reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Podatek od darowizn > Uważaj na zwolnione darowizny

Uważaj na zwolnione darowizny

Duża darowizna udzielona bliskiej rodzinie – zwłaszcza zwolniona z podatku, może zainteresować urząd skarbowy.

Teoretycznie złożenie oświadczenia o dokonanej darowiźnie na druku SD-Z2 powinno rozwiązywać sprawę podatku. Tymczasem rozwiązuję jedynie kwestię podatku od spadków i darowizn – ten nie będzie brany pod uwagę (zgodnie z założeniem art. 4a ustawy o ww. podatku). Jednakże może się zdarzyć, że urząd skarbowy zainteresuje się kwestią tego, skąd darczyńca miał środki na dokonanie darowizny i czy przypadkiem darowizna nie ma fikcyjnego charakteru.

Zdarza się, że deklarowane darowizny (w dużej wysokości) pochodzą od osób, których dochód składa się (zgodnie z deklaracjami PIT) jedynie z niewielkiej renty czy emerytury. W takich sytuacjach Urząd Skarbowy przystępuje do kontroli. Z jednej strony bada, czy darczyńca miał deklarowane środki, a jeśli tak to jakie było ich źródło pochodzenia. Z drugiej strony bada czy do darowizny w ogóle doszło, a udzielona darowizna nie była przypadkiem próbą zalegalizowania pieniędzy pochodzących ze źródeł nieujawnionych czy wręcz pochodzących z przestępstwa.

W przypadku kontroli skarbowej (jeśli do dotyczy np. zakupu nieruchomości – gdzie kupujący nie jest w stanie wykazać wszystkich dochodów) – często dochodzi do tego, że podatnik powołuje się na otrzymane darowizny… mimo, że faktycznie do nich nie doszło. W takim wypadku powołują przed US osoby, które (rzekomo) udzieliły darowizny. Co do zasady podatek od spadków i darowizn dotyczy obdarowanego – co nie znaczy, że Urząd Skarbowy nie może zainteresować się rzekomym darczyńcą.

Należy wówczas pamiętać o tym, że możemy takiej osobie przysporzyć kłopotu:
- raz, że urząd skarbowy może zacząć prześwietlać jej majątek (kiedy deklarowane przychodu nie pozwalałaby na dokonanie takiej darowizny, dwa oświadczenia mogą podlegać odpowiedzialności karnej jak za składanie fałszywych zeznań przez świadków.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama