reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Odnowienie zobowiązania

Odnowienie zobowiązania

Jednym ze sposobów wygaśnięcia zobowiązania, przewidzianych w kodeksie cywilnym jest odnowienie. Jest to zobowiązanie dłużnika do spełnienia innego świadczenia albo tego samego świadczenia, ale z innej podstawy prawnej.

Celem tej konstrukcji jest umorzenie dotychczasowego długu. Może być ono np. konsekwencją niemożności wykonania zobowiązania.

Przykładowo dłużnik który, na mocy zawartej umowy sprzedaży powinien zapłacić 10 tyś złotych( świadczenie X) może, za zgodą wierzyciela zobowiązać się, iż zamiast tego przeniesie na niego własność swojego samochodu( świadczenie Y). Wymagana jest tutaj zgoda obu stron.

Odnowienie czy zmiana umowy

Odnowienie należy traktować jak nową umowę zawieraną przez strony stosunku pierwotnego, w której ustalane są na nowo istotne postanowienia. Jej przedmiotem może być żądanie spełnienia nowego świadczenia lub spełnienie tego samego świadczenia lecz z innej podstawy prawnej (np. przekazanie 10 tyś. zł tytułem pożyczki a nie darowizny).

Jednakże w przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy poprzez umowę pomiędzy stronami, doszło do odnowienia długu, poczytuje się, że zmiana treści dotychczasowego zobowiązania, nie stanowi odnowienia. 

Zatem zmieniając postanowienia umowy, należy wyraźnie zaznaczyć że ma ona na celu odnowienie zobowiązania i jest zawierana w celu umorzenia pierwotnego zobowiązania istniejącego między stronami. W razie braku takiego zastrzeżenia, może dojść jedynie do zmiany umowy, nie skutkującej umorzeniem zobowiązania.

Wady i zalety odnowienia

Zawarcie umowy o odnowienie dawnej wierzytelności powoduje jej wygaśnięcie wraz ze wszystkimi prawami ją zabezpieczającymi. Jeżeli np. spłata pożyczki była zabezpieczona poręczeniem, poręczyciel zostaje zwolniony z zobowiązania z chwilą odnowienia długu. Natomiast zaletą odnowienia długu, jest fakt, że przerywa ono bieg przedawnienia zobowiązania. Wraz z zawarciem umowy nowacyjnej bieg przedawnienia roszczenia biegnie na nowo.

Zobacz: Zawarcie umowy

Podstawa prawna: art.506 i 507 kodeksu cywilnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na czym polega odnowienie zobowiązania?
Na czym polega odnowienie zobowiązania?

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama