REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księga akcyjna

main image
Zarząd spółki akcyjnej jest zobowiązany prowadzić księgę akcji imiennych i świadectw tymczasowych. W księdze odnotowuje się akcjonariuszy, ilość przypadających im akcji oraz fakt przeniesienia akcji na inną osobę.

Zobacz serwis: ABC spółek

Treść

W księdze akcyjnej spółki zamieszcza się nazwisko i imię albo firmę (nazwę) oraz adres lub siedzibę akcjonariusza, albo adres do korespondencji. W księdze akcyjnej znajdziemy informacje o wysokości dokonanej przez akcjonariusza wpłaty, a tym samym o ilości papierów wartościowych, które mu przypadają.

Także osoby uprawnione do świadectw tymczasowych, czyli te, które dokonały na razie tylko częściowej wpłaty na akcje na okaziciela, są wpisywane do księgi akcyjnej.

Na wniosek osoby uprawnionej, np. nabywcy akcji lub ich zastawnika, zarząd wpisuje do księgi akcyjnej fakt przeniesienia akcji na inną osobę lub ustanowienia na nich ograniczonego prawa rzeczowego.

Uznanie za akcjonariusza

W przypadku uprawnionych z akcji imiennych, za akcjonariusza wobec spółki uznaje się tylko osoby, które są wpisane do księgi akcyjnej. Dotyczy to tylko akcji imiennych, czyli tych wystawionych dla konkretnie oznaczonej osoby. Akcje na okaziciela nie wymagają wpisu do księgi, akcjonariuszami są po prostu osoby będące w posiadaniu dokumentu akcji.

Prowadzenie księgi akcyjnej

Spółka akcyjna nie musi zajmować się prowadzeniem księgi akcyjnej sama. Może to zlecić bankowi lub firmie inwestycyjnej działającej w Polsce. Księga akcyjna może być prowadzona w formie elektronicznej.

Przed dokonaniem zmian w księdze akcyjnej zarząd ma obowiązek powiadomić o swoim zamiarze osoby zainteresowane. Zawiadomione osoby mają co najmniej 2 tygodnie na złożenie pisemnego sprzeciwu w tej sprawie. Każdy akcjonariusz ma prawo przeglądać księgę akcyjną oraz żądać odpisu, zwracając koszt jego sporządzenia.

Odpowiedzialność

Członkowie zarządu spółki są odpowiedzialni za prowadzenie księgi akcyjnej. Jeżeli zarząd nie wywiąże się z tego obowiązku, to jego członkom grozi odpowiedzialność karna w postaci grzywny do wysokości 20 tys. zł.

Zobacz serwis: Rejestr przedsiębiorców

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA