REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gość hotelowy odpowiada za rzeczy użyczone nieodpłatnie przez hotel

kiteguru.pl
kiteguru.pl

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce hotelarskiej różnego rodzaju przedmioty są udostępniane gościom hotelowym, co przybiera postać umowy użyczenia. Nieodpłatny charakter takiego użyczenia nie zwalnia jednak z odpowiedzialności za daną rzecz.

Umowa ta jest wykorzystywana przez hotelarzy w celach marketingowych, którzy podejmują różne ponadstandardowe działania zmierzające do zaspokojenia potrzeb i oczekiwań gości hotelowych, uprzyjemnienia i uatrakcyjnienia ich pobytu w hotelu.

REKLAMA

Biorący używa rzeczy zgodnie z umową, a w braku takich ustaleń umownych – w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczaniu danej rzeczy. Biorący nie może też oddać rzeczy mu użyczonej osobie trzeciej do używania bez zgody użyczającego.

Rzecz użyczona powinna być zwrócona użyczającemu w stanie nie pogorszonym. Jednak biorący nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania.

Nieodpłatne użyczenie nie oznacza, że gość hotelowy nie ponosi odpowiedzialności za przedmiot użyczenia. Jest on odpowiedzialny m.in. za przypadkową utratę lub uszkodzenie rzeczy, jeżeli używa jej w sposób sprzeczny z umową albo z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy.

Zobacz również serwis: Konsument - turystyka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Definicja umowy użyczenia

Jest to umowa, przez którą użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (art. 710 Kodeksu cywilnego)

Przedmiotem użyczenia może być każda rzecz ruchoma i nieruchoma, oznaczona co do gatunku, jak i co do tożsamości. Użyczający jako strona umowy nie musi być właścicielem rzeczy, ale w praktyce zazwyczaj ma prawo własności.

Użyczenie dodatkowo umożliwia gościom hotelowym bezpłatne używanie rzeczy, które zapomnieli wziąć z domu lub zgubili, czy celowo nie zabrali, wiedząc, że będą mogli korzystać z danego rodzaju rzeczy w hotelu. Taką rzeczą jest bardzo często:

 1. suszarka do włosów,
 2. żelazko oraz deska do prasowania.

Zobacz również: Kiedy hotel jest hotelem

Trzeba zaznaczyć, że suszarki do włosów są powszechnie instalowane na stałe w łazienkach pokojów hotelowych i goście odnoszą wrażenie, że stanowią one część podstawowego wyposażenia pokoju. Z rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie z dnia 19 sierpnia 2004 r. (Dz. U. t.j. z 2006 r., nr 22, poz. 169) wynika zaś, że jedynie w hotelach i motelach cztero - i pięciogwiazdkowych suszarki do włosów muszą być w każdym pokoju. Wtedy oczywiście nie ma mowy o zawieraniu odrębnej umowy użyczenia.

POBIERZ WZÓR: Umowa użyczenia


Na co może liczyć gość hotelowy

Dla gości mieszkających dłuższy czas (tzw. rezydentów) niekorzystających z usług gastronomicznych, może być użyczona:

 1. kuchenka mikrofalowa,
 2. czajnik do gotowania wody,
 3. naczynia, sztućce itp.

Hotele wyższych kategorii są zazwyczaj przygotowane na spełnienie nawet nietypowych życzeń o dodatkowe wyposażenie pokoju, obejmujące np.:

 1. nawilżacz powietrza,
 2. grzejnik elektryczny,
 3. pościel antyalergiczną, czy
 4. wózek inwalidzki.

Wręcz normą staje się w wielu hotelach użyczanie gościom na ich życzenie:

 1. kabli do komputera umożliwiających bezpłatne korzystanie z Internetu,
 2. łączników do prądu elektrycznego (tzw. adapterów),
 3. faksów,
 4. odtwarzaczy CD,
 5. materiałów biurowych.

Większość hoteli i niektóre inne obiekty hotelarskie są wstanie spełnić życzenie gościa hotelowego o użyczenie mu takich rzeczy, jak:

 1. książki,
 2. mapy,
 3. plany,
 4. różne informatory,
 5. ładowarki do telefonów komórkowych,
 6. parasole,
 7. dodatkowe łóżko dla małego dziecka.

W miejscowościach turystycznych gościom przyjeżdżającym w celach wypoczynkowych hotelarze starają się udostępnić do używania:

 1. rowery,
 2. sprzęt do tenisa, i inny sprzęt sportowy i rekreacyjny,
 3. leżaki i parawany na plażę,
 4. łodzie, kajaki i rowery wodne.

Z umową użyczenia mamy do czynienia również w razie udostępniania:

 1. ręczników kąpielowych czy
 2. szafek na ubranie gościom korzystającym z basenu lub sauny, a nawet
 3. udostępnianie w salach klubowych prasy codziennej i czasopism i to nie tylko gościom hotelowym, ale właściwie wszystkim osobom oczekującym.

Zobacz również serwis: Umowy

Podobnie będzie w przypadku, gdy gość hotelowy bezpłatnie używa różnych rzeczy ogólnodostępnych na terenie danego obiektu, znajdujących się poza wynajętym pokojem, np.:

 1. telewizora w sali klubowej czy
 2. ogólnodostępnego prysznic.

Forma umowy użyczenia

Umowa użyczenia jest zawierana w dowolnej formie i zwykle jest to forma ustna. Ze względu na charakter lub wartość przedmiotu użyczenia oraz lokalne zwyczaje potwierdzenie zawarcia umowy użyczenia następuje nieraz w prowadzonej przez hotelarza kartotece, jak powinno być zwłaszcza w przypadku każdego w zasadzie zbioru bibliotecznego. 

Zobacz również: Nakłady przy umowie użyczenia

REKLAMA

Czasem pod zastaw jest pobierany dowód osobisty gościa hotelowego, aby zagwarantować zwrot użyczonej rzeczy o większej wartości. Takie postępowanie jest naganne, gdyż zatrzymanie cudzego dowodu osobistego stanowi wykroczenie określone w art. 55 pkt 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych z 10 kwietnia 1974 r. (Dz.U. t.j. z 2006 r., Nr 139, poz. 993).

Cechą charakterystyczna tej umowy jest jej realny charakter i dopiero oświadczenia woli połączone z wydanie rzeczy powodują zawarcie umowy użyczenia. Użyczenie kończy się, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić. W praktyce hotelarskiej oznacza to zakończenie użyczenia danej rzeczy wraz z wygaśnięciem umowy hotelowej.

POBIERZ WZÓR: Umowa użyczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA