reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Czy gość hotelowy odpowiada za rzeczy użyczone nieodpłatnie przez hotel

Czy gość hotelowy odpowiada za rzeczy użyczone nieodpłatnie przez hotel

W praktyce hotelarskiej różnego rodzaju przedmioty są udostępniane gościom hotelowym, co przybiera postać umowy użyczenia. Nieodpłatny charakter takiego użyczenia nie zwalnia jednak z odpowiedzialności za daną rzecz.

Umowa ta jest wykorzystywana przez hotelarzy w celach marketingowych, którzy podejmują różne ponadstandardowe działania zmierzające do zaspokojenia potrzeb i oczekiwań gości hotelowych, uprzyjemnienia i uatrakcyjnienia ich pobytu w hotelu.

Biorący używa rzeczy zgodnie z umową, a w braku takich ustaleń umownych – w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczaniu danej rzeczy. Biorący nie może też oddać rzeczy mu użyczonej osobie trzeciej do używania bez zgody użyczającego.

Rzecz użyczona powinna być zwrócona użyczającemu w stanie nie pogorszonym. Jednak biorący nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania.

Nieodpłatne użyczenie nie oznacza, że gość hotelowy nie ponosi odpowiedzialności za przedmiot użyczenia. Jest on odpowiedzialny m.in. za przypadkową utratę lub uszkodzenie rzeczy, jeżeli używa jej w sposób sprzeczny z umową albo z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy.

Zobacz również serwis: Konsument - turystyka

Jest to umowa, przez którą użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (art. 710 Kodeksu cywilnego)

Przedmiotem użyczenia może być każda rzecz ruchoma i nieruchoma, oznaczona co do gatunku, jak i co do tożsamości. Użyczający jako strona umowy nie musi być właścicielem rzeczy, ale w praktyce zazwyczaj ma prawo własności.

Użyczenie dodatkowo umożliwia gościom hotelowym bezpłatne używanie rzeczy, które zapomnieli wziąć z domu lub zgubili, czy celowo nie zabrali, wiedząc, że będą mogli korzystać z danego rodzaju rzeczy w hotelu. Taką rzeczą jest bardzo często:

 1. suszarka do włosów,
 2. żelazko oraz deska do prasowania.

Zobacz również: Kiedy hotel jest hotelem

Trzeba zaznaczyć, że suszarki do włosów są powszechnie instalowane na stałe w łazienkach pokojów hotelowych i goście odnoszą wrażenie, że stanowią one część podstawowego wyposażenia pokoju. Z rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie z dnia 19 sierpnia 2004 r. (Dz. U. t.j. z 2006 r., nr 22, poz. 169) wynika zaś, że jedynie w hotelach i motelach cztero - i pięciogwiazdkowych suszarki do włosów muszą być w każdym pokoju. Wtedy oczywiście nie ma mowy o zawieraniu odrębnej umowy użyczenia.

POBIERZ WZÓR: Umowa użyczenia


Dla gości mieszkających dłuższy czas (tzw. rezydentów) niekorzystających z usług gastronomicznych, może być użyczona:

 1. kuchenka mikrofalowa,
 2. czajnik do gotowania wody,
 3. naczynia, sztućce itp.

Hotele wyższych kategorii są zazwyczaj przygotowane na spełnienie nawet nietypowych życzeń o dodatkowe wyposażenie pokoju, obejmujące np.:

 1. nawilżacz powietrza,
 2. grzejnik elektryczny,
 3. pościel antyalergiczną, czy
 4. wózek inwalidzki.

Wręcz normą staje się w wielu hotelach użyczanie gościom na ich życzenie:

 1. kabli do komputera umożliwiających bezpłatne korzystanie z Internetu,
 2. łączników do prądu elektrycznego (tzw. adapterów),
 3. faksów,
 4. odtwarzaczy CD,
 5. materiałów biurowych.

Większość hoteli i niektóre inne obiekty hotelarskie są wstanie spełnić życzenie gościa hotelowego o użyczenie mu takich rzeczy, jak:

 1. książki,
 2. mapy,
 3. plany,
 4. różne informatory,
 5. ładowarki do telefonów komórkowych,
 6. parasole,
 7. dodatkowe łóżko dla małego dziecka.

W miejscowościach turystycznych gościom przyjeżdżającym w celach wypoczynkowych hotelarze starają się udostępnić do używania:

 1. rowery,
 2. sprzęt do tenisa, i inny sprzęt sportowy i rekreacyjny,
 3. leżaki i parawany na plażę,
 4. łodzie, kajaki i rowery wodne.

Z umową użyczenia mamy do czynienia również w razie udostępniania:

 1. ręczników kąpielowych czy
 2. szafek na ubranie gościom korzystającym z basenu lub sauny, a nawet
 3. udostępnianie w salach klubowych prasy codziennej i czasopism i to nie tylko gościom hotelowym, ale właściwie wszystkim osobom oczekującym.

Zobacz również serwis: Umowy

Podobnie będzie w przypadku, gdy gość hotelowy bezpłatnie używa różnych rzeczy ogólnodostępnych na terenie danego obiektu, znajdujących się poza wynajętym pokojem, np.:

 1. telewizora w sali klubowej czy
 2. ogólnodostępnego prysznic.

Umowa użyczenia jest zawierana w dowolnej formie i zwykle jest to forma ustna. Ze względu na charakter lub wartość przedmiotu użyczenia oraz lokalne zwyczaje potwierdzenie zawarcia umowy użyczenia następuje nieraz w prowadzonej przez hotelarza kartotece, jak powinno być zwłaszcza w przypadku każdego w zasadzie zbioru bibliotecznego. 

Zobacz również: Nakłady przy umowie użyczenia

Czasem pod zastaw jest pobierany dowód osobisty gościa hotelowego, aby zagwarantować zwrot użyczonej rzeczy o większej wartości. Takie postępowanie jest naganne, gdyż zatrzymanie cudzego dowodu osobistego stanowi wykroczenie określone w art. 55 pkt 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych z 10 kwietnia 1974 r. (Dz.U. t.j. z 2006 r., Nr 139, poz. 993).

Cechą charakterystyczna tej umowy jest jej realny charakter i dopiero oświadczenia woli połączone z wydanie rzeczy powodują zawarcie umowy użyczenia. Użyczenie kończy się, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić. W praktyce hotelarskiej oznacza to zakończenie użyczenia danej rzeczy wraz z wygaśnięciem umowy hotelowej.

POBIERZ WZÓR: Umowa użyczenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama