REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ugoda Frankowicza z bankiem to dobre rozwiązanie?

Czy ugoda Frankowicza z bankiem to dobre rozwiązanie?
Czy ugoda Frankowicza z bankiem to dobre rozwiązanie?

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z prognozami na rok 2022, ilość ugód zawieranych z Frankowiczami ma ulec znacznemu zwiększeniu. Przyczyną jest m.in. wyrażenie przez banki chęci przystąpienia do rozwiązań proponowanych przez KNF w 2020 roku w obliczu rosnącej liczby kredytobiorców wstępujących na drogę sądową. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę sporów sądowych wygranych przez Frankowiczów, banki coraz częściej wychodzą do kredytobiorców, pozostających w sporze z nimi, z propozycją ugody. Niestety proponowane warunki najczęściej mają na celu zabezpieczenie wyłącznie interesu banku wychodzącego z taką inicjatywą.

Sądy chętnie unieważniają kredyty frankowe

Sądy coraz częściej przychylają się do unieważnienia umów frankowych, obecnie wariant unieważnienia zapada w ponad 98% ze względu na obecne w umowach kredytowych klauzule abuzywne, skutkiem tego coraz więcej kredytobiorców decyduje się na pójście do sądu celem uwolnienia się od toksycznego kredytu. Uzyskując orzeczenie sądowe stwierdzające nieważność umowy, uważa się ją za niezawartą, a w konsekwencji kredytobiorca nie musi oddawać bankowi nic ponad wypłaconą kwotę kredytu. Proces sądowy mimo, iż może być czasochłonny, w przypadku skorzystania z pomocy profesjonalnego pełnomocnika nie wymaga dużego udziału klienta w sprawie, sprowadza się w zasadzie do jednego udziału na rozprawie – przesłuchania na okoliczność zawarcia umowy.

REKLAMA

Banki oferują ugody

REKLAMA

Banki natomiast, zamiast zwracać klientowi nadpłacone środki wolą starać się o zawarcie ugody, która zazwyczaj pozostaje najkorzystniejsza dla samego banku, dla Frankowicza zaś oznacza kolejne kłopoty i duży  kredyt. Finalnie, banki za pomocą ugody utrzymują klientów dalej  w kredycie w złotych, który będzie musiał być spłacany. Niewątpliwie zawarcie ugody jest dla banków o wiele tańszym rozwiązaniem niż prowadzenie procesu sądowego z kredytobiorcą.

Ugody tworzone w oparciu o wytyczne KNF są obecnie proponowane jedynie przez banki ING oraz PKO BP. W rezultacie, klienci pozostałych banków mogą otrzymywać propozycje ugód skonstruowanych w zupełnie inny sposób, sporządzonych na własnych warunkach banku. Dla przykładu, bank  Millenium nie dokonuje przewalutowania według kursu z dnia uruchomienia kredytu, zamiast tego dokonuje indywidualnego przeliczenia kredytu na złotówki. Oferuje także marże, które jedynie stwarzają pozory możliwości negocjowania warunków. Dodatkowo, klient w razie podpisania takiej ugody przechodzi na wyższe oprocentowanie, opierające się nie na LIBOR, a WIBOR, przez co może dojść do znacznego wzrostu raty na przestrzeni kilku najbliższych lat. Co więcej, bank w ogóle nie bierze pod uwagę rat, które Frankowicz do tej pory spłacił.

Warto również pamiętać, że zdarzają się wyłączenia niektórych grup kredytobiorców z proponowania ugód. Najczęściej są to kredytobiorcy, który już spłacili kredyt w całości, frankowicze, którzy wzięli kredyt na inny cel niż mieszkaniowy oraz klienci, którym wypłacono kredyt bezpośrednio we franku, a także ci, którzy wcześniej dokonali już przewalutowania kredytu. 

Unieważnienie umowy kredytu najlepszym rozwiązaniem dla kredytobiorcy

Reasumując, najkorzystniejszym rozwiązaniem dla frankowiczów jest unieważnienie umowy kredytu. Warto zdać sobie sprawę, że ilość korzyści wynikających z wygrania sprawy sądowej będzie wyższa niż w przypadku proponowanych zysków wynikających z zawarcia ugody. Należy także podkreślić, że ugoda zawsze będzie konstruowana przez baki w taki sposób, by potencjalna korzyść dla kredytobiorcy była jak najmniejsza, ponieważ ma ona na celu przede wszystkim zabezpieczenie interesów i zysków banków. Banki coraz liczniej występują z propozycją ugód, z racji iż zdają sobie sprawę z posiadania niewielkich szans na wygraną w postępowaniu sądowym. Praktyka pokazuje również, że banki nie są skłonne do negocjacji warunków ugody, najczęściej sztywno trzymając się swojej propozycji. Zatem każdorazowo należy dobrze zbadać warunki proponowanej ugody i mieć na uwadze fakt, że dysproporcję między warunkami ugody z bankiem, a korzyściami wynikającymi z sądowego orzeczenia skutkującym najczęściej unieważnieniem umowy kredytu, są nieporównywalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kamila Grabalska, Aplikant Radcowski z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA