REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odmowa zawarcia umowy przyrzeczonej - co zrobić?

Zawarcie umowy przyrzeczonej.
Zawarcie umowy przyrzeczonej.

REKLAMA

REKLAMA

Zawierając umowę przedwstępną jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy przyrzeczonej. Jakie jednak działania można podjąć wobec strony, która uchyla się od zawarcia takiej umowy?

Umowa przedwstępna

Zgodnie z art. 389 Kodeksu cywilnego umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Jak wynika z powyższego już w samej treści umowy przedwstępnej powinny być ustalone co najmniej istotne postanowienia umowy, którą strony planują zawrzeć w przyszłości. W przypadku przedwstępnej umowy sprzedaży będzie to określenie przedmiotu sprzedaży oraz ceny płaconej przez kupującego.

REKLAMA

Z treści art. 389 wynika dodatkowo, iż umowa przedwstępna wcale nie musi być zobowiązaniem dla obydwu stron. Również dobrze umowa przedwstępna może dotyczyć przyrzeczenia jednej osoby.

Zobacz serwis: Umowy

Skutki niewykonania umowy przedwstępnej

REKLAMA

Skutki niewykonania umowy przedwstępnej (a więc uchylenia się od zawarcia umowy przyrzeczonej) zostały określone w art. 390 Kodeksu cywilnego i zostały rozróżnione w zależności od formy w jakiej umowa przedwstępna została zawarta. Jeżeli umowa przedwstępna czyni zadość wymogom ważności umowy przyrzeczonej, wtedy też druga strona może domagać się od zwlekającego przymusowego zawarcia umowy.

W takiej sytuacji należy wystąpić do sądu z powództwem o wydanie orzeczenia zastępującego oświadczenie woli drugiej strony. Wyrok sądu uwzględniający powództwo zastępuje w takiej sytuacji oświadczenie woli pozwanego. W takiej sytuacji po złożeniu oświadczenia woli przez powoda dochodzi do zawarcia umowy przyrzeczonej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W większości zawarcie umowy nie wymaga szczególnej formy. Będzie tak jedynie w sytuacjach wskazanych w przepisach prawa (np. sprzedaż nieruchomości). Dlatego też co do zasady można będzie wystąpić z żądaniem zawarcia umowy przyrzeczonej nawet wtedy, gdy umowa przedwstępna została zawarta ustnie.

Zobacz serwis: W sądzie

Jakie odszkodowanie?

W każdej sytuacji uchylanie się od zawarcia umowy przyrzeczonej powoduje powstanie odpowiedzialności odszkodowawczej. Zgodnie z art. 390 ust. 1 Kodeksu cywilnego poszkodowany może wtedy domagać się odszkodowania za szkodę, którą poniosła licząc na zawarcie umowy.

Tak określony zakres odpowiedzialności nie pozwala jednak najczęściej liczyć na dużo. W takiej sytuacji odszkodowanie obejmie jedynie szkody (najczęściej powstałe w formie kosztów), jakie strona poniosła licząc na zawarcie umowy przyrzeczonej.

Odszkodowanie będzie obejmować nakłady i wydatki poniesione w związku z zawarcie umowy przedwstępnej, czyli np. koszty dojazdu, utracony zarobek.

Co jednak istotne strony w samej treści umowy przedwstępnej mogą inaczej określić odszkodowanie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA