REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podpis elektroniczny

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Podpis elektroniczny
Podpis elektroniczny
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Podpis elektroniczny funkcjonuje w Polsce od ok. dwudziestu lat. W dobie informatyzacji powstanie takiej konstrukcji było nieuniknione. Najważniejszą zaletą jest oszczędność czasu.

Czym jest podpis elektroniczny

Podpis elektroniczny w wersji kwalifikowanej posiada taką samą moc jak tradycyjny podpis. Od strony technicznej jest to zestaw elektronicznych danych umożliwiających identyfikację osoby. Ta forma uwierzytelnienia może być stosowana wobec wszelkich dokumentów. Polem do wykorzystania podpisu elektronicznego są nie tylko sprawy urzędowe, również np. umowy cywilno-prawne oraz e-faktury.

REKLAMA

Jakie są różnice między podpisami

Zgodnie z art. 131. Ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej „bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu ustawy o podpisie elektronicznym jest kwalifikowanym podpisem elektronicznym.”

Można wyróżnić trzy rodzaje podpisów elektronicznych: zwykły podpis elektroniczny, zaawansowany podpis elektroniczny i kwalifikowany podpis elektroniczny.

REKLAMA

Zwykły podpis elektroniczny jest najprostszą formą podpisu elektronicznego. Zawiera podstawowe dane składającego podpis. Nie jest równorzędny z tradycyjnym podpisem papierowym jednak również może wywoływać skutki prawne. Występuje tutaj relatywnie duża dowolność w kwestii wyboru rozwiązań informatycznych. Z tego powodu trudno uznać tą formę umowy za całkowicie bezpieczną. W praktyce może to być jednak znaczne ułatwienie w przypadku np. zawarcia umowy o relatywnie niewielkiej wartości.

Zaawansowany podpis elektroniczny charakteryzuje się wyższym poziomem bezpieczeństwa niż zwykły. Zawiera określony zestaw danych, takich jak PESEL i nr dowodu osobistego, które pozwalają na identyfikację składającego podpis. Zaawansowany podpis elektroniczny jest dokonywany na e-platformach wymiany danych zakładających określony poziom bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie jest wykorzystywane m.in. w bankowości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwalifikowany podpis elektroniczny to najbardziej zaawansowana i bezpieczna forma podpisu elektronicznego. Jest poświadczony certyfikatem kwalifikowanym umożliwiającym weryfikację. Spełnia podobną rolę jak profil zaufany (wykorzystywany np. w ePUAP), jednak zastosowanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego jest szersze, gdyż obejmuje nie tylko sprawy urzędowe.

Najpopularniejsze podpisy kwalifikowane to m.in. Sigilium Sign oraz Szafir 2.0. Konkretny dostawca dostarcza zestaw składający się m.in. ze specjalistycznego oprogramowania oraz karty z określonym terminem ważności (jednak podpis złożony w tej formie jest ważny bezterminowo). Przykładowe czynności, które umożliwia ta forma podpisu:

  • deklaracje podatkowe oraz kontakty z ZUS
  • aukcje i przetargi elektroniczne
  • Przekazywanie organom podatkowym danych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK)
  • uzyskiwanie danych z Krajowego Rejestru Sądowego
  • deklaracje do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Jak zrobić swój podpis elektroniczny?

Kwalifikowany podpis elektroniczny to produkt komercyjny. Pierwszym krokiem jest, podobnie jak w przypadku zakupu telefonu komórkowego, wybór dostawcy. Następnie należy wybrać okres usługi oraz przesłać swoje dane w ramach procedury wymaganej przez operatora. W pewnym momencie następuje weryfikacja tożsamości.

Jak zrobić podpis elektroniczny za darmo?

Jak już wspomniano, konstrukcją podobną do kwalifikowanego podpisu elektronicznego, jest profil zaufany. Co prawda umożliwia załatwienie tylko spraw urzędowych jednak taka funkcjonalność również jest bardzo pomocna. Najbardziej standardową opcją jest założenie profilu zaufanego z pomocą banku. Umożliwia to dokonywanie czynności za pośrednictwem platform takich jak ePUAP lub PUE ZUS.

Ile kosztuje podpis elektroniczny?

Możliwość uwierzytelniania przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego wymaga nie tylko oprogramowania ale również zestawu urządzeń. To musi generować koszty. Ceny są różne w zależności od dostawcy usługi, jest to kwota rzędu 300 PLN za rok. Występuje tutaj wiele możliwości – roczną opłatę można obniżyć poprzez wybranie dłuższego okresu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA