REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ugoda Frankowicza z bankiem to dobre rozwiązanie?

Czy ugoda Frankowicza z bankiem to dobre rozwiązanie?
Czy ugoda Frankowicza z bankiem to dobre rozwiązanie?

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z prognozami na rok 2022, ilość ugód zawieranych z Frankowiczami ma ulec znacznemu zwiększeniu. Przyczyną jest m.in. wyrażenie przez banki chęci przystąpienia do rozwiązań proponowanych przez KNF w 2020 roku w obliczu rosnącej liczby kredytobiorców wstępujących na drogę sądową. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę sporów sądowych wygranych przez Frankowiczów, banki coraz częściej wychodzą do kredytobiorców, pozostających w sporze z nimi, z propozycją ugody. Niestety proponowane warunki najczęściej mają na celu zabezpieczenie wyłącznie interesu banku wychodzącego z taką inicjatywą.

Sądy chętnie unieważniają kredyty frankowe

Sądy coraz częściej przychylają się do unieważnienia umów frankowych, obecnie wariant unieważnienia zapada w ponad 98% ze względu na obecne w umowach kredytowych klauzule abuzywne, skutkiem tego coraz więcej kredytobiorców decyduje się na pójście do sądu celem uwolnienia się od toksycznego kredytu. Uzyskując orzeczenie sądowe stwierdzające nieważność umowy, uważa się ją za niezawartą, a w konsekwencji kredytobiorca nie musi oddawać bankowi nic ponad wypłaconą kwotę kredytu. Proces sądowy mimo, iż może być czasochłonny, w przypadku skorzystania z pomocy profesjonalnego pełnomocnika nie wymaga dużego udziału klienta w sprawie, sprowadza się w zasadzie do jednego udziału na rozprawie – przesłuchania na okoliczność zawarcia umowy.

REKLAMA

Banki oferują ugody

REKLAMA

Banki natomiast, zamiast zwracać klientowi nadpłacone środki wolą starać się o zawarcie ugody, która zazwyczaj pozostaje najkorzystniejsza dla samego banku, dla Frankowicza zaś oznacza kolejne kłopoty i duży  kredyt. Finalnie, banki za pomocą ugody utrzymują klientów dalej  w kredycie w złotych, który będzie musiał być spłacany. Niewątpliwie zawarcie ugody jest dla banków o wiele tańszym rozwiązaniem niż prowadzenie procesu sądowego z kredytobiorcą.

Ugody tworzone w oparciu o wytyczne KNF są obecnie proponowane jedynie przez banki ING oraz PKO BP. W rezultacie, klienci pozostałych banków mogą otrzymywać propozycje ugód skonstruowanych w zupełnie inny sposób, sporządzonych na własnych warunkach banku. Dla przykładu, bank  Millenium nie dokonuje przewalutowania według kursu z dnia uruchomienia kredytu, zamiast tego dokonuje indywidualnego przeliczenia kredytu na złotówki. Oferuje także marże, które jedynie stwarzają pozory możliwości negocjowania warunków. Dodatkowo, klient w razie podpisania takiej ugody przechodzi na wyższe oprocentowanie, opierające się nie na LIBOR, a WIBOR, przez co może dojść do znacznego wzrostu raty na przestrzeni kilku najbliższych lat. Co więcej, bank w ogóle nie bierze pod uwagę rat, które Frankowicz do tej pory spłacił.

Warto również pamiętać, że zdarzają się wyłączenia niektórych grup kredytobiorców z proponowania ugód. Najczęściej są to kredytobiorcy, który już spłacili kredyt w całości, frankowicze, którzy wzięli kredyt na inny cel niż mieszkaniowy oraz klienci, którym wypłacono kredyt bezpośrednio we franku, a także ci, którzy wcześniej dokonali już przewalutowania kredytu. 

Unieważnienie umowy kredytu najlepszym rozwiązaniem dla kredytobiorcy

Reasumując, najkorzystniejszym rozwiązaniem dla frankowiczów jest unieważnienie umowy kredytu. Warto zdać sobie sprawę, że ilość korzyści wynikających z wygrania sprawy sądowej będzie wyższa niż w przypadku proponowanych zysków wynikających z zawarcia ugody. Należy także podkreślić, że ugoda zawsze będzie konstruowana przez baki w taki sposób, by potencjalna korzyść dla kredytobiorcy była jak najmniejsza, ponieważ ma ona na celu przede wszystkim zabezpieczenie interesów i zysków banków. Banki coraz liczniej występują z propozycją ugód, z racji iż zdają sobie sprawę z posiadania niewielkich szans na wygraną w postępowaniu sądowym. Praktyka pokazuje również, że banki nie są skłonne do negocjacji warunków ugody, najczęściej sztywno trzymając się swojej propozycji. Zatem każdorazowo należy dobrze zbadać warunki proponowanej ugody i mieć na uwadze fakt, że dysproporcję między warunkami ugody z bankiem, a korzyściami wynikającymi z sądowego orzeczenia skutkującym najczęściej unieważnieniem umowy kredytu, są nieporównywalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kamila Grabalska, Aplikant Radcowski z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat Policji: Od 25 lutego rolnicy na miesiąc zablokują autostradę. W obu kierunkach. Tym razem od strony Niemiec

  Komunikat Policji Od 25 lutego 2024 roku do 20 marca 2024 roku zarówno na autostradzie A2 w obydwu kierunkach oraz na terenie Słubic będą utrudnienia w ruchu drogowym. Zgodnie z otrzymaną informacją autostrada A2, a tym samym wyjazd i wjazd do Niemiec na wszystkich pasach będzie całkowicie zablokowany. Korzystajcie z tras alternatywnych.

  Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

  Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  REKLAMA

  PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

  Polska, podobnie jak wiele innych krajów, podejmuje działania mające na celu wsparcie i integrację osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jedną z kluczowych instytucji w tym obszarze jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powszechnie znany jako PFRON.

  Do końca sierpnia na konta nauczycieli trafi o ok. 700 zł więcej. Wysokość świadczenia mocno w górę.

  W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

  137 mld euro, (600 mld zł) na polskie KPO będzie odblokowane w przyszłym tygodniu. D. Tusk: góra pieniędzy. Pierwsze szybkie płatności (ok. 1,5 mld euro) dla rolników

  W oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności - poinformowała 23 lutego 2023 r. podczas konferencji w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

  Jak w 2024 r. odbywa się kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005 [na przykładzie Rzeszowa]? Kto? Jakie dokumenty? Jakie kategorie?

  Kwalifikacja wojskowa realizowana jest każdego roku i służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej.

  REKLAMA

  Wybory 2024 (samorządowe). Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? Które głosy są ważne, a które nie?

  Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale nr 60/2024 z 12 lutego 2024 r. wskazała wzorcowe informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2024 roku. Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a 21 kwietnia odbędzie się II. tura wyborów (ponowne głosowanie) na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych gminach i miastach, gdzie w I. turze żaden kandydat nie osiągnął większości głosów. Warto się uważnie zapoznać z poniższymi informacjami, bo w wyborach samorządowych mamy aż 9 wariantów głosowania.

  Dodatek aktywizacyjny – świadczenie przysługujące za podjęcie pracy

  Dodatek aktywizacyjny, zwany też często dodatkiem za podjęcie pracy, przysługuje w razie podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zawodowej. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać dodatek aktywizacyjny?

  REKLAMA