| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Czym jest IBAN?

Czym jest IBAN?

IBAN oznacza Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. Skrót ten pochodzi od angielskiego określenia tego terminu tj. International Bank Account Number. Numer IBAN został wprowadzony w ramach międzynarodowej standaryzacji numeracji rachunków bankowych obowiązujących na terenie UE oraz w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii. Aktualnie standard IBAN wdrożyły inne kraje Europy nienależące do UE oraz niektóre kraje azjatyckie na Bliskim Wschodzie.

Numer IBAN został wprowadzony rozporządzeniem nr 2560/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie płatności transgranicznych w euro. Numer IBAN ma zastosowanie w płatnościach transgranicznych. Został wprowadzony w celu ułatwienia płatności transgranicznych, wyeliminowania problemów związanych z różnymi standardami bankowości w krajach UE a w konsekwencji obniżenia kosztów płatności transgranicznych. Obniżenie kosztów płatności transgranicznych dzięki wprowadzeniu IBAN wynika z faktu iż wprowadzenie standaryzacji numeracji rachunków bankowych pozwala na szybszy i zautomatyzowany transfer środków pieniężnych w obrocie międzynarodowym. IBAN pozwala również na pełną weryfikację numeru rachunku beneficjenta.

Zobacz także: Opodatkowanie odsetek od pożyczek udzielonych za granicą

Czym są płatności transgraniczne?

Według przepisów unijnych, płatnościami transgranicznymi są:

  • transgraniczne przekazy bankowe, będące transakcjami przeprowadzonymi z inicjatywy zleceniodawcy poprzez instytucję lub jej oddział w jednym Państwie Członkowskim w celu udostępnienia kwoty pieniężnej beneficjentowi w instytucji lub jej oddziale w innym Państwie Członkowskim; przy czym zleceniodawcą i beneficjentem może być  ta sama osoba;
  • transgraniczne elektroniczne transakcje płatnicze, do których zalicza się:
    • transgraniczne przekazy środków pieniężnych dokonywane poprzez elektroniczny instrument płatności, inne niż te zamawiane i wykonywane przez instytucje,
    • transgraniczne wycofanie gotówki poprzez elektroniczny instrument płatności oraz wielokrotnego użytku elektroniczne karty płatnicze w bankomatach i kasach automatycznych w pomieszczeniach wystawiającego lub instytucji, która na mocy umowy akceptuje instrument płatniczy;
    • czeki transgraniczne.

Z powyższego wynika, iż numer IBAN jest potrzebny podczas dokonywania transgranicznych przekazów środków pieniężnych w sposób tradycyjny, jak i drogą elektroniczną.

Kiedy używamy IBAN

Zlecając przelew do transgraniczny należy podawać numer rachunku beneficjenta w formacie zgodnym ze standardem IBAN, a także tzw. BIC (ang. Business Identifier Code) kod identyfikujący banku. Na mocy rozporządzenia, w przypadku nie podania przez zleceniodawcę na wniosek banku numeru IBAN beneficjenta lub BIC banku beneficjenta, bank dokonujący przekazu może nałożyć na klienta dodatkowe opłaty, związane z kosztami wynikającymi z konieczności podjęcia dodatkowych czynności przez bank beneficjenta.

Polecamy serwis: Weksle

Standard NRB a IBAN

W Polsce w obrocie krajowym stosowany jest standard NRB (Numer Rachunku Bankowego). Zakłada on taki sam standard rachunku bankowego dla wszystkich banków mających siedzibę w Polsce, polegający na stosowaniu w obrocie krajowym 26 cyfrowych numerów rachunków bankowych, składających się z dwucyfrowej liczby kontrolnej, numery rozliczeniowego jednostki banku i numeru rachunku klienta nadawanego zgodnie z regułami ustalonymi w banku. Standard IBAN to nic innego jak numer NRB poprzedzony oznaczeniem kraju konta (dla Polski jest to PL).

Powyższy zapis jest właściwy dla dokumentów papierowych. W systemach elektornicznych numer rachunku bankowego zapisywany jest bez spacji.

Zobacz również: Ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego w Niemczech

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gnoińska

Ekspert w zakresie strategii HR i cyfrowej transformacji HR, właściciel revit.hr. Doświadczenie zdobywała jako dyrektor i członek Zarządu odpowiedzialny za HR, komunikację i zarządzanie zmianą. Pracowała w spółkach międzynarodowych i krajowych w sektorze bankowym, mediów i energetycznym. Studiowała finanse i zarządzanie we Francji i w Niemczech w ramach NEOMA Business School. Dodatkowo ukończyła program Swedish Institute w zakresie CSR i program „Creativity&Innovation in the Organization” na UCLA. Europejka z przekonania. Mówi pięcioma językami. Pasjonuje się przyszłością pracy, zrównoważonym rozwojem w dobie globalizacji oraz przywództwem kobiet.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »