Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu urlop. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące urlop.
Jak zaplanować urlop w 2021 r.?
Aktualizacja: 19.12.2020
Jak zaplanować urlop w 2021 r.? Co z długimi weekendami i feriami zimowymi? Oto najważniejsze rady dla osób planujących wypoczynek. »
Tarcza antykryzysowa 4.0 – jakie zmiany przewiduje?
Aktualizacja: 28.05.2020
Tarcza antykryzysowa 4.0. ma przede wszystkim zminimalizować skutki utraty płynności finansowej przedsiębiorców dotkniętych koronawirusem. Przewiduje m.in. przepisy antyprzejęciowe, dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych dla firm, wsparcie budżetów samorządów. Prezentujemy najważniejsze zmiany, jakie zawiera projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw. »
Urlop sabbatical - na czym polega urlop regeneracyjny?
Aktualizacja: 27.02.2020
Urlop sabbatical, zwany też urlopem sabatycznym czy regeneracyjnym jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w korporacjach na całym świecie. Czym jest urlop sabbatical? Czy zlostał uregulowany przez polskie prawo? »
Prawo do wypoczynku w rozumieniu Kodeksu pracy
Aktualizacja: 17.01.2020
Prawo do wypoczynku jest jednym z wielu uprawnień, jakie przysługują pracownikom i służy regeneracji sił. Dodatkowo, prawo do wypoczynku jest szerszym uprawnieniem niż prawo do urlopu. Jak zatem należy rozumieć prawo do wypoczynku? »
Jak zaprzestanie wypłaty ryczałtu za nadgodziny wpływa na wysokość wynagrodzenia urlopowego
Aktualizacja: 23.09.2015
Dotychczas niektórym pracownikom wypłacaliśmy ryczałt za nadgodziny. Od 1 stycznia 2015 r. zrezygnowaliśmy z wypłaty tego ryczałtu. Czy rezygnacja z tej wypłaty wpływa na ustalanie wynagrodzenia za urlop dla tych osób? »
Aktualizacja: 23.09.2015
Jednemu z pracowników naszej firmy doliczyliśmy do wynagrodzenia za listopad 2014 r. zawyżoną kwotę dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Pracodawca zwrócił się do pracownika o dobrowolny zwrot nadpłaconego składnika. Pracownik wyraził pisemną zgodę na potrącenie różnicy z wynagrodzenia za grudzień 2014 r., które zostanie wypłacone w styczniu 2015 r. Jaką wysokość dodatku za godziny nadliczbowe trzeba przyjąć do podstawy wynagrodzenia urlopowego, jeśli pracownik w grudniu 2014 r. korzystał z urlopu? »
Aktualizacja: 23.09.2015
Pracownica rozwiązała umowę o pracę z końcem kwietnia 2014 r. w związku z przejściem na emeryturę. Otrzymała wówczas od swojego pracodawcy ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy za wszystkie 26 dni, jakie jej się należały. Takie uprawnienie przysługiwało jej na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących u tego pracodawcy. Od 4 listopada 2014 r. zatrudniliśmy tę osobę w naszym zakładzie. Czy przysługuje jej u nas urlop wypoczynkowy, skoro w tym roku nie wykorzystała w naturze żadnego dnia urlopu wypoczynkowego? »
Jak wliczać do podstawy urlopowej składniki wynagrodzenia wypracowane przez zespół pracowników?
Aktualizacja: 23.09.2015
Przyznajemy kierownikom komórek organizacyjnych miesięczną premię obliczaną od zysku wypracowanego przez podległy im zespół. Na wysokość premii nie wpływają nieobecności kierowników w pracy. Czy składnik ten powinien być uwzględniany w wynagrodzeniu urlopowym i ekwiwalencie za urlop kierownika? »
Aktualizacja: 23.09.2015
Zatrudniamy pracownika wynagradzanego wyłącznie zmiennymi składnikami. Przez ostatnie 4 miesiące osoba ta chorowała. W styczniu 2015 r. złożyła wniosek o urlop wypoczynkowy. Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe dla tego pracownika? »
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po zmianie systemu wynagradzania z czasowego na prowizyjny?
Aktualizacja: 23.09.2015
W połowie grudnia 2014 r. dokonaliśmy zmiany systemu wynagradzania pracowników zatrudnionych w dziale sprzedaży ze stawki stałej na prowizyjną. W jaki sposób należy ustalić wysokość wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy? Pracownicy są zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy. »
Aktualizacja: 22.09.2015
Jeden z naszych pracowników zatrudniony w dziale sprzedaży przebywa na urlopie w okresie od 23 grudnia do 5 stycznia 2015 r. Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku. Jest wynagradzany stawką godzinową 14,50 zł - stawka ta obowiązywała do 31 grudnia. 1 stycznia 2015 r. pracownik otrzymał podwyżkę i teraz jego stawka godzinowa wynosi 17,90 zł. Dodatkowo od początku zatrudnienia otrzymuje premię miesięczną w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Czy w takiej sytuacji w styczniu będziemy musieli ponownie obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego? Czy należy przeliczać podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego za grudzień? Wynagrodzenie urlopowe za grudzień wypłaciliśmy pracownikowi 22 grudnia 2014 r., zgodnie z ustalonym w naszej firmie terminem wypłaty wynagrodzeń. »
Jak obliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy na przełomie roku?
Aktualizacja: 22.09.2015
Pracownik jest w okresie wypowiedzenia. Umowa rozwiąże się z końcem stycznia 2015 r. Najprawdopodobniej pracownik nabędzie wtedy prawo do ekwiwalentu pieniężnego za 2 dni urlopu wypoczynkowego za 2014 r. i 3 dni za 2015 r. Czy obliczając ekwiwalent za 2014 r., należy posłużyć się współczynnikiem obowiązującym w 2014 r., czyli 20,83, a za 2015 r. współczynnikiem w wysokości 21? »
Czy wynagrodzenie za urlop może być niższe od minimalnej płacy?
Aktualizacja: 22.09.2015
Kilku naszych pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy wypracowuje w niektórych miesiącach wynagrodzenie niższe niż minimalne (pracownicy są wynagradzani stawką akordową). W związku z tym wypłacamy im wyrównanie do kwoty minimalnej płacy. Czy kwotę wyrównania powinniśmy wliczyć do podstawy wynagrodzenia urlopowego? Czy możliwa jest sytuacja, że pracownicy otrzymają wynagrodzenie za urlop obliczone od wynagrodzenia niższego niż minimalne? »
Korzystanie z dłuższych urlopów dla rodziców
Aktualizacja: 19.06.2015
Minęły dwa lata od wprowadzenia dłuższych urlopów dla rodziców. Tylko od początku tego roku skorzystało z nich 217 tys. osób. »
Aktualizacja: 26.02.2014
W 2014 roku możemy skorzystać aż z siedmiu długich weekendów. Jak prawidłowo zaplanować sobie urlop, by jak najlepiej wykorzystać układ długich weekendów w 2014 roku? »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie