REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Stosunek pracy, Rozwiązanie umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ostrzeżenie czy groźba bezprawna?

W myśl art. 87 k.c., kto złożył oświadczenie woli pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, ten może uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia, jeżeli z okoliczności wynika, że mógł się obawiać, iż jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe. Czy oświadczenie zakładu, że wypowie podwładnemu angaż, jeżeli ten nie zgodzi się na propozycję przekształcenia dotychczasowej umowy na czas nieokreślony w terminową stanowi groźbę bezprawną?

Praktyki absolwenckie - umowa i zaświadczenie

Podmiot przyjmujący na praktyki absolwenckie powinien zawrzeć na piśmie z praktykantem umowę o praktykę absolwencką. Po odbyciu praktyk, które maksymalnie mogą trwać 3 miesiące, na wniosek praktykanta wydaje się zaświadczenie o odbyciu praktyk absolwenckich. Przedstawiamy wzór umowy o praktyki oraz zaświadczenia o ich odbyciu.

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę a umowa o zakazie konkurencji - SN

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę nie powoduje, że nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Sąd Najwyższy wydał w tej sprawie uchwałę dnia 6 maja 2015 r. (III PZP 2/15).

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika - wzór

Pracownik, który ma zamiar złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, powinien poznać pięć kroków wskazujących, w jaki sposób należy rozstać się z pracodawcą. Poniżej przedstawiamy wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika.

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy wobec telepracownika

Telepraca – zgodnie z treścią kodeksu pracy – polega na regularnie wykonywanej pracy poza zakładem pracy, przy wykorzystywaniu środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Jakie dodatkowe obowiązki ciążą na pracodawcy wobec telepracownika?

Umowa na czas nieokreślony - wymarzona forma zatrudnienia?

Umowa o pracę na czas nieokreślony to wymarzona forma zatrudnienia dla etatowych pracowników. Z drugiej strony, w opinii pracodawców, jest ona często traktowana jako zło konieczne, którego chcieliby jak najdłużej unikać. Jakie są plusy, a jakie minusy bezterminowego zatrudnienia tj. umowy na czas nieokreślony?

Podstawowe obowiązki pracodawcy zawarte w Kodeksie pracy

Podstawowe obowiązki pracodawcy zawarte są w szczególności w art. 94 i art. 97 Kodeksu pracy. W razie naruszenia obowiązków przez pracodawcę pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy. Uprawniony jest również do żądania odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Podstawowe obowiązki pracownika zawarte w Kodeksie pracy

Podstawowe obowiązki pracownika zawiera art. 100 Kodeksu pracy. Bardzo ważny jest również art. 211 Kodeksu pracy, który traktuje o obowiązkach pracownika związanych z zasadami bhp. Jakie kary można nałożyć na pracownika w razie naruszenia podstawowych obowiązków?

REKLAMA

Odstąpienie od umowy o dzieło

Umowę o dzieło tak samo jak większość umów może wypowiedzieć zarówno przyjmujący zamówienie jak i zamawiający. Zamawiający ma jednak obowiązek pamiętać o wypłacie wynagrodzenia.

Wybór PKD jako złamanie zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Zakres zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy jest z reguły opisywany bardzo ogólnie. Czy zatem sam fakt wyboru przez byłego Pracownika tego samego PKD co były Pracodawca na pewno stanowi złamanie zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy?

Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony - wzór

Rozwiązanie umowy o pracę jest czynnością sformalizowaną. Najczęściej wybieraną formą rozwiązania stosunku pracy jest wypowiedzenie. Jak wygląda sytuacja w przypadku umowy o pracę na czas określony?

Umowa o pracę na okres próbny

Umowa na okres próbny jest szczególnym typem umowy przewidzianym w kodeksie pracy. Zawierana jest ona w celu wzajemnego sprawdzenia pracodawcy i pracownika.

Podporządkowanie autonomiczne pracownika

Podporządkowanie autonomiczne pracownika nie zostało – jak dotąd – zdefiniowane w kodeksie pracy. Pojęciem podporządkowania autonomicznego (samodzielnego, niezależnego) chętnie posługują się sądy powszechne. Czym jest i kogo dotyczy podporządkowanie autonomiczne? Czym różni się podporządkowanie pracownicze od autonomicznego?

Jak przekazać pracownikowi decyzję o zwolnieniu?

Gdy już zapadnie decyzja o zwolnieniu, przed przełożonym trudne zadanie – informację trzeba przekazać pracownikowi. Szczególnie ciężko to zrobić, gdy podwładny związany jest z firmą od wielu lat i przyczyną zwolnienia są kwestie biznesowe, a nie zastrzeżenia do wykonywanej pracy. Jak przekazać pracownikowi informację o zwolnieniu?

Rozwiązanie umowy zlecenie

Rozwiązanie umowy zlecenie może nastąpić za wypowiedzeniem. Jak zgodnie z KC może dojść do rozwiązania umowy zlecenia? Czy wypowiedzenia można dokonać tylko z ważnych powodów? Czy jest różnica pomiędzy umową na czas określony i nieokreślony? Czy rozwiązać umowę może zarówno zleceniodawca i zleceniobiorca? Kiedy dochodzi do rozwiązania zlecenia w trybie natychmiastowym? Jak wypowiedzieć umowę? Pobierz wzór.

Kiedy następuje nawiązanie stosunku pracy?

Nawiązanie stosunku pracy na podstawie umowy o pracę następuje albo z dniem zawarcia tej umowy albo w terminie późniejszym, który został wskazany w kontrakcie. Ustalenie, kiedy następuje nawiązanie stosunku pracy ma decydujące znaczenie dla wymiaru posiadanych uprawnień pracowniczych, m.in. urlopu wypoczynkowego.

Jak zatrudnić pracownika?

Zatrudnienie pracownika wiąże się z nawiązaniem specyficznej więzi między pracodawcą a pracownikiem. Taką zależność nazywa się stosunkiem pracy. Umowa o pracę jest podstawą nawiązania każdego stosunku pracy.

Jak złożyć wypowiedzenie - rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę

Rozwiązanie umowy o pracę jest czynnością sformalizowaną. Kodeks pracy wskazuje odpowiednią formę oraz wymienia elementy, które muszę znaleźć się w prawidłowo skonstruowanym wypowiedzeniu. Jak złożyć wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę?

Umowa o pracę jako podstawa nawiązania stosunku pracy

Umowa o pracę – zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie pracy - stanowi, obok wyboru, mianowania powołania oraz spółdzielczej umowy o pracę, podstawę nawiązania stosunku pracy. Warto pamiętać, że dzień podpisania umowy o pracę nie musi być jednocześnie dniem nawiązania stosunku pracy.

Czy można zwolnić chorego pracownika?

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom prawo do pobierania zasiłku chorobowego i ochrony przed zwolnieniem w razie choroby. Pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę, jeżeli nieobecność pracownika jest usprawiedliwiona. Dopuszczalne są jednak sytuacje, w których można zwolnić chorego pracownika.

Okres trwania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Obowiązujące przepisy kodeksu pracy nie regulują okresu na jaki może być między pracownikiem a pracodawcą zawarta umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Choć długość umowy o zakazie konkurencji zależy od woli stron, nie każde ustalenie w tym zakresie będzie dopuszczalne prawnie.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika – wzór pisma

W większości przypadków umowę o pracę można wypowiedzieć. Do skutecznego wypowiedzenia konieczne jest sporządzenie i doręczenie odpowiedniego pisma drugiej stronie stosunku pracy. Warto poznać wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę a brak wypłaty wynagrodzenia

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy to możliwość przewidziana w art. 55 p.1 [1] ustawy – Kodeks pracy. Zgodnie ze stanowiskiem SN przyczyną uzasadniającą rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy może być brak terminowej wypłaty wynagrodzenia.

Odwołanie z funkcji a rozwiązanie stosunku pracy

Odwołanie z funkcji dyrektora szkoły nie wiąże się z rozwiązaniem stosunku pracy, a jedynie z jego przekształceniem.

Jak przygotować pracowników do redukcji etatów?

Pracodawcy, którzy zamierzają przeprowadzić redukcję etatów w swoich zakładach powinni odpowiednio się do niej przygotować. W szczególności powinni mieć na uwadze zwalnianych pracowników, jak również pozostałych, gdyż od nich będzie zależała przyszłość firmy.

Utrata uprawnień podczas urlopu podstawą do zwolnienia pracownika?

Utrata uprawnień podczas urlopu może stanowić podstawę do zwolnienia pracownika. Dotyczy to m.in. pracownika będącego kierowcą, który w trakcie urlopu wypoczynkowego utracił prawo jazdy. Pracodawca może pod nieobecność pracownika rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy z pracującym emerytem

Wypowiedzenie umowy uzasadnione samym przejściem na emeryturę stanowi przejaw dyskryminacji ze względu na wiek. Emeryci mogą walczyć o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach i odszkodowanie z tytułu dyskryminacji.

Kiedy Kodeks pracy umożliwia wypłatę ekwiwalentu za urlop?

Zgodnie z Kodeksem pracy wypłata ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy jest możliwa, gdy stosunek pracy z danym pracownikiem zostaje rozwiązany lub wygasa, a nie został wykorzystany przysługujący pracownikowi urlop wypoczynkowy.

Świadczenie przedemerytalne w 2013 roku

Poniżej wysokość świadczenia przedemerytalnego w 2013 roku. Świadczenie przedemerytalne przyznawane jest osobom pozbawionym możliwości wykonywania pracy zarobkowej, a ze względu na zbyt niski wiek niemającym prawa do emerytury pomimo długiego stażu pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie urlopu wychowawczego

Czy jest możliwe mimo ochrony uprawnień związanych z rodzicielstwem? W pewnych sytuacjach, tak.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia również w przypadku, gdy brak jest jakiejkolwiek winy pracownika. Rozwiązanie umowy o pracę w ten sposób może być dokonane m.in. z powodu przedłużającej się choroby pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem to jeden ze sposobów zakończenia stosunku pracy. Każda ze stron stosunku pracy może rozwiązać umowę o pracę zawartą na okres próbny oraz na czas nieokreślony.

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony - roszczenia pracownika

Jak rozwiązać sytuację, gdy w umowie o pracę zawartej na czas określony strony nie zastrzegły możliwości jej rozwiązania przez wypowiedzenie, a mimo to pracodawca takiego wypowiedzenia dokonuje? Niewątpliwie dochodzi wówczas do naruszenia przepisów prawa pracy.

Natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę a uprawnienia pracodawcy

Pracownik ma możliwość rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym. Aby było to możliwe musi mieć miejsce ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika. Co może zrobić pracodawca przy rozwiązaniu umowy w trybie natychmiastowym?

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Stosunek pracy może być zakończony na wiele sposobów. Jednym z nich jest rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Jak zwolnić się za porozumieniem z pracodawcą?

Wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę na czas określony

Umowa o pracę na czas określony rozwiązuje się wraz z upływem czasu, na który została zawarta. W pewnych okolicznościach możliwe jest jednak rozwiązanie umowy terminowej wcześniej. Kiedy rozwiązanie umowy terminowej jest możliwe przed jej zakończeniem?

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika służby cywilnej

Sytuacja pracowników służby cywilnej została uregulowana w sposób specyficzny. Ustawa nie zawiera rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z tytułu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Brak takiego uregulowania zwykle skutkowałby odesłaniem do właściwych przepisów kodeksu pracy, jednak w tym przypadku tak się nie dzieje.

Ponowne zatrudnienie po długotrwałej chorobie

Pracodawca w miarę możliwości powinien ponownie zatrudnić pracownika, jeśli zgłosi on swój powrót do pracy niezwłocznie po zakończeniu choroby. Jakie okoliczności muszą być spełnione oraz kiedy pracodawca może nie zatrudnić pracownika ponownie?

Mobbing w pracy

Pracownik, który jest nękany, zastraszany lub poniżany w pracy może wystąpić do sądu z oskarżeniem o mobbing. Czym jest mobbing i jak można się przed nim bronić?

Samowolne opuszczenie miejsca pracy

Czy w przypadku gdy pracownik samowolnie opuścił miejsce pracy nie informując o tym przełożonych, ani nie usprawiedliwiając swojej nieobecności w następnych dniach jego czyn stanowi uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia?

Przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy

Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Odstępstwem od zasady jest termin dochodzenia niektórych roszczeń przez pracodawcę.

Rozwiązanie umowy przez pracownika bez wypowiedzenia z winy pracodawcy

Złożenie przez pracownika oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy na podstawie art. 55 § 1¹ Kodeksu pracy powoduje, że w praktyce odnośni to bezpośredni skutek rozwiązujący umowę o pracę, o ile oczywiście są spełnione ustawowe przesłanki.

Kodeks pracy: długośc okresu wypowiedzenia zależna od stażu pracy

Okres wypowiedzenia umów terminowych ma być powiązany ze stażem pracy. Ponadto zamiast przywrócenia do pracy proponuje się wysokie odszkodowania.

Powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy

Powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy to uprawnienie przysługujące zatrudnionym na innej podstawie niż umowa o pracę, jeśli warunki w jakich wykonują świadczenie odpowiadają stosunkowi pracy. Roszczenie to ma przeciwdziałać niezgodnemu z prawem zastępowaniu umów o pracę umowami cywilnoprawnymi.

Interes prawny przy powództwie o ustalenie

Powództwo o ustalenie istnienie lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa wymaga wykazania przez powoda jego interesu prawnego. O jaki interes dokładnie chodzi?

Jak rozwiązać umowę z kablówką bez dodatkowych kosztów?

Jednostronne rozwiązanie umowy z kablówką wiąże się z koniecznością zwrotu wartości przyznanych promocji. Warto jednak wiedzieć kiedy możemy wypowiedzieć umowę operatorowi i nie ponieść żadnych dodatkowych kosztów.

Czy zasiłek macierzyński może przysługiwać po ustaniu ubezpieczenia

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem pieniężnym przysługującym w razie urodzenia dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie. Zasadą jest, że zasiłek przysługuje w czasie trwania ubezpieczenie. Jednak w określonych sytuacjach prawo przewiduje, że zasiłek przysługuje również po ustaniu ubezpieczenia.

Ile czasu ma pracodawca na sprostowanie świadectwa pracy

Pracodawca w przypadku ustania stosunku pracy pracownika ma liczne obowiązki. Jednym z nich jest wydanie świadectwa pracy. W przypadku, kiedy pracodawca wydał świadectwo pracy zawierające błędy musi je sprostować.

Przedterminowe zerwanie umowy z operatorem

Wiążąc się z operatorem umową na określony czas zobowiązujemy się do płacenia za świadczone usługi w tym okresie. Przedterminowe rozwiązanie umowy z kablówką może zatem oznaczać konieczność poniesienia dodatkowych kosztów.

Wezwanie do usunięcia wad - WZÓR PISMA

Jeżeli przyjmujący zamówienie wykonywa dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin.

REKLAMA