REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest IBAN?

Agnieszka Fryc
Czym jest IBAN?/Fot. Fotolia
Czym jest IBAN?/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

IBAN oznacza Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. Skrót ten pochodzi od angielskiego określenia tego terminu tj. International Bank Account Number. Numer IBAN został wprowadzony w ramach międzynarodowej standaryzacji numeracji rachunków bankowych obowiązujących na terenie UE oraz w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii. Aktualnie standard IBAN wdrożyły inne kraje Europy nienależące do UE oraz niektóre kraje azjatyckie na Bliskim Wschodzie.

Numer IBAN został wprowadzony rozporządzeniem nr 2560/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie płatności transgranicznych w euro. Numer IBAN ma zastosowanie w płatnościach transgranicznych. Został wprowadzony w celu ułatwienia płatności transgranicznych, wyeliminowania problemów związanych z różnymi standardami bankowości w krajach UE a w konsekwencji obniżenia kosztów płatności transgranicznych. Obniżenie kosztów płatności transgranicznych dzięki wprowadzeniu IBAN wynika z faktu iż wprowadzenie standaryzacji numeracji rachunków bankowych pozwala na szybszy i zautomatyzowany transfer środków pieniężnych w obrocie międzynarodowym. IBAN pozwala również na pełną weryfikację numeru rachunku beneficjenta.

REKLAMA

Zobacz także: Opodatkowanie odsetek od pożyczek udzielonych za granicą

Czym są płatności transgraniczne?

Według przepisów unijnych, płatnościami transgranicznymi są:

 • transgraniczne przekazy bankowe, będące transakcjami przeprowadzonymi z inicjatywy zleceniodawcy poprzez instytucję lub jej oddział w jednym Państwie Członkowskim w celu udostępnienia kwoty pieniężnej beneficjentowi w instytucji lub jej oddziale w innym Państwie Członkowskim; przy czym zleceniodawcą i beneficjentem może być  ta sama osoba;
 • transgraniczne elektroniczne transakcje płatnicze, do których zalicza się:
  • transgraniczne przekazy środków pieniężnych dokonywane poprzez elektroniczny instrument płatności, inne niż te zamawiane i wykonywane przez instytucje,
  • transgraniczne wycofanie gotówki poprzez elektroniczny instrument płatności oraz wielokrotnego użytku elektroniczne karty płatnicze w bankomatach i kasach automatycznych w pomieszczeniach wystawiającego lub instytucji, która na mocy umowy akceptuje instrument płatniczy;
  • czeki transgraniczne.

Z powyższego wynika, iż numer IBAN jest potrzebny podczas dokonywania transgranicznych przekazów środków pieniężnych w sposób tradycyjny, jak i drogą elektroniczną.

Kiedy używamy IBAN

Zlecając przelew do transgraniczny należy podawać numer rachunku beneficjenta w formacie zgodnym ze standardem IBAN, a także tzw. BIC (ang. Business Identifier Code) kod identyfikujący banku. Na mocy rozporządzenia, w przypadku nie podania przez zleceniodawcę na wniosek banku numeru IBAN beneficjenta lub BIC banku beneficjenta, bank dokonujący przekazu może nałożyć na klienta dodatkowe opłaty, związane z kosztami wynikającymi z konieczności podjęcia dodatkowych czynności przez bank beneficjenta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Weksle

Standard NRB a IBAN

W Polsce w obrocie krajowym stosowany jest standard NRB (Numer Rachunku Bankowego). Zakłada on taki sam standard rachunku bankowego dla wszystkich banków mających siedzibę w Polsce, polegający na stosowaniu w obrocie krajowym 26 cyfrowych numerów rachunków bankowych, składających się z dwucyfrowej liczby kontrolnej, numery rozliczeniowego jednostki banku i numeru rachunku klienta nadawanego zgodnie z regułami ustalonymi w banku. Standard IBAN to nic innego jak numer NRB poprzedzony oznaczeniem kraju konta (dla Polski jest to PL).

Powyższy zapis jest właściwy dla dokumentów papierowych. W systemach elektornicznych numer rachunku bankowego zapisywany jest bez spacji.

Zobacz również: Ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego w Niemczech

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bon energetyczny: Limit dochodu 2500 zł i 1700 zł. Do wypłaty prawdopodobnie 300 zł - 1200 zł

  Rząd podał dzisiaj progi dochodu dla otrzymania bonu energetycznego. Jest to 2500 zł dla osoby samotnej i 1700 zł na osobę w rodzinach.

  Jakie ceny energii od lipca 2024 r.? Znamy założenia nowego projektu

  W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano informację o projektowanej ustawie o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. 

  ZNP: Na jeden rok przywróćmy do szkół wiedzą o społeczeństwie. Inaczej zwolnienia nauczycieli albo mniejsze wynagrodzenia

  HIT zostanie zlikwidowany, a jego następca będzie wprowadzony do szkół dopiero w roku szkolnym 2025/2026. Co przez rok zrobić z nauczycielami uczącymi HITu? ZNP ma rozwiązanie.

  Komunikat MC: Będą jednolite procedury usuwania nielegalnych treści z Internetu. Nie będzie można wykorzystywać wrażliwych danych osobowych do profilowania w celach reklamowych

  Ministerstwo Cyfryzacji podało w komunikacie, że zakończyły się konsultacje projektu ustawy implementującej unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act) do krajowego porządku prawnego. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w internecie, a także doprecyzować kwestie dotyczących moderowania treści.

  REKLAMA

  Ministerstwo Cyfryzacji: Zakończyły się konsultacje projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Więcej przedsiębiorców zapłaci opłatę telekomunikacyjną

  Ministerstwo Cyfryzacji podało informację dotyczącą projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Zmienią się stawki opłat telekomunikacyjnych. Zwiększy się też liczba przedsiębiorców telekomunikacyjnych zobowiązanych do zapłaty opłaty telekomunikacyjnej.

  Laptopy także dla nauczycieli przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznych. Kiedy? Sprawdź, co się zmienia w tej sprawie

  Określone grupy nauczycieli otrzymały w 2023 r. wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych. Nadal aktualne pozostaje pytanie, co z pozostałymi nauczycielami, którzy nie mogli jeszcze liczyć na bon na zakup laptopa? Czy zostaną uwzględnieni w ramach II rewizji Krajowego Planu Odbudowy? ZNP podjął działania w tej sprawie.

  Eurowybory 2024 - kiedy? Do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, do 2 maja trzeba zgłosić kandydatów na posłów do PE

  Eurowybory w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Natomiast do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 2 maja należy zgłosić kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.

  Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka

  Sąd rejonowy w Huddinge, pod Sztokholmem, aresztował na dwa tygodnie 17-latka w związku z morderstwem 39-letniego Polaka. Prokuratura oskarża nastolatka o "ukrywanie przestępstwa". Yassin Z., z długimi kręconymi włosami, wszedł na salę sądową ubrany w koszulkę i spodnie dresowe, nie wykazując żadnych emocji. Przez swojego obrońcę przekazał, że "zaprzecza popełnieniu przestępstwa".

  REKLAMA

  Mniej zarobimy na zleceniach. To efekt kamienia milowego KPO. Sprawdź, od kiedy i jak zmienią się przepisy. Już wiadomo.

  Wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne, by Polska mogła otrzymać kolejne środki z KPO. To będzie koniec płacenia składek do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przesądził kamień milowy KPO.

  Dramatycznie spadnie liczba ludności w Polsce. Ekspert ocenia, że konieczne będzie podwyższenie wieku emerytalnego

  W Polsce zmniejsza się liczba ludności. Programy wspierające zwiększanie dzietności to za mało, by odwrócić niekorzystne trendy. Podwyższenie wieku emerytalnego będzie konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń – twierdzi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

  REKLAMA