REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Likwidator to osoba, która przeprowadza czynności likwidacyjne w spółce. Może nim być wspólnik, członek zarządu lub osoba spoza spółki.

Zobacz serwis: Firma

Spółki osobowe

Likwidatorami w spółkach osobowych są wszyscy wspólnicy. Wspólnicy mogą powołać na likwidatorów tylko niektórych spośród siebie, jak również osoby spoza swego grona. Uchwała dotycząca powołania likwidatora wymaga jednomyślności. Likwidatorów może też w niektórych wypadkach wskazać sąd.

Spółki kapitałowe

W braku odmiennych postanowień umowy, statutu lub uchwały wspólników/walnego zgromadzenia, dotychczasowi członkowie zarządu stają się likwidatorami. W przypadku spółki akcyjnej sąd rejestrowy, na wniosek akcjonariuszy reprezentujących co najmniej 1/10 część kapitału zakładowego, może uzupełnić listę likwidatorów.

Obowiązki likwidatorów

Likwidatorzy w spółce są zobowiązani zgłosić do sądu rejestrowego fakt otwarcia likwidacji, nazwiska i imiona likwidatorów oraz ich adresy i sposób reprezentowania spółki przez likwidatorów. Każdy likwidator ma prawo i obowiązek dokonania takiego zgłoszenia.

Zadaniem likwidatorów jest zakończenie bieżących interesów spółki, ściągnięcie wierzytelności, wypełnienie zobowiązań i upłynnienie majątku spółki. Mogą oni podejmować nowe interesy tylko w przypadku, gdy jest to konieczne do ukończenia spraw w toku. W trakcie likwidacji likwidatorzy prowadzą sprawy spółki i reprezentują ją na zewnątrz.

Likwidatorzy spółek kapitałowych zobowiązani są do ogłoszenia o rozwiązaniu spółki w Monitorze Sądowym i Gospodarczym i wezwania wierzycieli spółki do zgłoszenia wierzytelności.

Wykreślenie z rejestru

Osoby dokonujące czynności likwidacyjnych sporządzają bilans likwidacyjny na otwarcie likwidacji i bilans lub sprawozdanie likwidacyjne na jej zamknięcie. Ostatnim zadaniem likwidatorów jest złożenie w sądzie rejestrowym wniosku o wykreślenie spółki z rejestru wraz ze sprawozdaniem likwidacyjnym w przypadku spółek handlowych. Wykreślenie z rejestru oznacza rozwiązanie spółki.

Zobacz serwis: ABC spółek

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. nr 60, poz. 535 z późn. zm.).

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA