingu. Kto odpowiada za szkody, gdzie i jak domagać się rekompensaty poniesionych strat

  Problem ze stratami poniesionymi wskutek phishingu polega na tym, że o stratach dowiadujemy się zazwyczaj dopiero wtedy gdy oszust ulotnił się już z naszymi pieniędzmi. Czy to oznacza, że jesteśmy na z góry przegranej pozycji?

  Nowy wzór legitymacji emeryta-rencisty w formie dokumentu mobilnego (mLegitymacja). Od kiedy? Co się zmieni?

  Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotował nowy wzór legitymacji emeryta-rencisty w formie dokumentu mobilnego (mLegitymacja) m.in. w celu dostosowania do standardów technicznych w zakresie prezentacji dokumentów mobilnych w mObywatel 2.0. Gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie, które ma wejść w życie po upływie 14 dni od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

  46.000.000,00 zł i 1100 zadań. Rozpoczęły się kolejne edycje budżetów obywatelskich. Pomysłów do realizacji nie brakuje. Są też pieniądze.

  Budżety obywatelskie na stałe wpisały się w codzienną działalność samorządów. Tworzą je nie tylko te z nich, które mają taki obowiązek. Budżet obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Dzięki niemu mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują corocznie o części wydatków budżetu.

  Pojazdy sił zbrojnych 10 państw przemieszczają się po polskich drogach. Przeczytaj, dokąd jadą. Pamiętaj, nie rób zdjęć!

  Szef MON zaapelował o niefotografowanie i niewrzucanie do sieci materiałów przedstawiających przemieszczające się po drogach pojazdy sił zbrojnych. Chodzi o manewry DRAGON24, które minister będzie jutro obserwował wraz z Prezydentem.

  REKLAMA

  ZUS wypłaca już emerytury po waloryzacji (decyzje od kwietnia, także dot. trzynastki). Można teraz sprawdzić czy ZUS dobrze obliczył świadczenie. Jak obliczyć emeryturę na nowych zasadach?

  Od 1 marca 2024 r. ZUS wypłaca już emerytury i renty oraz dodatki do tych świadczeń po tegorocznej waloryzacji o wskaźnik 112,12 proc. 

  2 mld zł – o tyle NFZ zwiększył budżet na 2024 r. Będą pieniądze m.in. na leczenie szpitalne, leki, chemioterapię i rehabilitację

  NFZ zwiększył budżet o 2 mld złotych. Będzie więcej pieniędzy m.in. na leczenie szpitalne, chemioterapię i rehabilitację. Środki trafią do placówek jeszcze w marcu.

  VAT od taksy notarialnej – RPO apeluje o zmiany. Obywatele płacą za dużo - zyskują notariusze i budżet państwa. Czy rząd Tuska i Sejm X. kadencji zatrzymają nieprawidłową praktykę notariuszy?

  Już od ponad 28 lat notariusze doliczają VAT do taksy notarialnej. Zdaniem Ministra Finansów jest to nieprawidłowe ale resort finansów nie podjął żadnych działań - ani w celu zmiany przepisów, ani w celu zmiany praktyki notariuszy. Także zdaniem prof. Marcina Wiącka, Rzecznika Praw Obywatelskich obowiązujące prawo nie pozwala na podwyższenie wynagrodzenia notariusza o VAT. Poprzedni rząd ani Sejm poprzednich kadencji nie załatwiły tej sprawy mimo licznych wystąpień RPO. Teraz 29 lutego 2024 r. Rzecznik wystąpił w tej sprawie do Adama Bodnara, ministra sprawiedliwości i przewodniczących komisji praw człowieka w Sejmie i Senacie. Sprawę zainicjował portal infor.pl, kierując prośbę o interwencję do Rzecznika Praw Obywatelskich w 2020 roku.

  J. Grabiec i A. Bodnar o uchwale w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

  Celem projektu uchwały ws. Trybunału Konstytucyjnego jest uporządkowanie sytuacji prawnej w Polsce. Dziś nie mamy TK, ten organ nie spełnia konstytucyjnych reguł - powiedział w poniedziałek szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec.

  REKLAMA

  381,78 zł czy 387,00 zł składki zdrowotnej zapłacą od 1 lipca przedsiębiorcy? Czy składka wzrośnie razem z minimalnym wynagrodzeniem?

  Minimalna składka zdrowotna jest ustalana na rok składkowy trwający od 1 lutego danego roku do 31 stycznia roku następnego. Jednak jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy to oznacza, że od 1 lipca wzrośnie razem z nim?

  Jak wyliczyć, kiedy skończy się okres wypowiedzenia? W prawie pracy obowiązują szczególne reguły. Sprawdź jakie [WYLICZENIA]

  Rozumienie niektórych słów na gruncie prawnym bywa inne, niż potoczne. To bywa mylące dla osób, które muszą stosować przepisy w praktyce. Tak jest np. w przypadku wyliczania okresów wypowiedzenia, gdy miesiąc nie zawsze jest równy miesiącowi kalendarzowemu.

  REKLAMA