REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, gdy kontrahent wprowadził w błąd?

Subskrybuj nas na Youtube
Wprowadzenie w błąd przy zawieraniu umowy.
Wprowadzenie w błąd przy zawieraniu umowy.

REKLAMA

REKLAMA

Na jednym z serwisów aukcyjnych kupiłem od osoby prywatnej sprzęt elektroniczny. Po pewnym czasie okazało się, że sprzęt jest używany, a tym samym jest wart o wiele mniej, niż zapłaciłem. Co robić?

Wprowadzenie w błąd przez sprzedawcę, zwłaszcza przy zakupach online niestety nie jest rzadkie. W takiej sytuacji warto mieć jednak świadomość, że możemy uchylić się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu. Oczywiście pod pewnymi warunkami.

REKLAMA

Błąd

Możliwość uchylenia się od skutków prawnych dotyczy jedynie sytuacji, w których zachodzi błąd co do treści czynności prawnej. Dodatkowo musi chodzić o błąd istotny, czyli taki uzasadniający przypuszczenie, że gdyby strona nie była w błędzie, to nie złożyłaby w takich warunkach oświadczenia woli.

Od tak określonego błędu należy odróżnić omyłki, czy też błędy postrzegania.

Błędem istotnym i co do treści czynności prawnej będzie mylne wyobrażenie kupującego co do wieku i przebiegu samochodu. Z kolei błędne postrzeganie samochodu jako czarnego, gdy w rzeczywistości jest on grafitowy nie będzie błędem co do oświadczenia woli.

Co istotne Sąd Najwyższy dopuszcza możliwość uchylenia się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu co do prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

POBIERZ WZÓR: Oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych umowy

Kiedy można powołać się na błąd?

Co jednak istotne uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, złożonego pod wpływem błędu jest możliwe tylko w sytuacjach określonych w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 84 jeżeli dotknięte taką wadą oświadczenie było złożone drugiej osobie (a tak się dzieje przy umowach), uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć.

Zobacz również serwis: Umowy

Zgodnie z powyższym błąd sam wcale nie musi być wywołany działaniem drugiej strony. Można bowiem uchylić się od błędu, który został przez nas wywołany, a który druga strona mogła z łatwością wychwycić. Dotyczy to błędów oczywistych.

Jan wystawił na aukcji internetowej samochód. Zamiast jednak ceny 20 tys. zł, wpisał omyłkowo cenę 20 zł.

Uchylenie się od skutków

Samo zawarcie umowy pod wpływem błędu, nawet wywołane podstępem przez inną osobę nie oznacza jeszcze, że czynność prawna jest nieważna. Aby uchylić się od skutków prawnych takiego oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie, konieczne jest złożenie drugiej stronie kolejnego oświadczeni, tym razem o uchyleniu się od skutków prawnych.

Zawarcie umowy pod wpływem błędu nie oznacza jej bezwzględnej nieważności.

Uprawnienie do uchylenia się od skutków wygasa z upływem roku od wykrycia błędu. Samo oświadczenie musi być sporządzone na piśmie (art. 88 Kodeksu cywilnego). Unieważnienie czynności prawnej następuje na skutek takiego oświadczenia.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inauguracja pontyfikatu Leona XIV [Transmisja na żywo]

W niedzielę 18 maja nastąpi uroczysta inauguracja pontyfikatu Leona XIV. O godz. 10:00 w Bazylice Świętego Piotra i na Placu przed nią Papież Leon XIV oficjalnie rozpocznie swoją posługę jako następca Świętego Piotra, i pasterz Kościoła katolickiego. Na Papieża zostaną nałożone m.in. paliusz i Pierścień Rybaka.

Od 1 września 2025 r. nowy zakaz w usługach. Szczególnie ucierpią kobiety i pracownicy pracujący w tej branży

Od 1 września 2025 r. będzie nowy zakaz dla przedsiębiorców, co wpłynie znacznie na branże usług i sytuacje pracowników. Zmiany będą też wpływały na klientów salonów, szczególnie kobiety! Chodzi o konieczność wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych (Dz.U.UE.L.2009.342.59) i jego załączników. Sanepid już alarmuje, że przedsiębiorcy powinni się przygotować na zmianę.

Wybory na Prezydenta RP [RELACJA NA ŻYWO]

Dziś w godzinach 7:00-20:00 odbędzie się głosowanie na Prezydenta RP.

Wyborcze ABC w wyborach prezydenckich w 2025 r. Jak znaleźć swoją komisję wyborczą i oddać ważny głos? Co każdy wyborca wiedzieć powinien

Na konferencji prasowej w dniu 16 maja 2025 r. przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej przedstawili najważniejsze dane i zasady dot. najbliższych wyborów prezydenckich, które odbędą się w niedzielę 18 maja (I tura) i ew. 1 czerwca (II tura).

REKLAMA

Wieczór wyborczy na żywo – już 18 maja!

Zapraszamy na wyjątkową transmisję wieczoru wyborczego, przygotowaną wspólnie przez redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna.

5 mniej znanych świadczeń z MOPS. Kto je otrzymuje?

Wsparcie udzielane przez ośrodki pomocy społecznej obejmuje nie tylko zasiłki stałe, okresowe, pielęgnacyjne czy dodatki mieszkaniowe. Jakie jeszcze świadczenia można uzyskać z MOPS? Prezentujemy aktualne kryteria i kwoty obowiązujące w 2025 r.

Osoby niepełnosprawne: Jesteśmy schorowani, zmęczeni, bezradni i zdeterminowani. Zróżnicowanie z uwagi na wiek [Drugi dodatek do renty]

Opublikowaliśmy artykuł o bieżącym stanie prac rządu nad ustawą wprowadzającą drugi dodatek do rent - tym razem nie chodzi o rentę socjalną, a chorobową. Po artykule otrzymaliśmy listy od czytelników. Jeden publikujemy.

Wybory 2025. W tych miastach w niedzielę darmowa komunikacja

18 maja odbędą się wybory na Prezydenta RP. Mieszkańcy wielu miast będą mogli w ten dzień jeździć komunikacją za darmo.

REKLAMA

Darowizna od najbliższych a podatek – czy trzeba coś zapłacić?

Darowizna pieniężna od rodzica dla dziecka może być całkowicie zwolniona z podatku – ale tylko wtedy, gdy spełnione zostaną konkretne warunki. Nawet niewielki błąd formalny, np. niewłaściwy sposób przekazania środków, może kosztować podatnika sporo. Jak więc prawidłowo przeprowadzić darowiznę i uniknąć podatkowych pułapek?

Wieczór wyborczy na infor.pl, dziennik.pl i forsal.pl oraz YouTube [Transmisja na żywo]

W niedzielę 18 maja o 20:50, redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna zapraszają na wyjątkową transmisję z wieczoru wyborczego. Wspólnie podsumujemy wyniki głosowania, przeanalizujemy pierwsze sondaże oraz porozmawiamy o politycznych scenariuszach na najbliższe miesiące.

REKLAMA