reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Usługi > Czy zastrzeganie kary umownej przy remoncie się opłaca?

Czy zastrzeganie kary umownej przy remoncie się opłaca?

Zastrzeżenie kary umownej w umowie z firmą remontową może zdyscyplinować wykonawcę. Z drugiej strony, jeżeli nic innego nie wynika z postanowień umownych, kara umowna ogranicza również odpowiedzialność przedsiębiorcy za poniesione przez nas szkody.

POBIERZ WZÓR: Umowa o dzieło

Zastrzeżenie kary umownej przy zawieraniu umowy z firmą remontową może być dobrym sposobem na zdopingowanie wykonawcy. W sytuacji niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, będzie on musiał zapłacić karę umowną niezależnie od tego, czy zamawiający dzieło (w tym wypadku remont) poniósł wskutek tego szkodę. Jest jednak jedno ale.

Zastrzeżenie kary umownej w tzw. „kodeksowej” postaci będzie miało ten skutek, iż w przypadku szkód poniesionych przez zamawiającego dzieło dochodzenie odszkodowania przewyższającego wysokość zastrzeżonej kary umownej nie będzie możliwe.

Co prawda nie zawsze kara umowna będzie wywoływała taki skutek, ale na pełną odpowiedzialność musi już wyrazić zgodę sam przedsiębiorca.

Zobacz również: Wzory umów

Dyscyplinowanie wykonawcy remontu

Innymi słowy zastrzegając karę umowną w czystej postaci z jednej strony dyscyplinujemy wykonawcę, uniezależniając jego finansową odpowiedzialność od wyrządzonych szkód. Z drugiej jednak, jeżeli szkody jakieś poniesiemy, w przypadku braku odmiennego postanowienia w umowie, odszkodowanie będzie ograniczone jedynie do zastrzeżonej wysokości kary.

Kara umowna może być zastrzegana jedynie do zobowiązań niepieniężnych.

W takiej sytuacji należy zatem porównać proponowaną wysokość kary umownej, jaka ma być zastrzeżona w umowie, z wartością całej umowy i możliwymi szkodami wyrządzonymi przez przedsiębiorcę w razie nieprawidłowego wykonania lub niewykonania umowy w ogóle.

Zobacz również serwis: Umowy dotyczące usług

Modyfikacja kary umownej

Bez obaw można z kolei podchodzić do kary umownej, jeżeli druga strona godzi się na zastrzeżenie jej w postaci zmodyfikowanej, tzn. bez ograniczenia odpowiedzialności za szkody wyrządzone w razie niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Taka możliwość jest przewidziana w art. 484 ust. 1 Kodeksu cywilnego.

POBIERZ WZÓR: Umowa o dzieło

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama