| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Co powinna zawierać umowa o nadzór inwestorski?

Co powinna zawierać umowa o nadzór inwestorski?

W ramach prowadzenia prac budowlanych inwestor może, na podstawie umowy o nadzór inwestorski, ustanowić inspektora zobowiązanego do czuwania nad zgodnością przeprowadzanych robót z przepisami prawa, projektem budowy oraz umową pomiędzy wykonawcą a inwestorem.

Inwestor ma swobodę podjęcia decyzji co do ustanowienia inspektora. W ustawie Prawo budowlane mamy jednak wymienione przypadki, w których inwestor ma obowiązek ustanowienia inspektora.

Te przypadki to:

• obowiązek ustanowienia inwestora w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi oraz

• kompetencja właściwego organu administracji budowlanej, który może w decyzji o pozwoleniu na budowę nałożyć na inwestora obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego, a także obowiązek zapewnienia nadzoru autorskiego, w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania obiektu lub robót budowlanych bądź przewidywanym wpływem na środowisko.

Zobacz: Na czym polega umowa franchisingu?

Szczegółowe określenie rodzajów obiektów budowlanych, przy których wymagane jest powołanie inspektora nadzoru inwestorskiego, znajduje się w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 19 listopada 2001 r.

Rozporządzenie to wymienia m.in. budowle i budynki:

• użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego o kubaturze 2.500 m3 i większej,

• wpisanych do rejestru zabytków,

• w zakresie przebudowy, rozbudowy oraz wykonywania rekonstrukcji lub remontów, budynków i budowli o wysokości nad terenem 15 m i większej,

• budowli mostowych wszelkich typów, w tym wiaduktów, estakad i innych podobnych obiektów budowlanych,

• zapór ziemnych i wałów przeciwpowodziowych o wysokości 3 m i większej lub chroniących miasta, wsie, obszary rolne i leśne o powierzchni powyżej 1.000 ha

Umowa

Umowa o nadzór inwestorski zawierana jest w formie umowy zlecenia oraz umowy o dzieło. Bardzo rzadko w formie umowy o pracę.

Bezpłatny wzór:  Umowa o pełnienie nadzoru inwestorskiego

Zakres usług

Umowa powinna w sposób jasny i jednoznaczny określać zakres usług, jakie zobowiązuje się świadczyć inspektor. W umowie musi znaleźć się zawarty w prawie budowlanym zakres obowiązków, który może być rozszerzony, jednak nigdy ograniczony.

Zlecający musi zawrzeć również postanowienia dotyczące czuwania nad zgodnością wykonywanych prac z umową pomiędzy wykonawcą a inwestorem. Nadzór nad tą zgodnością jest bowiem pominięty w prawie budowlanym.

W umowie określony jest również okres wykonywania nadzoru.

Wynagrodzenie

Wynagrodzenie inspektora może być określone na dwa sposoby. Pierwszy to określenie kwotowe, drugi to procentowe w stosunku do wartości inwestycji. Wynagrodzenie może zostać podwyższone lub zmniejszone.

Zobacz serwis: Umowy

Kary umowne

W umowie można zawrzeć postanowienie dotyczące kary umownej w przypadku, gdy nieprawidłowe wykonywanie pracy przez inspektora narazi inwestora na straty.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 19 listopada 2001 r. w sprawie rodzajów obiektów budowlanych, przy których realizacji jest wymagane ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa powinna w sposób jasny i jednoznaczny określać zakres usług, jakie zobowiązuje się świadczyć inspektor.
Umowa powinna w sposób jasny i jednoznaczny określać zakres usług, jakie zobowiązuje się świadczyć inspektor.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK