reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Odmowa zawarcia umowy przyrzeczonej - co zrobić?

Odmowa zawarcia umowy przyrzeczonej - co zrobić?

Zawierając umowę przedwstępną jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy przyrzeczonej. Jakie jednak działania można podjąć wobec strony, która uchyla się od zawarcia takiej umowy?

Umowa przedwstępna

Zgodnie z art. 389 Kodeksu cywilnego umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Jak wynika z powyższego już w samej treści umowy przedwstępnej powinny być ustalone co najmniej istotne postanowienia umowy, którą strony planują zawrzeć w przyszłości. W przypadku przedwstępnej umowy sprzedaży będzie to określenie przedmiotu sprzedaży oraz ceny płaconej przez kupującego.

Z treści art. 389 wynika dodatkowo, iż umowa przedwstępna wcale nie musi być zobowiązaniem dla obydwu stron. Również dobrze umowa przedwstępna może dotyczyć przyrzeczenia jednej osoby.

Zobacz serwis: Umowy

Skutki niewykonania umowy przedwstępnej

Skutki niewykonania umowy przedwstępnej (a więc uchylenia się od zawarcia umowy przyrzeczonej) zostały określone w art. 390 Kodeksu cywilnego i zostały rozróżnione w zależności od formy w jakiej umowa przedwstępna została zawarta. Jeżeli umowa przedwstępna czyni zadość wymogom ważności umowy przyrzeczonej, wtedy też druga strona może domagać się od zwlekającego przymusowego zawarcia umowy.

W takiej sytuacji należy wystąpić do sądu z powództwem o wydanie orzeczenia zastępującego oświadczenie woli drugiej strony. Wyrok sądu uwzględniający powództwo zastępuje w takiej sytuacji oświadczenie woli pozwanego. W takiej sytuacji po złożeniu oświadczenia woli przez powoda dochodzi do zawarcia umowy przyrzeczonej.

W większości zawarcie umowy nie wymaga szczególnej formy. Będzie tak jedynie w sytuacjach wskazanych w przepisach prawa (np. sprzedaż nieruchomości). Dlatego też co do zasady można będzie wystąpić z żądaniem zawarcia umowy przyrzeczonej nawet wtedy, gdy umowa przedwstępna została zawarta ustnie.

Zobacz serwis: W sądzie

Jakie odszkodowanie?

W każdej sytuacji uchylanie się od zawarcia umowy przyrzeczonej powoduje powstanie odpowiedzialności odszkodowawczej. Zgodnie z art. 390 ust. 1 Kodeksu cywilnego poszkodowany może wtedy domagać się odszkodowania za szkodę, którą poniosła licząc na zawarcie umowy.

Tak określony zakres odpowiedzialności nie pozwala jednak najczęściej liczyć na dużo. W takiej sytuacji odszkodowanie obejmie jedynie szkody (najczęściej powstałe w formie kosztów), jakie strona poniosła licząc na zawarcie umowy przyrzeczonej.

Odszkodowanie będzie obejmować nakłady i wydatki poniesione w związku z zawarcie umowy przedwstępnej, czyli np. koszty dojazdu, utracony zarobek.

Co jednak istotne strony w samej treści umowy przedwstępnej mogą inaczej określić odszkodowanie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

PFR Portal PPK Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama