Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu wyrok. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące wyrok.
Aktualizacja: 04.01.2021
Wyrok rozwodowy reguluje wszystkie istotne kwestie dotyczące rodziny. Jakie rozstrzygnięcia sądu znajdują się w treści orzeczenia? O czym powinni pamiętać małżonkowie? »
Prawomocne umorzenie postępowania wobec łódzkiego drukarza
Aktualizacja: 09.12.2020
Sąd Najwyższy utrzymał w mocy orzeczenie o umorzeniu postępowania wobec łódzkiego drukarza. Pracownik odmówił druku plakatów LGBT, tłumacząc to swoimi przekonaniami. »
Aktualizacja: 16.11.2020
Frankowicze śledzą najnowsze wyroki w sprawach z bankami. Wyroki TSUE rozstrzygają głównie na korzyść frankowiczów. Po wyroku w sprawie Państwa Dziubak (sygn. akt C‑260/18) frankowicze coraz częściej wygrywają. Jakie są 2 główne linie orzecznicze w sprawach frankowych? Poniższy artykuł zawiera aktualności z 2020 r. Co nowego wydarzyło się w polskim orzecznictwie? »
„Rozwód kościelny” – kiedy zapada wyrok negatywny (na przykładzie symulacji i niezdolności)?
Aktualizacja: 22.09.2020
Na podstawie jakich okoliczności można mówić o nieudowodnieniu nieważności małżeństwa, czyli o wyroku negatywnym? Weźmy pod uwagę wybrane przykłady dotyczące takich przyczyn „rozwodów kościelnych” jak symulacja i niezdolność natury psychicznej. »
Sprzeciw od wyroku nakazowego w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenie (przykłady)
Aktualizacja: 08.09.2020
Wyrok nakazowy jest wydany bez przeprowadzenia rozprawy i bez udziału stron postępowania. O jego treści dowiadujemy się w momencie doręczenia odpisu z sądu. Co wówczas może zrobić strona, jaki jest termin na zaskarżenie i o czym należy pamiętać? »
Rozszerzenie przedmiotu sporu o nową przyczynę w trakcie kościelnego procesu małżeńskiego
Aktualizacja: 06.05.2020
Co uczynić w sytuacji, gdy w trakcie już trwającego kościelnego procesu małżeńskiego istnieje możliwość dołączenia nowych tytułów prawnych (przyczyn prawnych)? Czy możliwe jest rozszerzenie przedmiotu sporu? »
Świadczenie pielęgnacyjne dla dorosłej osoby niepełnosprawnej - korzystne orzeczenia kolegiów
Aktualizacja: 13.12.2019
Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych starający się o świadczenia pielęgnacyjne coraz częściej uzyskują korzystne orzeczenia samorządowych kolegiów. Chociaż upłynęło już pięc lat, to wyrok Trybunału Konstytucyjnego wciąż nie został wykonany. »
Jak po wyroku TSUE wyliczyć wartośc przedmiotu sporu w sprawie frankowej?
Aktualizacja: 28.10.2019
Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów nie upraszcza wyliczenia wartości przedmiotu sporu. Jak to zrobić prawidłowo? »
Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych
Aktualizacja: 03.10.2019
Dzisiejszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to niemały problem dla banków, które udzielały kredytów hipotecznych, opartych o mechanizm powiązania kredytu z kursem franka szwajcarskiego (tzw. klauzula indeksacyjna). Dla niemałej liczby kredytobiorców w Polsce orzeczenie TSUE jest ogromną szansą i nadzieją na uwolnienie się od wysokich rat kredytu hipotecznego, uzależnionych od dużo wyższego kursu franka szwajcarskiego, niż w momencie zaciągania zobowiązania. Czy i w jaki sposób orzeczenie TSUE pozwoli frankowiczom na walkę z bankową machiną? »
Nieważność umowy lub odfrankowienie kredytu
Aktualizacja: 03.10.2019
W dniu 3 października 2019 roku TSUE wydał długo wyczekiwany przez cały rynek wyrok w polskiej sprawie frankowej (C-260/18). TSUE uznał, że sądy krajowe nie mogą uzupełniać umowy kursem średnim NBP oraz że w toku procesu to konsument decyduje czy nieważność umowy jest dla niego korzystna. Sądy krajowe mogą więc albo stwierdzać nieważność umowy albo orzekać o przewalutowaniu. TSUE uznał także, że sąd krajowy nie może się sprzeciwić nieważności, jeśli klient się tego domaga. Wyrok TSUE jest jednoznacznie korzystny dla kredytobiorców – zarówno kredytów indeksowanych, jak i denominowanych. »
RPO: informacja o publikacji danych w "rejestrze pedofilow" powinna być wyraźnie komunikowana
Aktualizacja: 22.07.2019
Pokrzywdzony przestępstwem na tle seksualnym może nie chcieć, by dane sprawcy znalazły się w publicznym rejestrze pedofilów. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich decyzja o umieszczeniu danych sprawcy w rejestrze powinna być jasno komunikowana w wyroku. »
Wyrok zaoczny w sprawie rozwodowej
Aktualizacja: 25.04.2019
Czym jest wyrok zaoczny w sprawie rozwodowej? Kiedy sąd wyda wyrok bez udziału pozwanego? »
Wcześniejsza emerytura przed 1 stycznia 2013 r. a prawo do emerytury - wyrok TK
Aktualizacja: 07.03.2019
Dnia 6 marca 2019 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność z Konstytucją art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z FUS (stan prawny na dzień 30 września 2017 r.) w zakresie, w jakim dotyczy kobiet urodzonych w 1953 r., a które przed 1 stycznia 2013 r. nabyły prawo do emerytury na podstawie art. 46 tej ustawy. Takim osobom przysługuje prawo tzw. sanacji konstytucyjności. »
Wniosek o zatarcie skazania – WZÓR
Aktualizacja: 17.12.2018
Z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe; wpis o skazaniu usuwany jest z rejestru skazanych. Na wniosek skazanego sąd może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat. Jak powinien wyglądać wniosek o zatarcie skazania? »
Kredyty frankowe: kolejny korzystny wyrok sądu
Aktualizacja: 18.01.2019
Przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie zapadł kolejny korzystny wyrok dla frankowiczów. Wprawdzie orzeczenie nie jest przełomowe, jednak eksperci zwracają uwagę na tworzący się nowy trend w tej kwestii. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie