REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest IBAN?

Agnieszka Fryc
Czym jest IBAN?/Fot. Fotolia
Czym jest IBAN?/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

IBAN oznacza Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. Skrót ten pochodzi od angielskiego określenia tego terminu tj. International Bank Account Number. Numer IBAN został wprowadzony w ramach międzynarodowej standaryzacji numeracji rachunków bankowych obowiązujących na terenie UE oraz w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii. Aktualnie standard IBAN wdrożyły inne kraje Europy nienależące do UE oraz niektóre kraje azjatyckie na Bliskim Wschodzie.

Numer IBAN został wprowadzony rozporządzeniem nr 2560/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie płatności transgranicznych w euro. Numer IBAN ma zastosowanie w płatnościach transgranicznych. Został wprowadzony w celu ułatwienia płatności transgranicznych, wyeliminowania problemów związanych z różnymi standardami bankowości w krajach UE a w konsekwencji obniżenia kosztów płatności transgranicznych. Obniżenie kosztów płatności transgranicznych dzięki wprowadzeniu IBAN wynika z faktu iż wprowadzenie standaryzacji numeracji rachunków bankowych pozwala na szybszy i zautomatyzowany transfer środków pieniężnych w obrocie międzynarodowym. IBAN pozwala również na pełną weryfikację numeru rachunku beneficjenta.

REKLAMA

Zobacz także: Opodatkowanie odsetek od pożyczek udzielonych za granicą

Czym są płatności transgraniczne?

Według przepisów unijnych, płatnościami transgranicznymi są:

  • transgraniczne przekazy bankowe, będące transakcjami przeprowadzonymi z inicjatywy zleceniodawcy poprzez instytucję lub jej oddział w jednym Państwie Członkowskim w celu udostępnienia kwoty pieniężnej beneficjentowi w instytucji lub jej oddziale w innym Państwie Członkowskim; przy czym zleceniodawcą i beneficjentem może być  ta sama osoba;
  • transgraniczne elektroniczne transakcje płatnicze, do których zalicza się:
    • transgraniczne przekazy środków pieniężnych dokonywane poprzez elektroniczny instrument płatności, inne niż te zamawiane i wykonywane przez instytucje,
    • transgraniczne wycofanie gotówki poprzez elektroniczny instrument płatności oraz wielokrotnego użytku elektroniczne karty płatnicze w bankomatach i kasach automatycznych w pomieszczeniach wystawiającego lub instytucji, która na mocy umowy akceptuje instrument płatniczy;
    • czeki transgraniczne.

Z powyższego wynika, iż numer IBAN jest potrzebny podczas dokonywania transgranicznych przekazów środków pieniężnych w sposób tradycyjny, jak i drogą elektroniczną.

Kiedy używamy IBAN

Zlecając przelew do transgraniczny należy podawać numer rachunku beneficjenta w formacie zgodnym ze standardem IBAN, a także tzw. BIC (ang. Business Identifier Code) kod identyfikujący banku. Na mocy rozporządzenia, w przypadku nie podania przez zleceniodawcę na wniosek banku numeru IBAN beneficjenta lub BIC banku beneficjenta, bank dokonujący przekazu może nałożyć na klienta dodatkowe opłaty, związane z kosztami wynikającymi z konieczności podjęcia dodatkowych czynności przez bank beneficjenta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Weksle

Standard NRB a IBAN

W Polsce w obrocie krajowym stosowany jest standard NRB (Numer Rachunku Bankowego). Zakłada on taki sam standard rachunku bankowego dla wszystkich banków mających siedzibę w Polsce, polegający na stosowaniu w obrocie krajowym 26 cyfrowych numerów rachunków bankowych, składających się z dwucyfrowej liczby kontrolnej, numery rozliczeniowego jednostki banku i numeru rachunku klienta nadawanego zgodnie z regułami ustalonymi w banku. Standard IBAN to nic innego jak numer NRB poprzedzony oznaczeniem kraju konta (dla Polski jest to PL).

Powyższy zapis jest właściwy dla dokumentów papierowych. W systemach elektornicznych numer rachunku bankowego zapisywany jest bez spacji.

Zobacz również: Ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego w Niemczech

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

REKLAMA